14 października 2014

Strefa 30 w Oliwie staje się faktem

Od pewnego czasu w Gdańsku obserwujemy zmianę w organizacji ruchu drogowego na niektórych uliczkach miasta. Miasto postanowiło wprowadzić strefy uspokojonego ruchu w obrębie poza głównymi przelotowymi uliczkami.  I tak w Oliwie, którą obserwuję na co dzień, wprowadzono ograniczenie prędkości na ulicach między Aleją Grunwaldzką a Wita Stwosza oraz Bażyńskiego oraz Derdowskiego. 

W strefach tych można się poruszać z maksymalną prędkością 30 km/h. Część kierowców się wścieka. Jadąc wolniej tracą oni czas ustępując drogi pieszym. Piesi natomiast w końcu mają szansę bezpiecznie przejść przez jezdnię. Przypominam, że w strefie "Tempo 30" ograniczenie do 30 km/h nie kasuje się wraz z kolejnym skrzyżowaniem, ale obowiązuje do znaku kasującego bądź wprowadzającego inne ograniczenie prędkości. Przykładu znaków pokazywałem w innym wpisie [link].

Obserwuję w Oliwie jak funkcjonują owe strefy. Na brukowanych uliczkach, pełnych zaparkowanych aut,  ciężko jest jechać szybciej, także tam te strefy działały już wcześniej. Inna sprawa jest w przypadku ulic, które przez nową organizację ruchu zupełnie się zmieniły. Takim przykładem jest ulica Derdowskiego. Obecnie jest ona podrzędną ulicą z dwoma skrzyżowaniami równorzędnymi. Niestety kierowcy tylko w połowie stosują się do nowych reguł skrzyżowań. Jeszcze mniej stosuje się do ograniczenia 30 km/h. Według mnie przyczyną jest nieznajomość znaków. Znak strefa 30 km/h oraz ograniczenie maksywalnej prędkości do 30 km/h wyglądają podobnie. Sytuację, mam nadzieję poprawi, to co pojawiło się kilka dni temu. Znaki poziome:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...