18 stycznia 2019

A jednak spadki. Nie mamy już 900 tysięcy mieszkańców wielkiego Trójmiasta! Liczba mieszkańców Gdańska, Sopotu i Gdyni (aktualne dane)

Przed nami kolejna porcja aktualnych statystyk dotyczących mieszkańców Trójmiasta. Publikowałem je mniej więcej co roku. Teraz przerwa była trochę dłuższa, ale to nie przeszkadza w publikowaniu nowych liczb. Dane pochodzą z grudnia 2017 roku.Dla miłośników dużych liczb stała się rzecz smutna bo w 2017 roku liczba mieszkańców Wejherowa spadła poniżej 50 tysięcy mieszkańców. Przez to w konurbacji trójmiejskiej mamy już tylko 2 miasta powyżej tej liczby mieszkańców. Kolejna informacja jest taka, że konurbacja 7 miast Małego i tradycyjnego Trójmiasta spadła poniżej 900 tysięcy (899 940 osób).
Jako, że notowałem także wartości z ubiegłych lat to mogę się pokusić na analizę dynamiki zmian liczby mieszkańców we wszystkich miastach Trójmiasta.

O samym Trójmieście możemy mówić dopiero od czasów wojennych. Wcześniej między miastami przebiegały granice państwowe. Po 1945 granice wszystkich tych miast się stopniowo poszerzały tak by w końcu stworzyć ciągnące się ponad 60 kilometrów miasto. Wciągu ostatnich 50 lat na teren tych połączonych granicami miast (bo są jeszcze miasta takie jak Tczew czy Żukowo - bezpośrednio nie graniczące z Trójmiastem) przybyło ponad 300 tysięcy mieszkańców. Największą liczbę mieszkańców ostatnio przyjmuje do siebie Gdańsk oraz Reda i Rumia. Poniżej bardziej szczegółowie dane.

W czasie ostatniego roku (od XII 2016 do XII 2017 roku) spadła nam liczba mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, Gdyni, Sopotu i Wejherowa. Najwięcej stracił Pruszcz Gdański (920 mieszkańców), dalej Gdynia (685) oraz Sopot (316) i Wejherowo (112). W tym samym okresie przybyło nam aż 537 mieszkańców Rumi, 500 mieszkańców Gdańska oraz 472 Redy. W sumie bilans wszystkich siedmiu miast po raz pierwszy od 10 lat jest na minusie (-532).

Pokusiłem się również o małe statystyki pokazujące dłuższy okres czasu. Poniższe dane pokazują nam w którym z naszych trójmiejskich miast w mijających latach przybywało najwięcej mieszkańców. I tak:

W minionych 5 latach (od XII 2012 do XII 2017) najwięcej mieszkańców zyskało miasto:
- Gdańsk (3,9 tyś), a następnie
- Reda (2,8 tyś), 
- Rumia (1,5 tyś)
- Pruszcz Gdański (0,9 tyś)
Z trójmiejskich miast mieszkańców straciły: 
- Wejherowo (0,3 tyś),
- Sopot (1,9 tyś)
- Gdynia (2,3 tyś)

W minionych 10 latach (2007-2017) najwięcej mieszkańców zyskały miasta:
- Gdańsk (8,5 tyś),
- Reda (6,0 tyś),
- Wejherowo (4,1 tyś),
- Pruszcz Gdański (4,0 tyś),
- Rumia (4,0 tyś),
Pozostałe miasta straciły mieszkańców. Najwięcej straciło miasto:
- Gdynia (3,9 tyś),
- Sopot (2,6 tyś).

W minionych 20 latach mieszkańców zyskały  miasta :
- Reda (9,2 tyś),
- Pruszcz Gdański (7,7 tyś),
- Rumia (7,2 tyś),
- Gdańsk (2,9 tyś)
- Wejherowo (2,7 tyś).
Te miasta natomiast straciły mieszkańców:
- Sopot (6,5 tyś),
- Gdynia (5,3 tyś),

Ze zmian w ostatnich 20 latach wynika, że mieszkańców zyskują głównie Pruszcz Gdański oraz tzw. "Małe Trójmiasto". Dla przypomnienia Małe Trójmiasto to Wejherowo, Reda i Rumia (największe miasto niepowiatowe w Polsce!). Miasta te w sumie liczą więcej mieszkańców niż wojewódzkie miasto Opole.

Podsumowując dzisiaj słowo trójmiasto możemy rozumieć na kilka sposobów:
- Trójmiasto jako Gdańsk, Sopot i Gdynia,
- Małe albo Kaszubskie Trójmiasto jako Wejherowo, Reda i Rumia oraz
- Konurbacja Trójmiasta jako cały obszar sąsiadujących ze sobą miast od Wejherowa aż do Pruszcza Gdańskiego.

Gdy porównamy te Trójmiasta to zobaczymy, że liczba mieszkańców tych wszystkich miast bardzo kreci się wokół granicy 900 tysięcy mieszkańców. W XII 2016 roku ta granica została przekroczona, ale w 2017 z powrotem jesteśmy pod kreską.
Rozwój tych miast można prześledzić na poniższym wykresie:Wykres można przesuwać, wówczas jest czytelniejszy. Na niebiesko zaznaczono liczbę mieszkańców Gdańska. Ogólnie na wykresie widać, że dwa największe miasta szczyt populacyjny mają już za sobą. Gdańsk liczył najwięcej mieszkańców w roku 1987. Na czerwono natomiast zaznaczono mieszkańców Gdyni, których najwięcej było w roku 2000. Wszystkie pozostałe miasta, prócz Sopotu, wykazują stały wzrost liczby mieszkańców.

Widzimy dynamikę rozwoju Małego Trójmiasta, którego liczba nieustannie rośnie. Inna sytuacja jest w przypadku miast przysłowiowego Trójmiasta (Gdańska, Sopotu i Gdyni), którego liczba mieszkańców od 1988 roku zmalała aż o 19 tysięcy.

Trójmiasto to już dzisiaj nie tylko Gdańsk, Sopot i Gdynia. To cała konurbacja 7 połączonych ze sobą miast (od północy są to Wejherowo, Reda, Rumia, Gdynia, Sopot, Gdańsk i Pruszcz Gdański). Na koniec porównanie liczby ich mieszkańców na wykresie.


4 komentarze:

 1. Perfekcyjna stronka. Pozdrówka :)

  my web site :: Zaproszenia ślubne Allegro

  OdpowiedzUsuń
 2. W naszym mieście Gdańsku, gdzie korona w herbie jest, mamy swą drużynę która zwie się BKS!

  OdpowiedzUsuń
 3. A mi się wydaje, że szczyt populacyjny Gdańsk ma przed sobą. Cała konurbacja szybko się rozrasta - na szczęście. Gdynia maleje, bo ludzie z Gdyni kupują mieszkania od (jednego dewelopera, nazwy nie wymieniam) w Redzie i Wejherowie

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla wielu jest to po prostu przegięcie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...