8 lipca 2014

Trójmiejskie ulice pojawią się na mapach HERE

Czym jest "Google Street View" chyba każdy wie. To kolejny krok przybliżający internetowe mapy do tego co widzimy na ulicy. Postęp w tej dziedzinie jest imponujący. Jeszcze 20 lat temu zwiedzaliśmy świat za pomocą atlasów i map. 10 lat temu były już internetowe mapy. Ja w 2005 roku zachwycałem się Google Earth - czyli globusem z możliwością przybliżenia widoku do poziomu ulicy. Rozwinęły się nawigacje samochodowe. Dwa lata temu gdy przez tydzień zwiedzałem Norwegię do poruszania się wystarczał mi malutki, klasyczny telefon z nawigacją Ovi Maps. 

Dzisiaj na ulicy dostrzegłem coś co rozwija tę technologię. Samochód HERE Maps, który automatycznie fotografujący nasze ulice. Here Maps szykuje dla nas coś wyjątkowego i być może jeszcze w 2014 roku pojawią się trójwymiarowe zdjęcia Trójmiasta i oczywiście Polski. Tydzień temu żona zauważyła taki samochód w Starej Oliwie. Dzisiaj zauważyłem go ja. Tak wygląda:
Jak widać samochody wjeżdżają w każdą lokalną ulicę. Skanują wszystko i to widać po ruszającym się elemencie na górze masztu.

Mnie zastanawia co będzie efektem tych zdjęć. Zapewne będzie to kopia tego co mamy w usługach googla. Here zarzeka się, że ich dane będą o niebo dokładniejsze. Kamera, którą widziałem, potrafi czytać znaki drogowe, skanuje też kształty budynków, analizuje dane o nachyleniu ulic. W mapach Here już teraz można kliknąć na ludzika włączającego widok ulicy. Taka opcja działa we Francji, Wielkiej Brytani, Finlandii i USA. U nas ta opcja pojawi się może jeszcze w tym roku.

Here Maps w Pradze

Widok ulicy w Lyonie (Here Maps)

Nokia/Here goni konkurencję i pozostaje się z tego cieszyć. 

2 komentarze:

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...