Ostatnio "zwiedzam":

13 kwietnia 2017

Mamy już 900 tysięcy mieszkańców wielkiego Trójmiasta! Liczba mieszkańców Gdańska, Sopotu i Gdyni (aktualne dane)

Przed nami kolejna porcja aktualnych statystyk dotyczących mieszkańców Trójmiasta. Zacznijmy od zmian w II półroczu 2015 roku. Tym razem Gdańsk zyskał, a Gdynia straciła swoich mieszkańców. Ale po kolei. Zacznijmy od najważniejszych danych, opartych na (w końcu zaktualizowanych) danych GUS-u z 31 XII 2016 roku.Jako, że notowałem także wartości z ubiegłych lat to mogę się pokusić na analizę dynamiki zmian liczby mieszkańców we wszystkich miastach Trójmiasta.

W czasie ostatniego 1,5 roku (od VI 2015 do XII 2016 roku) spadła nam liczba mieszkańców Gdyni, Sopotu i Wejherowa. Najwięcej straciła Gdynia (681 osób), dalej Sopot (608) oraz Wejherowo (250). W tym samym okresie przybyło nam aż 1959 mieszkańców Gdańska, 809 mieszkańców Redy, 700 Pruszcza Gdańskiego i 367 Rumi.

Pokusiłem się również o małe statystyki pokazujące dłuższy okres czasu. Poniższe dane pokazują nam w którym z naszych trójmiejskich miast w mijających latach przybywało najwięcej mieszkańców. I tak:

W minionych 5 latach (od III 2011 do XII 2016) najwięcej mieszkańców zyskało miasto:
- Gdańsk (3,5 tyś), a następnie
- Reda (3,1 tyś), 
- Pruszcz Gdański (2,3 tyś),
- Rumia (1,4 tyś)
- Wejherowo (0,1 tyś),
Z trójmiejskich miast mieszkańców straciły: 
- Gdynia (2,1 tyś)
- Sopot (1,8 tyś)

W minionych 10 latach (2006-2016) najwięcej mieszkańców zyskało miasto:
- Gdańsk (6 124 osób),
- Reda (6 121),
- Pruszcz Gdański (6 120),
- Wejherowo (4,9 tyś),
- Rumia (3,6 tyś),
Pozostałe miasta straciły mieszkańców. Najwięcej straciło miasto:
- Gdynia (5,5 tyś),
- Sopot (3,0 tyś).

W minionych 20 latach mieszkańców zyskały jedynie miasta :
- Reda (9,5 tyś),
- Pruszcz Gdański (8,9 tyś),
- Rumia (7,8 tyś),
- Wejherowo (2,4 tyś).
- Gdańsk (0,7 tyś)
Tradycyjnie pojmowane Trójmiasto straciło następującą liczbę mieszkańców:
- Sopot (6,7 tyś),
- Gdynia (4,6 tyś),


Ze zmian w ostatnich 20 latach wynika, że mieszkańców zyskują głównie Pruszcz Gdański oraz tzw. "Małe Trójmiasto". Dla przypomnienia Małe Trójmiasto to Wejherowo, Reda i Rumia (największe miasto niepowiatowe w Polsce!). Miasta te w sumie liczą więcej mieszkańców niż wojewódzkie miasto Opole. Podsumowując dzisiaj słowo trójmiasto możemy rozumieć na kilka sposobów:
- Trójmiasto jako Gdańsk, Sopot i Gdynia,
- Małe albo Kaszubskie Trójmiasto jako Wejherowo, Reda i Rumia oraz
- Konurbacja Trójmiasta jako cały obszar sąsiadujących ze sobą miast od Wejherowa aż do Pruszcza Gdańskiego.

Gdy porównamy te Trójmiasta to zobaczymy, że liczba mieszkańców tych wszystkich miast bardzo powoli, ale zbliża się do 900 tysięcy. Edycja - w XII 2016 roku ta granica została przekroczona.
Rozwój tych miast można prześledzić na poniższych wykresach:Wykres można przesuwać, wówczas jest czytelniejszy. Na niebiesko zaznaczono liczbę mieszkańców Gdańska. Ogólnie na wykresie widać, że dwa największe miasta szczyt populacyjny mają już za sobą. Gdańsk liczył najwięcej mieszkańców w roku 1987. Na czerwono natomiast zaznaczono mieszkańców Gdyni, których najwięcej było w roku 2000. Wszystkie pozostałe miasta, prócz Sopotu, wykazują stały wzrost liczby mieszkańców.

Widzimy dynamikę rozwoju Małego Trójmiasta, którego liczba nieustannie rośnie. Inna sytuacja jest w przypadku miast przysłowiowego Trójmiasta (Gdańska, Sopotu i Gdyni), którego liczba mieszkańców od 1988 roku zmalała aż o 19 tysięcy.

Trójmiasto to już dzisiaj nie tylko Gdańsk, Sopot i Gdynia. To cała konurbacja 7 połączonych ze sobą miast (od północy są to Wejherowo, Reda, Rumia, Gdynia, Sopot, Gdańsk i Pruszcz Gdański). Na koniec porównanie liczby ich mieszkańców na wykresie.


4 komentarze:

 1. Perfekcyjna stronka. Pozdrówka :)

  my web site :: Zaproszenia ślubne Allegro

  OdpowiedzUsuń
 2. W naszym mieście Gdańsku, gdzie korona w herbie jest, mamy swą drużynę która zwie się BKS!

  OdpowiedzUsuń
 3. A mi się wydaje, że szczyt populacyjny Gdańsk ma przed sobą. Cała konurbacja szybko się rozrasta - na szczęście. Gdynia maleje, bo ludzie z Gdyni kupują mieszkania od (jednego dewelopera, nazwy nie wymieniam) w Redzie i Wejherowie

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla wielu jest to po prostu przegięcie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...