7 lutego 2014

Gdzie znajduje się czołg, który przez lata stał na Westerplatte?

     To jedno z ciekawszych pytań, które zadali mi turyści z Gończyc pod Garwolinem. Okazuje się, że czołg obecnie znajduje się hen hen daleko stąd. To miejsce to Drzonów w województwie lubuskim w skansenie militarnym.
    Ci którzy zwiedzali Westerplatte przed wrześniem 2007 roku może pamiętają czołg T34, który był atrakcją turystyczną tego miejsca. Postawiono go w 1962 roku w miejscu krzyża upamiętniającego Westerplatczyków, tam gdzie dzisiaj znajduje się niewielki cmentarz. Trzeba tu zaznaczyć, że w miejscu tym 2 września 1939 roku zginęło kilku członków Wartowni nr 5 - był to najdotkliwszy cios zadany obrońcom podczas 7 dni obrony. 
    Czołg sławił 1 Brygadę Pancerną oraz braterstwo polsko-radzieckie. Sęk w tym, że z miejsca upamiętniającego ofiary stał się placem zabaw z czołgiem jako największą zabawką. Po protestach przeniesiono go ok. 100 metrów dalej w okolice placówki Fort.
     Pod koniec września 2007 roku czołg przeniesiono do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie w województwie lubuskim (w mianowniku Drzonów). 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...