13 stycznia 2015

Spis niemieckich i polskich nazw z lasów Oliwy

Na początek zagadka. Jaki jest związek tramwaju z tytułem tego wpisu?

Otóż, otóż... Tramwaj ten nosi imię najwybitniejszego burmistrza Gdańska (Leopolda von Wintera) i stoi w takim miejscu, że nad nim po lewej widać wzniesienie jemu poświęcone. Niestety tłumacze powojenni musieli takie nazwy zacierać związku z czym na dzisiejszych mapach wzniesienie to nazywa się Górą Dantyszka. Ale ślad po burmistrzu znajdziemy w błędnej nazwie Zimnica, która to jest zaznaczana na co poniektórych mapach.
 
Tutejsze lasy są bogate w nazwy. W zasadzie każda dolinka ma lub miała jakąś nazwę. Często dzisiaj trudno znaleźć związek z nazwą i rzeczywistością dlatego opracowałem ten spis, który może choć trochę ułatwi orientację w oliwskich lasach.

Moja propozycja to spacer do lasu szlakiem dawnych nazw. Na dzisiejszych bezimiennych wzniesieniach cały czas możemy zaobserwować ślady dawnych ścieżek i urządzonych dróg. Tych śladów jest na prawdę wiele. Postaram się część z nich opisać następnym razem.

Poniżej przedstawiam edytowany przeze mnie reprint starej mapy przedstawiającej lasy od Sopotu aż po Wrzeszcz. Kolorem żółtym zaznaczyłem niemieckie nazwy. Polecam używać suwaka przeźroczystości znajdującego się po prawej u góry (!).


Na mapie na żółto zaznaczono następujące miejsca (kolejność od góry do dołu): Erdbeer Berg (Wzgórze Królowej Marysieńki), Schmierauertal (Dolina Świemirowska), Gross Gais Berg (Sępie Wzgórze), Kaiserhöhe, Reichenau Weg, Oberförstmeisterweg (Droga Nadleśniczych), Steingrund (Kamienisko), Köningspring,  Renneberg (Rynarzewo), Lange Grund (Biała/Długa Droga), Strauchmühle (Kierzkowski Młyn) , Kaffe Berg (Kawka), Karlsberg (Pachołek), Frischwasser (Dolina Świeżej Wody), Marienhöhe (Wzgórze Marii), Ernstthal (Dolina Powagi), Tiefenthal, Faule Brücke (Dolina Zgniłych Mostów), Lehmweg (Gliniasta Droga), Schwabenberg, Schwabenthal (Dolina Schwabego), Kesselkaule (Zaklęsy), Ellahöhe (Ela), Danzhöhe, Winterberg (Góra Dantyszka), Wächterberg (Wiecha) , Mangoldshöhe (Botwina),  Dreiheren-Spitze (Głowica), Freudental (Dolina Radości), Schlangenthal (Wężowa Dolina), Kohlenweg (Węglowa Droga), Erratblocke (Diabelski Kamień), Pfaffengrund (Kleszy Las), Schwedendamm (Szwedzka Grobla), Printz Heinrichtritt, Henriettental (Samborowo), Pionierwweg (Droga Pionierów), Liepziger Weg (Droga Lipnicka), Liepzig (Lipnik).

Całość można też przedstawić też na takiej strasznej tabelce.Już niedługo opis wybranych nazw!

3 komentarze:

  1. vierkleewerbera nie widac na zadnej mapie? bp szukam i patrze ale nie widac, wiec nie ma go tu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest na mało której mapie. Ale da się znaleźć. Na przykład na mapie z 1919 roku: http://www.mapy.eksploracja.pl/pomorze/lasy_oliwskie.jpg.

      Usuń

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...