21 stycznia 2019

Dlaczego Paweł Adamowicz został pochowany w Bazylice Mariackiej?

Niektórzy mogą się dziwić dlaczego nasz zamordowany prezydent został pochowany nie na cmentarzu, ale w Bazylice Mariackiej? Gdybym nie był gdańszczaninem to też bym się temu dziwił. A sprawa jest dość oczywista. Jeśli się choć trochę zna historię Gdańska to nie ma w tym nic dziwnego.
Po pierwsze gdański kościół jest tradycyjnym miejscem pochówku tutejszych burmistrzów. Przynajmniej do czasów napoleońskich. Wcześniej cmentarze były prawie zawsze koło kościoła. Tak też było tu. Biednych chowano na cmentarzu po którym ostała się jedynie brama (dzisiaj nieformalny parking policji).

Bogatych oraz duchownych chowano wewnątrz świątyni.Dlatego chodząc po posadzce bazyliki wiedzmy, że tak na prawdę chodzimy po płytach nagrobnych z łacińskimi i niemieckimi inskrypcjami. Lista gdańskich burmistrzów jest niezmiernie długa i skomplikowana. 


Wspomnę tylko, że urzędowało ich czworo na raz a co roku była ograniczona rotacja funkcji.
Za sąsiadów Paweł Adamowicz będzie miał takie postaci jak choćby burmistrzów Johanna Brandesa (zm. 1577) oraz Gabriela Schumanna (zm. 1700).

Epitafium Johannesa Brandesa


Warto też zaznaczyć, że Paweł Adamowicz dołączy do grona 2 zamordowanych i pochowanych tu burmistrzów (a może byli jeszcze jacyś zamordowani i pochowani tutaj burmistrzowie? - dajcie znać). Dzielić ich będzie jakieś 40 metrów oraz ponad 600 lat historii. Ci dwaj zabici to ofiary krzyżackiej zemsty z 1411 roku: Konrad Leczkow i Arnold Hecht. Zaproszeni w Niedzielę Palmową do zamku, zostali wkrótce ścięci. Sam fakt ścięcia utrzymywano w tajemnicy przez kilka dni. Kobiety wysyłano z koszami żywności by nakarmić domniemanych więźniów. Dopiero po tygodniu ciała ściętych wydano gdańszczanom.
W tych trudnych i nieporównywalnych chwilach możemy sobie wyobrazić jakie było oburzenie ówczesnych gdańszczan na fakt zabicia 2 burmistrzów. Urządzono im uroczysty pogrzeb i pochowano w okolicy kaplicy św. Jadwigi.
Paweł Adamowicz spoczął we wnęce przy kaplicy św. Marcina (Kaplica Radnych), która znajduje się obok Izby Radnych (jedyne kościelne pomieszczenie dla władz świeckich). To jest na początku transeptu południowego. Gdzie to wszystko jest pokazuje mapka.

Mapka z książki ks. Stanisława Bogdanowicza

Nawa południowa - na końcu pochowani Leczkow i HechtBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...