7 lutego 2014

Ile w Gdańsku jest McDonaldsów a ile Biedronek?

1. McDonaldsy

"Ile w Gdańsku jest McDonaldsów?" to często zadawane przez najmłodszych pytanie.

Pytanie zasadne bo we wszystkich ważnych, turystycznych miejscach te "pasożyty" ;) się zalęgły.
Do mnie w latach 90. przyjeżdżali znajomi z Elbląga i prosili żeby iść do Maka bo u nich jeszcze nie ma. Gdy w Malborku pojawiła się ich restauracja to cały powiat zaczął jeździć na wycieczki do malborskiego McDonalda. Mnie małe sympatyczne szkraby też kiedyś namówiły na wizytę w tym przybytku we Wrocławiu. Całą drogę planowali co kupią, ile, i kto jakiego BigŚmiga itp.  A czytelnikom podsuwam pomysł stworzenia "Szlaku miejsc gdzie nie ma McDonaldsów".


Uwaga! notka o McDonaldsach powstawała w 2010 roku i część poniższych danych może być już nieaktualna.

Tych barów w Polsce jest 290. Najstarszy z 1992 roku z Marszałkowskiej w Warszawie. Gdy w 1993 roku otwierano McDonalda w Gdańsku to pobito światowy rekord w ilości transakcji w dniu otwarcia. Po ludzku mówiąc cały Gdańsk rzucił się zobaczyć co to. Pierwszy McDrive założono w 1994 roku w Częstochowie. Najwyżej położony Mc w Polsce znajduje się w Zakopanem.

Najwięcej McDonaldsów jak nie trudno się domyślić jest w Warszawie - 32 (tyle ja naliczyłem, strona podaje 36).  13 restauracji jest w Krakowie, 12 we Wrocławiu, 11 w Poznaniu i w Łodzi, 8 w Gdańsku, 5 w Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach i Szczecinie. 

Analizując te dane możemy dojść do wniosku, że we wszystkich największych miastach Polski znajdują się McDonaldsy, a ich liczba rośnie proporcjonalnie wraz liczbą mieszkańców.

Jeśli chodzi o największe miasta w Polsce, to najgęstszą sieć barów McDonalds stworzył Poznań. 1 Mc przypada tam na około 50 tyś. mieszkańców. W Lublinie za to 1 Mc przypada aż na 117 tyś. mieszkańców. Ale nie tylko w wielkich miastach stoją te... "restauracje". Najmniejszymi miastami z 'makami' są 3-tysięczny Rzgów i 8-tysięczne Pniewy. Można je znaleźć również w 8 wsiach (Janki k. Warszawy, Jasienica, Kobierzyce, Lubieszyn, Mirków, Mogilany, Stare Miasto koło Kalisza, Wolica). 

Proporcjonalnie najmniej McDonaldsów jest w Sosnowcu. To wielkie miasto ma tylko 1 McDonalds. W Białymstoku są jedynie dwa. Jedną restaurację mają też duże miasta takie jak: Ruda Śląska, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów i Kalisz.
Dla porównania 27-tysięczne Zakopane ma aż dwie restauracje.

Subiektywne podsumowanie:

Nie polecam. W Trójmieście są setki miejsc lepszych, zdrowszych, tańszych i smaczniejszych. Jak dla mnie ponad pół wieczny Bar Syrenka we Wrzeszczu na przeciw Manhattanu oraz Bar Akademicki biją McDonaldsy na głowę!

2. Biedronka

Ekspansja tych sklepów trwa w najlepsze. Dla zainteresowanych liczbą szarańczy w Trójmieście  zestawiłem poniższą tabelkę:


Źródła z których korzystałem:
-strona McDonaldsa (liczbę ich restauracji brałem z mapki na tej stronie, dane mogą nie być aktualne bo np. w Gdańsku
strona podaje że jest 7 Mc, a w Szczecinie 3). Jeśli masz jakieś uwagi zapraszam do komentowania.
-strona Biedronki
-GUS Rocznik Demograficzny 2008
-Wolfram Alfa kropka comKomentarze:

W Zielonej Górze są "Maki"! Aż dwa. Jeden na Rondzie, a drugi w centrum handlowym Focus Park.

2010-01-15 09:00 geometria

Dzięki - już poprawiam i szukam największego miasta bez maka.

2010-01-15 18:26 racibo


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...