22 września 2014

Serwis panoramio.com zniknie!

Zadziwia mnie, że to miejsce jest pierwszym wpisem po polsku o zamykaniu przez google serwisu Panoramio.

Nie wiem czy korzystacie z serwisu panoramio.com? Ja tak i powiem Wam, że był to świetny serwis. W dzisiejszych czasach kochamy robić zdjęcia. Robimy ich tysiące. Panoramio było cudnym miejscem na zdjęcia miejsc. Można tam nadal upychać bez ograniczeń zdjęcia widoczków, krajobrazów, zabytków, ulic itp. Jedyny warunek to to, że zdjęcia muszą być dokładnie zlokalizowane tzn. każde powinno być przypięte mapki. Pomysł prosty, ale działał.

Patrzcie, patrzcie bo zniknie.
Serwis powstał w 2005 roku w Hiszpanii i rozprzestrzenił się na cały świat. W 2007 roku fenomen zauważyło Google i przejęło serwis. W 2008 roku dodano sprytną opcję "Look around". Zdjęcia tego samego miejsca wykonane przez różnych użytkowników łączone były w interaktywne panoramki. W 2010 roku dodano możliwość przesłania zlokalizowania zdjęcia z Picasa do Panoramio tylko za pomocą jednego kliknięcia. Można było połączyć swoje konto z kontem Googla. Sielanka trwała rok, może dwa do czasu pojawienia się Plusa (G+). Takim znakiem, że dzieje się źle było odejście założycieli serwisu. Kolejne złe decyzje to migracja forum serwisu pod strzechy google ("Google Dyskusje" - 2011 rok). Zaskutkowało to dramatycznym spadkiem liczby wypowiedzi na forum. Po prostu forum przestało być wygodne w użytkowaniu.

Tak obfotografowane mam Trójmiasto i okolicę.
Nowym posunięciem w 2011 roku było wprowadzenie grup. Zaczęły tworzyć się kolekcje fotografii wielu użytkowników. Na przykład: "Polska", "Zamki", "Kociewie" itp. Jednak po kilku miesiącach szału dodawania wszystkiego i wszystkich do nowych grup pomysł padł. 

W 2012 roku sporo się działo. Dodano możliwość dokładnej lokalizacji miejsca z którego wykonano zdjęcie przez widok ulicy w Google Maps. Dodano możliwość ładowania panoram sferycznych. Postępowała integracja z Google Miejsca oraz oczywiście z Google Plus. Umożliwiono plusowanie oraz przesyłanie zdjęć z Panoramio do Google Plus. Wystarczyło w opcjach wyrazić taką chęć a wszystkie nasze zdjęcia automatycznie przesyłane były do nowego "googlowskiego facebooka". Niestety zdjęcia po przesłaniu tracą tagi jakimi je oznaczano. Osobiście korzystałem z tego jedynie, na wszelki wypadek. Już wówczas było czuć, że serwis ten skazano na zamknięcie. Po półtorej roku autoprzesyłanie zaczęło się psuć. Była kilku miesięczna przerwa w działaniu tej opcji, a kilka miesięcy temu ogłoszono że będzie ona wyłączona.
Moja strona główna na panoramio.com
W 2013 roku zmieniono wygląd serwisu. Zyskał on nowoczesny , kafelkowy wygląd. Osobiście mi on nie przeszkadzał - żałuję tylko, że to była ostatnia reforma jaka objęła Panoramio. Na forum panowała smuta i narzekania, że to co wprowadzono kiedyś teraz nie działa. Na forum można było tylko między wierszami przeczytać, że niektóre opcje są już wygaszane. 

Taka mapka ma mi zastąpić to co jest na zdjęciu poniżej....
A teraz cichaczem (na nieczytanym przez nikogo forum) ogłoszono, że będzie możliwość eksportu danych z Panoramio do Views (Odkrywaj Świat? - http://g.co/views). Dalej w wytłumaczeniach czytamy, że w przyszłości serwis Views zastąpi Panoramio. Oznacza to, że serwis będzie zamknięty. Przyczyną są zmiany cywilizacyjne, popularność smartfonów i konieczność dostosowania się do nowych czasów. Możliwości serwisu Views, nijak się jednak mają do tego do było w Panoramio. 

Tylko Panoramio dawał mi wygodny dostęp do zdjęć wykonanych w danych lokalizacjach.
Osobiście bardzo żałuję, że idzie nowe. Zwłaszcza, że to nowe nie jest lepsze od starego. Views ma może możliwość autoprzesyłania zdjęć i synchronizacji, ale to już było.  Stracę uporządkowaną kolekcję zdjęć wykonanych przez danych architektów według tagów. Stracę dokładną mapkę zdjęć gdzie byłem. Społeczność Panoramio straci listę ulubionych fotografów oraz komentarze pod zdjęciami. Protestują wszyscy, którym Panoramio było bliskie. Protestują też twórcy i założyciele serwisu, zachęcając do podpisania petycji.

Na miejscu użytkowników serwisu Picasa, już bym się trząsł. Tego też pewnie wchłonie G+.

W październiku 2016 roku ostatecznie ogłoszono, że panoramio.com zostanie zamknięte w 2017 roku. 4 XI 2016 roku wyłączona zostanie opcja dodawania do panoramio zdjęć, a rok później cały serwis zniknie. A więc stało się.

8 komentarzy:

 1. Szkoda Panoramio, na całe szczęście zdjęcia zostaną w Google Views. Nie zachowają się jedynie grupy i komentarze. Więcej tutaj: https://groups.google.com/forum/m/#!topic/panoramio-questions-support/R5toz0EAB8k

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Czytałem to. Mnie zastanawia czy zostaną tagi. Mam tam fajnie uporządkowane zdjęcia z Trójmiasta wg architektów danych budynków. W nowe szacie mogą to być najwyżej jakieś szczegóły zdjęcia (np. przy danych EXIF).

   Usuń
  2. Poprzez Panoramio poznałam , także w realu, wiele osób, pomagamy sobie wzajemnie, gdy zajdzie taka potrzeb. Tego już nie będzie w Google Views, zniszczone zostaną możliwości osobistych kontaktów czy to jako komentarz, czy osobistych. To wstrętne, że naszą miłość - fotografię bez patrzenia na koszty - zabiera się i niszczy, by korzystać z niej za pieniądze! Wydaje się mi, że jeśli zajdzie taka potrzeba, swoje 4 profile usunę z Panoramio!. AnnaJolanta

   Usuń
  3. AnnoJolanto - kojarzę Twoje zdjęcia. Ja z Panoramio zapamiętam dwie historie: 1. Poznań, który zwiedzałem przy pomocy zdjęć Ani Siwczyk (http://www.panoramio.com/user/2165998), która niestety zmarła parę lat temu, zostawiając nam te zdjęcia, 2. Dzięki mojemu zdjęciu grób swojego dziadka mógł odnaleźć mikololo z Rosji (http://www.panoramio.com/photo/23012551).

   Usuń
 2. Mysle ,że nie zniknie obecnie pieknie sie rozwija

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, w czerwcu, ogłosili, że jednak serwis zostanie zachowany. Trudno jednak mówić o rozwoju, gdy ostatnie usprawnienia miały miejsce 2 lata temu, a decyzja o zamknięciu serwisu obowiązywała aż przez 10 miesięcy. To nie nastraja optymistycznie.

   Usuń
 3. A ja dostałem to dziś w e-mail: "...Back in 2014, we announced our intention to retire Panoramio in order to invest our efforts into improving photo-sharing experiences directly inside Google Maps. In response to your feedback, we postponed these plans and worked to add features to Maps that better support the level of engagement that you have enjoyed with Panoramio. Today, with photo upload tools in Google Maps and our Local Guides program, we are providing easy options for you to share your photos with an active and growing community. As such, we’ve decided to now close down Panoramio. To make this transition easier, we’ll provide several options to continue sharing photos through other services. If you choose, you can also export all your data and take it somewhere else.
  After November 4, 2016, you’ll continue to have access to your photos in Panoramio for a year, but you will no longer be able to add new photos, likes, or comments..."
  A więc stało się.Zdycha kolejna dobra rzecz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie są realia, kiedy każdy (chyba ) człowiek ma jakąś małpkę do focenia i możliwość do obdarzania obrazkami całego świata (a nawet wszechświata).Niestety przyznaję racje Panoramio że dalsza działalność jest niemożliwa.Ludzie zaczęli traktować Panoramio jak magazyn rupieci wrzucając bez opamiętania najczęściej banalne albo bardzo kiepskie technicznie foty.Rekordziści wrzucili ich po kilkadziesiąt tysięcy ...A co by było gdyby wszyscy Chińczycy chcieli zrobić to samo ? HORROR I APOCALYPSA.W czasach kiedy każdy (prawie ) człowiek ma jakąś małpkę i koniecznie chce się podzielić swoją radością ze zrobienia zdjęcia jest niemożliwe aby ten pęd zaspokoić.Ciekawe co będzie z blogami...

  OdpowiedzUsuń

Za każdy komentarz dziękuję.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...