28 grudnia 2016

Green Velo - nasz dzień nr 1, czyli Wielowieś-Ulanów

Trasa Wielowieś - Ulanów.

Wpis jest częścią opisu naszego wakacyjnego szlaku. Cała trasa i ogólne spojrzenie można znaleźć tu a fajną interaktywną mapkę z naszymi zdjęciami z trasy tu.

Nasze Green Velo z racji na różne prywatne plany zaczęliśmy w Tarnobrzegu. Sam Tarnobrzeg jest całkiem przyjenym miastem. Przyznaję, że myślałem, że będzie to bardziej przemysłowe osiedle robotnicze niż miasto z pałacem Tarnowskich otoczonym parkiem oraz rynkiem. Okazało się też, że obecnie w Tarnobrzegu nie wydobywa się siarki. To już przeszłość.

Tarnobrzeg jest ładny. Kropka.


Zadziwiajaca jest odmiana słowa "Tarnobrzeg". Mówi się i pisze: "Jadę do Tarnobrzega" mimo, że rok wcześniej jechaliśmy do Kołobrzegu.

Rynek w Tarnobrzegu jest ładniejszy niż to zdjęcie.

W Koćmierzowie pod Tarnobrzegiem nocowaliśmy. Od mieszkańców Koćmierzowa dowiedzieliśmy się, że dzielą swoje życie na te przed powodzią i po. Straszne były te ich opowieści. W 2010 roku woda przelała wały i zalała cały parter. W pół godziny cała wieś do wysokości pierwszego piętra została zalana. Strażacy zabierali mieszkańców z ich domów, mimo tego, że Ci chcieli zostać. Po powodzi w całej okolicy na pół roku zmienił się klimat. Wszędzie latały ptaki i było dużo zimniej.

Na szlak wyjechaliśmy z Wielowsi. Za Wielowsią płasko jak stół i bardzo słonecznie. Głównie lokalne drogi bez odrębnego dywanika dla rowerów.


Nawierzchnia od okolic mostu bardzo dobra asfaltowa.

Kotlina Sandomierska

W  Radomyślu jakiś dom weselny z noclegami poza tym zero reklam  Radomyśl lub następna wieś z wieloma drewnianymi domkami. Mosty bez dróg rowerowych. Jastkowice to wieś nowych domów z katalogów.

Tam też okazało się, że ze znalezieniem noclegu nie będzie wcale tak łatwo. Jastkowice byłyby najlepsze, a tu po iluś tam telefonach okazało się, że trzeba jechać aż za Ulanów. A robiło się już ciemno. Droga wiodła pod górkę, ale było dość łagodnie.

W Pyżnicy lub Kłyżowie byliśmy świadkami akcji straży pożarnej. W pół goły facet pędzi do bramy wskakuje na rower potem go rzuca na chodnik i wbiega do budynku straży.

Do Ulanowa stromy i długi zjazd. Niestety tę miejscowość znaną z flisaków i dawnego handlu z Gdańskiem musieliśmy przejechać w ciemności.


Odcinek z Ulanowa do Dąbrowicy jechało nam się bardzo dobrze, mimo ciemności i tego, że był to (niechcący) nasz rekord życiowy w liczbie kilometrów (64 km) jednego dnia.

Nocleg czekał na nas w Dąbrowicy w dawnej gajówce. Piękne miejsce i aż żal, że nie zostaliśmy tam dłużej. Pyszne było też śniadanie. Drugiego takiego na naszym Green Velo nie pamiętamy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...