31 stycznia 2015

Nazwy w lasach Oliwy - Dolina Elfów

Tę nazwę można tylko na dokładniejszych mapach. Osobiście polecam świetną mapę "Lasy Oliwskie" (choć wątpię czy można ją jeszcze kupić) wydawnictwa Via Mercatorum z 1996 roku. Właśnie na niej, na ulicy Polanki za Dworem II (dziś zamieszkałym przez Zakon Sióstr Brygidek) mieści się Dolina Elfów. W języku niemieckim brzmiało to: Elfental. Problemem jest jednak to, że na przedwojennej mapie dolinę tę umieszczono bardziej na północ między Dworem I a Wächtenbergiem (Górą Wiecha). Stąd tak na prawdę nie widomo gdzie ta dolina się znajdowała. Nie ukrywam, że jest to dla mnie zaskoczenie, gdyż wielokrotnie szedłem dwoma dolinami i raczej przyjmowałem ustalenia polskiej mapy. Odłożę kategoryczne stwierdzenia na bok i opiszę dwie "elfie" doliny.

Dolina za Dworem I jest jedyną doliną Polanek z ogólnodostępnym stawem. Jest on położony bardzo malowniczo. Obok niego ciągną się dwa tory strzeleckie, urządzone tu z racji przedwojennego działania Związku Strzeleckiego w Dworze I. Staw został około 2013/2014 roku uporządkowany, zrobiono tam zastawkę, która reguluje dopływ wody do 3 kolejnych, ogrodzonych stawów w zabytkowym parku przed Dworem I. Wspomnę również, że za opisywanym stawem możemy zaobserwować początek cieku wodnego zasilającego 4 pobliskie stawy. Jest to być może najkrótszy ciek wodny okolicy, gdyż nawet na przedwojennych mapach nie widać ani śladu potoku w tym miejscu.

Staw za Dworem I 

Dolina za Dworem II jest ciemniejsza od tej pierwszej. Również posiada ona stawy, ale są one za płotem sióstr Brygidek. Dolina wcina się między dwa pasy wzniesień. Po północnej stronie mamy Górę Pawełek, a po południowej Górę Dantyszka/Winterberg. Dolina ta posiada bardzo strome krawędzie, zwłaszcza od strony żwirowni (Góry Dantyszka/Góry Wintera/Winterberg). Ciągnie się jakieś 400 metrów by tam rozdzielić się na dwie części. Ciekawy jestem, czy nazwa Dolina Elfów jest używana przez mieszkańców okolic?

Dokładniejsza mapka porównująca stan dzisiejszy z przedwojennym jest na tej stronie. Są tam wymienione wszystkie nazwy z powyższej mapy. Polecam zajrzeć i za jej pomocą odkrywać nowe znaczenia miejsc, które być może znają Państwo ze spacerów.

2 komentarze:

  1. Witam :) Staw rzeczywiście malowniczo położony, zapisałem go sobie na listę "do zobaczenia". Dziękuję za inspirację :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Często tam bywam. Dolinę za Dworem I wieńczy Góra Wiecha. W pobliżu jest też dawny tor saneczkowy z widocznymi do dzisiaj wyprofilowaniami. Pozdrawiam

      Usuń

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...