16 stycznia 2015

Nazwy w lasach Oliwy - Dolina Radości

Dawne Freudenthal w 1945 roku stało się Doliną Radości. Nazwa jest tak pozytywna, że przyjęła się w języku potocznym gdańszczan. Dla potwierdzenia zamieszczam skany dwóch współczesnych map oraz jedną przedwojenną. Nazwa ta obecnie jest rozszerzana na całą okolicę od leśniczówki przy rozwidleniu wąskich asfaltowych dróg, aż po Kuźnię Wodną. 

Spacer po lasach oliwskich jest nieraz tożsamy z Doliną Radości.  Przypominam tylko, że patrząc w dół doliny, Dolina Radości sięga jedynie do połowy ogródków działkowych. Dalej jest już Dolina Schwabego. Przedwojenny Przewodnik dr Orłowicza po Wolnym Mieście Gdańsku rozróżnia obie nazwy i pisze o letniskach Freudenthal i Schwabenthal. Obrazuje to poniższa mapka:

Fragment świetnej mapy wyd. Via Mercatorum z 1996 - przebieg czarnego szlaku już nieaktualnyZobaczmy teraz to samo na niemieckiej mapie:

Freudental (Dolina Radości) i Schwabental (Dolina Schwabego) u góry mapy

Dokładniejsza mapka porównująca stan dzisiejszy z przedwojennym jest na tej stronie. Są tam wymienione wszystkie nazwy z powyższej mapy. Polecam zajrzeć i za jej pomocą odkrywać nowe znaczenia miejsc, które być może znają Państwo ze spacerów.
Kolejna (tym razem dość słaba) mapa z Dolną Radości, ale już bez Doliny Schwabego
Dzisiaj Dolina Radości to przedziwne miejsce. Z jednej strony pełne ciszy i zieleni. Z drugiej pełne działek. Centralnym obiektem dawnej Freudental były restauracje, które można zobaczyć w starych albumach. Freudental to też dawna nazwa pensjonatu znajdującego się przed wojną przy ulicy Bytowskiej 5. Dzisiaj centralnym obiektem Doliny Radości jest niestety wąska droga asfaltowa. Nazwa doliny wskazuje wprawdzie na radość. Ja niestety niewiele z tej radości widzę.

Literatura:

- Lasy Oliwskie mapa turystyczna, Via Mercatorum, Gdańsk 1996 - świetna mapa polecam szczerze, z tyłu opisy pochodzenia wszystkich nazw z mapy. Z tej mapy korzystałem głównie przy pisaniu tego artykułu
-Wald Karte vom Ostseebade u. Luftkurorte Oliva und dem Seebade Zoppot - przedruk mapy z GW
- Dr. Mieczysław Orłowicz, Ilustrowany przewodnik po Gdańsku wraz z terytorjum Wolnego Miasta, Warszawa 1928.
- Adam Kromer, Oliwa, Gdańsk 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...