26 lutego 2016

Same wątpliwości - czyli spotkanie w sprawie przyszłości Parku Oliwskiego

Dzisiaj odbyło się spotkanie w sprawie przyszłości Parku Oliwskiego. Jakiś czas temu miasto zaprezentowało wizję w której Park Oliwski zostałby w jakiejś części sprzedany prywatnemu inwestorowi by ten mógł w ramach porozumienia dbać o parkową zieleń. Wśród pomysłów pojawiło się zbudowanie całkowicie nowej palmiarni. 180-letnią palmę (daktylowca) zaproponowano by ściąć i ususzyć, tak jak to wiceprezydent Gdańska widział we Wiedniu. W Pałacu Opatów zaproponowano utworzenie jakiejś formy hotelu. Dodatkowo proponowano zbudowanie Elizjum - nowego budynku naprzeciwko Wozowni.

Nowy Pałac Opatów
Pałac Opatów - muzeum, ale co będzie dalej?
Krytyka tych pomysłów była dość powszechna. Protestowała Rada Dzielnicy Oliwa, protestowali historycy sztuki. Dzisiaj miasto postanowiło zaprezentować nowe pomysły mieszkańcom. Zadeklarowano, że takie spotkania mają się odbywać co miesiąc - naprzemiennie w Oliwie i Gdańsku. Co usłyszeliśmy? 


Z dzisiejszej prezentacji mogliśmy się dowiedzieć, że miasto chce wejść w partnerstwo publiczno-prawne i zaprosić firmy do odnawiania i inwestowania w park. Dzięki temu, jak mówią urzędnicy, w tym roku uda się odnowić część parku w pobliżu "białej szkoły" (Ogród Konwentualny). Prywatne firmy posadzą tam rabatki oraz krzewy. Część ta będzie też nawadniana i będzie można w niej leżeć na trawie. To ma być zrobione w tej połowie roku. 

W 2016 roku planowana też jest odbudowa Grot Szeptów, które przez lata zmniejszyły się o metr oraz na ich szczycie porosły drzewa, które są już zabytkami. O losie drzew ma zadecydować wojewódzki konserwator zabytków. 

Groty szeptów
Groty Szeptów.
Jeśli chodzi o palmiarnię i daktylowca kanaryjskiego to nie usłyszeliśmy żadnych konkretów. Losy palmy wydają się jednak bardzo niepewne. Miasto ma podobno 3 warianty przebudowy palmiarni. Wiceprezydent Bojanowski uznaje jednak, że podwyższanie palmiarni jest zupełnie bezcelowe. Kosztuje to bardzo dużo, a owoc tej pracy wystarczy jedynie na określony czas. Przypominał, że ostatnia przebudowa miała miejsce w 1982 roku. Proponuje więc budowę całkiem nowego budynku. Losy palmy przemilczano.

Z relacji w trójmiejskich media wynika jednak, że wiceprezydent obiecał zachowanie palmy. Podobno stało się to po spotkaniu w rozmowach z dziennikarzami.

Uczestnikom spotkania rozdano ankiety do wypełnienia. Było tam między innymi pytanie czy zaakceptował byś płatny wstęp do palmiarni. W pytaniu nie podano o jaką palmiarnię chodzi (o dotychczasową, podwyższoną, czy o zupełnie nową).

Miasto chce też wyremontować 3 kładki nad potokami.

Park Oliwski
Wozownia - obecnie magazyn.

Nowym pomysłem dla Parku Oliwskiego jest powrót do niego pawie. Dla nich potrzebna byłaby woliera, tak by miały bezpieczne miejsce do nocowania.

Park będzie oświetlony nie tylko przy głównych ciągach pieszych, ale także w bocznych alejkach. Jeśli znajdą się środki to oświetlenie to będzie automatycznie zapalać się po wykryciu ruchu.

Z odpowiedzi na pytania słuchaczy dowiedzieliśmy się, że parking dla autokarów docelowo jest planowany od strony ulicy Opackiej oraz Tatrzańskiej/Czyżewskiego. Rozwiązaniem może też być krótkotrwały postój w okolicy parku i wysyłanie autokarów na parking aż pod Ergo Areną.

Była też mowa o wozowni, która jest obecnie magazynem konserwatora zabytków. Nie padły żadne wiążące deklaracje. Miasto chciałoby by obiekt ten był lepiej wykorzystywany. Tak samo miasto martwi się o Pałac Opatów, który wolałoby wykorzystać lepiej. Nie padły jednak żadne wiążące deklaracje. Te opisane powyżej plany to minimum na które miasto stać w połączeniu ze środkami inwestorów prywatnych.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...