27 kwietnia 2014

Okrąglaki

Trójmiasto jest czasem okrągłe i o tym też będzie niniejszy wpis. Dlaczego? Bo niestety czasami ludzi trapią choroby. W ten sposób wylądowałem na odwiedzinach w szpitalu w Kaliszu. Zdumienie budził we mnie gmach, który nazywany jest "okrąglakiem". No bo przecież my też mamy swój "Okrąglak". Także poniżej przedstawiam zdjęcia Okrąglaków jakie widziałem na własne oczy:

Gdańsk:Okrąglak na Przymorzu to tak na prawdę kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca świętego. Nazwa jak widać długa i trudna do zapamiętania. Dlatego nazwa okrąglak jest mieście powszechnie stosowana. Barwne legendy wspominają czas budowy kościoła, którego kształt miał uniemożliwić komunistom chowanie się po kątach. Trzeba tu przyznać, że budowa natrafiała na wielkie problemy polityczne. Władza nie chciała pozwolić na to by wielka dzielnica mieszkaniowa z najdłuższym w Polsce budynkiem posiadała reprezentacyjny kościół. Projekt Leopolda Taraszkiewicza, który to na koncie ma również kościoły w Gdyni i na Zaspie.

Teraz czas na Toruń:

W Toruniu okrąglakiem nazywa się więzienie a dokładnie areszt śledczy. Jest to placówka dla mężczyzn powstała w 1864 roku. 

Okrąglak i to chyba najbardziej znany posiada Poznań:

Budynek powstał w 1954 roku wg projektu Marka Leykama. Modernistyczny gmach przez lata mieścił znane w całej Wielkopolsce sklepy. Od 2003 roku okrąglak jest zabytkiem. Gruntownie wyremontowany w 2012 nie jest już dzisiaj domem handlowym, ale biurowcem.

No i mój najnowszy okaz z Kalisza:

Ten ciekawy, modernistyczny budynek w 2013 przeszedł remont (termoizolację) i zachorował na wszechobecną w Polsce "pastelozę". Wcześniej był biały, a z biegiem lat szary. Budowany przez 13 lat od 1976 do 1989 roku. Nosi imię Ludwika Perzyny. 

Z tego co wyczytałem, okrąglaki mają również Opole (hala), Piła (parowozownia), Białystok, Kraków (wieżowiec)

Bibliografia:
http://www.sw.gov.pl/pl/okregowy-inspektorat-sluzby-wieziennej-bydgoszcz/areszt-sledczy-torun/
Historia szpitalnictwa w Kaliszu, Marcinkowski, Bajek, Gajewska, s. 297 [link]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...