23 lutego 2015

Czy lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego będą wycięte?


Te dramatyczne pytanie zadaje sobie co raz więcej mieszkańców Trójmiasta. Od ponad w roku w Trójmiejskich mediach można znaleźć alarmujące doniesienia o wycince w lasach Trójmiasta. Mieszkańcy zaniepokojeni widokiem ściętych drzew zaczęli działać. Zaczęło się od zdjęć wrzucanych w różnych miejscach internetu. Potem przyszedł czas na stronę na Facebooku, protestującą przeciwko jakimkolwiek wycinkom lasów w TPK. Strona ta ma już ponad 2800 fanów i jej działania sięgnęły już ministerstwa i sejmu.


Wybaczcie jakość rysunku. Tylko tak potrafiłem. U góry do czego prowadzi pozostawienie lasu samemu sobie. Na dole uproszczony schemat jak obecnie leśnicy dbają o las.
Ludzie w dobrej wierze popierają ją myśląc, że w ten sposób ratują przyrodę. Kierują się emocjami. Chcą zaprzestania wycinki. Do czego to by doprowadziło? Poniżej przedstawiam odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące prowadzonych w lesie prac gospodarczych:

- Dlaczego lasów koło Trójmiasta nie można zostawić samych sobie?

Lasy te spróchniałyby. Bez wycinki lub przetrzebiania lasów stare drzewa nie dałyby szans na rozwój małych drzewek rosnących wokół tych starych. Wszędzie walałyby się spróchniałe gałęzie. Szlaki turystyczne byłyby zatarasowane zwalonymi konarami. Znacznie ograniczyły by się możliwości spacerowania po lasach.

- Dlaczego wycina się stare drzewa?

A jakie drzewa powinno się wycinać? Młode? Stare, okazałe drzewa, które mają ponad 150 lat wycinamy bo jest to wiek w którym zaczynają próchnieć. Sosny mogły by dożyć nawet 350 lat, ale wiek w którym je się ścina to ok. 90 lat (u nas często grubo ponad 100). Wycina się więc stare drzewa, zanim one spróchnieją. Wewnątrz pięknego pnia pojawiają się szkodniki i rozwijają się choroby. Dzięki temu pozyskujemy drewno, z którego wszyscy korzystamy.

- Dlaczego w Parku Krajobrazowym wycina się lasy?

Park Krajobrazowy to miękka forma ochrony krajobrazu. To nie Park Narodowy, ani Rezerwat Ścisły. Dzięki temu my mieszkańcy możemy tam swobodnie spacerować, biegać i jeździć na rowerze, nawet poza szlakami turystycznymi.

- Dlaczego w ostatnich latach tak dużo wycina się drzew?

Od około 10 lat wycinka jest większa. To efekt tego, że około 30 lat temu na skutek podobnych protestów (mimo, że nie było facebooka) ograniczono wycinkę do minimum. Efektem tego jest to,  że średni wiek lasu wzrósł z 66 lat do 90 lat (w Oliwie - 100 lat). Procent młodych drzew w lesie (tych do 20 lat) zmalał z 13% do 2%.

- Dlaczego w lasach Trójmiasta jest tak brzydko a drogi są zabłocone?

Brzydko jest zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy intensywnie prowadzone są prace leśne. Leśnicy zlecają drwalom wycinkę lasów zgodnie z wieloletnim planem zagospodarowania lasów. Nie ma tu mowy o kradzieży, grabieży i pazerności. Wszystko jest zaplanowane. Ciężkie pojazdy zabierają ścięte drzewa i to one psują nawierzchnię dróg leśnych. Dlatego coraz więcej w lasach szerokich, utwardzanych żwirkiem dróg. Jednak sto lat temu było gorzej. Dzisiaj ścięte drzewa ładuje się bezpośrednio na przyczepy, kiedyś konie ciągnęły je przez cały las tworząc ogromne koleiny. Ślady takich "zakopanych" dróg możemy oglądać do dzisiaj.

- Dlaczego w lesie jest taki bałagan? Wszędzie pełno jest pociętych drzew i porozwalanych gałęzi.

Zdrowy las to nie jest park z równo posadzonymi drzewami i trawką między nimi. Te połamane gałęzie to stare, próchniejące drzewo, które leśnicy postanowili pozostawić w lesie. W toku naukowych analiz udowodniono, że jest ono cenne przyrodniczo i wzbogaca glebę. Kolejna sprawa to to, że te porozrzucane gałęzie zagradzają drogę turystom. Dzięki temu nie niszczą oni rosnących tam młodych drzew. Także ten bałagan to nie owoc pośpiechu drwali, którzy uciekali bo bali się że ich złapią. Ten bałagan służy przyrodzie i jest dla lasu korzystny.

- Czy w miejscu wycinanych lasów powstaną nowe osiedla mieszkaniowe?

Nie! W lasach TPK nie mogą powstawać osiedla mieszkaniowe. W miejscu wyciętych lasów sadzi się nowe lasy - i to bardzo szybko, bo już w ciągu jednego roku.

Gdy przeciwstawiamy się wycince lasów pomyślmy, jaka będzie konsekwencja takiego zaprzestania. Ale nie za rok, ale za 30 lat. Leśnicy są chętni do dyskusji i odpowiadają na wszelkie pytania. Można je zadać także w najwygodniejszy z możliwych sposobów czyli przez internet (kontakt). Polecam rozsądną dyskusję nie na temat "zaprzestania wycinki", ale raczej na temat możliwości większego udostępnienia lasów dla turystów, tak by nie szkodziło to przyrodzie.

Na koniec kilka zimowych zdjęć ze styczniowych spacerów. Na pierwszy rzut oka widać szarzyznę, wycinki i błoto. Polecam jednak przyjrzeć się dokładnie temu co rośnie tuż przy ziemi.

Wzniesienia koło Kwietnej
Wcześniej rosły tu około 140 letnie sosny. Za 20 lat nasze oczy będzie cieszył młody las.Zdjęcie z okolic ulicy Kwietnej - w dole ~Stroma Dolina, w oddali Dolina Schwabego, po prawej zejście do ulicy Kwietnej. 
Węglowa droga
W Dolinie Drogi Węglowej też rośnie młody las. Wcześniej rosły tu około 160-letnie sosny - część z nich pozostawiono.
Lasy w okolicach Zaklęsów - rosną młode buczki
Lasy w okolicach Zaklęsów - między gałęziami widoczne młode drzewka. Dla przyrody ten bałagan jest korzystny.
Wężowa Dolina - tu rośnie młody las
Młode dęby, lipy i świerki otoczone płotem - by zwierzyna nie obgryzała młodych gałązek.
Tam dalej już jest Wężowa Dolina - tu rosną dęby
W dole Dolina Wężów. 10 lat temu zasadzono tu młode drzewa.
A jeśli ktoś chce zobaczyć jak wygląda las, w którym nie prowadzi się wycinki (gospodarczej) to zapraszam do naszych trójmiejskich rezerwatów przyrody.Jak widać z 10 trójmiejskich rezerwatów, aż 7 jest położonych w pasie lasów na Pojezierzu Kaszubskim.

Pozdrawiam. Śpijcie spokojnie.

Polecam poczytać i posłuchać:

2 komentarze:

  1. Dobrze w końcu poznać racjonalne argumenty i dowiedzieć się, jak to jest z tą "leśną aferą". Szkoda tych rozkopanych dróg, mam nadzieję, że do lata ich stan się poprawi... Niemniej dziękuję za artykuł :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę bardzo. Drogi mają być poprawione i tego możemy od leśników wymagać. Pozdrawiam

      Usuń

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...