7 września 2013

Ciekawostki parku Oliwskiego

Ten wpis to efekt przygotowywania mapki "Spacer po Parku Oliwskim" dzięki którym, dzieciaki ze szkoły w której pracuję, będą mogły poznać park w taki sposób jaki lubią. Przy okazji powstawania tej trasy znalazłem parę informacji o drzewach z parku Oliwskiego. Pod linkami ukryte są zdjęcia opisywanych drzew z dokładną ich lokalizacją.
Owoce magnolii drzewiastej we wrześniu


Ciekawostki przyrodnicze:

1.  Topola wielkolistna ma naprawdę spore liście. I można je bez trudu zobaczyć gdyż drzewo to rośnie na "tranzytowej " alejce z cmentarza w stronę Pałacu Opatów.
2.  Dąb Bartek to dąb szypułkowy. Kilka takich dębów rośnie w Parku Oliwskim. I wcale nie są takie stare.
3. Przy dziedzińcu Pałacu Opatów (od strony wejścia do muzeum) rośnie niezwykła magnolia drzewiasta. Niezwykłe ma zwłaszcza owoce - koralowo-czerwone (patrz zdjęcie u góry).
4. Orzesznik pięciolistkowy ma cenne drewno z którego kiedyś wyrabiano narty hikorowe (hikory). Rdzenni amerykanie jedli owoce orzesznika. Podobno smaczne.
5. Miłorząb dwuklapowy jest błędnie nazywany japońskim (a w Japonii wcale nie rośnie - rośnie w Chinach). Obok jednego rosnącego w Elblągu przy siedzibie nadleśnictwa grałem kiedyś w piłkę. Drzewo to jest podobno niesamowite bo jest nagonasienne i zarazem liściaste a to rzecz niespotykana. Mnie bardziej ciekawi fakt, że Japończycy prażą nasiona tego drzewka i podobno powszechnie je spożywają.
6. Bluszcz jest dla człowieka trujący. Jednym może zaszkodzić na skórę innym może zepsuć coś pod skórą.
7. Każda używaną na co dzień polską monetę zdobią liście dębu czerwonego. Nie jest to drzewo rosnące w Polsce, ale w Parku Oliwskim można je spotkać. Rośnie koło... glediczji... trójcierniowej... formy... bezbronnej...
8. Olsza Czarna to cytując klasyka "Pani bagien mokradeł" . Rośnie tam najchętniej. Tu w Parku Oliwskim pochyla się nad stawem i niemal zamacza gałęzie w stawie.
9. Świerk pospolity ma duże szyszki (jak cygara). Jego drewno jest dobre do kopalń bo w razie zawalenia ostrzega górników trzaskiem.
10. Sosna czarna ma długie igły
11. Płaczące drzewo z nowej części Parku to buk forma zwisła.
12. Tulipanowiec amerykański pięknie kwitnie (duże żółto-pomarańczowo-zielone kwiaty) a jego surową korę uważano kiedyś za afrodyzjak (żuto go jak gumę). Polecam tulipanowca z Ogrodu Botanicznego bo ten przy płocie przy ul. Rybińskiego jest mało efektowny.
13. Sosna wejmutka w odróżnieniu od pospolitej ma duże szyszki.
14. Modrzew zrzuca igły na zimę, ale to nie jedyne drzewo iglaste które tak robi. Metasekwoja chińska też tak robi. Przez pewien czas uważano ją za drzewo wymarłe.

Ciekawostki z innych sfer:
 1. Niebo to Świątynia Wilhelma, Piekło to Świątynia Sybilla
 2. Pod konarami żywotnika olbrzymiego domek mają koty. W pobliżu jest zamurowana furtka prowadząca niegdyś na teren katedry. 
 3. Autor "Macierzyństwa" to również autor "Pomnika wdzięczności Armii Czerwonej" ze Skweru Kościuszki a obecnie z Redłowa. Obie rzeźby wg mnie udane. Ów artysta to Marian Wnuk.
 4. Bindaż to tunel zieleni, szpaler to ściana zieleni.
  

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...