13 marca 2015

Zmieniłem operatora telefonicznego. Garść informacji o tym jak wybrać optymalną ofertę.

Jesteśmy bombardowani ofertami sieci telefonicznych, które zapewniają, że są absolutnie najlepsze, darmowe i bezkonkurencyjne. Przedstawiam poniżej, na swoim przykładzie, jak wybrać optymalnego dla siebie operatora. Założyłem sobie, że nie chcę nowego telefonu oraz, że mimo wszystko chce być jakoś związany z obecną siecią.Po pierwsze. Analiza dotychczasowych bilingów.

To na prawdę kosztuję sporo czasu. Przeanalizujmy ile dokładnie prowadziliśmy rozmów telefonicznych w każdym miesiącu. Wypiszmy sobie liczbę minut, wiadomości sms, liczbę danych internetowych wykorzystanych w każdym miesiącu. Bardzo pomocne okażą się do tego bilingi dostępne na stronach operatorów telefonicznych (np. Play24). Zobaczymy wówczas czy 300 minut na miesiąc to dużo czy mało. Sam do czasu analizy bilingów nie miałem pojęcia czy wygaduję 100 czy 300 minut miesięcznie. Tak jak pisałem wypiszmy sobie kilka miesięcy, tak by można było zobaczyć rozpiętość różnic. U mnie jest tak, że w jednym miesiącu rozmawiam 20 minut miesięcznie a w innym kilkaset. W efekcie takiej analizy powinniśmy otrzymać np. takie dane: "Miesięcznie wykorzystuję od 50 do 400 minut z czego 200 do Playa, 100 sms i 600 MB danych".

Po drugie analiza ofert.

To zajmuje równie dużo czasu. Mając powyższe dane, pod ich kątem, analizujemy po kolei oferty sieci telefonicznych. Zaczynając od abonamentu, kończąc na karcie. Od razu odrzućmy oferty, które nie spełniają naszych założeń. Sam wybierając takie oferty dowiedziałem się o istnieniu kilku innych operatorów (np. operatorzy wirtualni MVNO). Konkurencja na rynku jest duża i my możemy z tego korzystać, dlatego nie dajmy się nabrać na sformułowania "darmowe rozmowy za 10 zł" bo nie są one darmowe tylko za 10 złotych. Często kuszą nas też opcje "bez limitu". Zobaczymy czy naprawdę tego potrzebujemy, być może potrzebujemy tego tylko kilka razy w roku? Wówczas nie warto płacić co miesiąc na coś co wykorzystujemy okazjonalnie. Zobaczmy jak elastyczne są nasze oferty. Zwróćmy uwagę na prędkość internetu po wykorzystaniu pakietów. Nieraz spada ona do max 8 kb/s co oznacza po prostu, że internet w telefonie przestaje działać. Zobaczmy jak długo ważne są bonusy i pakiety.

Porównanie comiesięcznych wydatków w abonamencie i na kartę.. U mnie przez rezygnację z abonamentu zyskałem około 300 zł/rocznie. średnie koszty spadły o ponad 10 zł.

Po trzecia symulacja przyszłych wydatków.

Przeprowadzamy symulację przyszłych wydatków w oparciu o wybrane wyżej oferty. Dobrze żeby była to prognoza wielomiesięczna ze zróżnicowanymi wartościami (np. w maju dużo rozmów w sierpniu bardzo dużo itp). Oczywiście trudno jest przewidzieć przyszłość, dlatego sugeruję dane wziąć z zeszłorocznych bilingów.

Symulacja moich przyszłych wydatków w ofertach Play (Rok Ważności Konta i Formuła 3w1) oraz w Mobile Viking oraz Virgin Mobile. Najtaniej wychodzi Mobile Viking.

Po czwarte. Decyzja ostateczna o tym czy zmieniać operatora.

W powyższym kroku powinno nam czarno na białym wyjść co nam się opłaca. Ale jak wiadomo pieniądze to nie wszystko. Do niektórych marek jesteśmy przywiązani. Inne budzą naszą niechęć. Nie wiem czy byłbym w stanie z czystym sumieniem przejść do sieci, która na bilbordach promuje wulgaryzację życia wśród najmłodszych. Powodów zresztą może być mnóstwo.

Na koniec ile trwa przejście z jednego operatora do drugiego na moim przykładzie (przejście z play na kartę do Mobile Viking):

Dzień nr 1 -  złożyłem wniosek online,
dzień nr 4 - wniosek doszedł do mnie pocztą,
dzień nr 5 - odesłałem podpisane papiery,
dzień nr 10 - podpisane dokumenty doszły do Mobile Viking,
dzień nr 10 -  zatwierdził to Play i ogłosił datę migracji na dzień nr 12,
dzień nr 11 -  dostałem maila, że po północy moja stara karta przestanie działać,
dzień nr 12 -  wymieniłem kartę sim, jestem już w Mobile Viking.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...