29 stycznia 2016

Nazwy w lasach Oliwy - Dolina Świeżej Wody

Nazwa tej doliny jeszcze dwa lata temu często pojawiała się w mediach. To za sprawą planowanej naprawy kanalizacji idącej przez las. Nie wnikając zbyt wgłąb tej "afery" planowane jest stworzenie w tym miejscu wąskiej drogi asfaltowej służącej pojazdom leśnym oraz rowerzystom. Tu zajmę się pokrótce nazwą tej doliny.

Nazwa ta nie jest powszechnie używana. Częściej od sformułowania "Dolina Świeżej Wody" stosuje się nazwę "ulica Kościerska" - gdyż dolina ta jest jej przedłużeniem. Dla mnie ta "poetycka nazwa" jest fikcją i nie umiem jej zaakceptować. To moje zdanie odrębne argumentuje poniżej.

W górnej części mapki zaznaczono Dolinę Świeżej Wody (Dolinę Ewy)


Moje marne argumenty dotyczące słabości nazwy "Dolina Świeżej Wody":
  • Po pierwsze nazwa ta to mechaniczne tłumaczenie jednowyrazowego, niemieckiego Frischwasser na niewygodny trójwyrazowiec.
  • Po drugie, z racji nieszczelnego kolektora, zapachy tej doliny czasami zajeżdżają ściekiem.
  • Po trzecie: rezerwat położony w połowie doliny nosi nazwę "Źródliska w Dolinie Ewy" - co dodatkowo komplikuje nazewnictwo tego miejsca.
  • Po czwarte w okolicach hotelu Dwór Oliwski na początku Doliny Zgniłych Mostów, postawiono tablicę "Użytek ekologiczny w Doliny Świeżej Wody" - dodatkowo komplikujący położenie owej doliny.
Dzisiaj droga gruntowa w tej dolinie to najkrótsze połączenie Oliwy z Osową. Przejazd rowerem od Owczarni do pierwszych zabudowań ulicy Kościerskiej zajmuje około 12 minut. Pod górkę jest to już jakieś 18 minut i kosztuje nas trochę zmęczenia (80 metrów w górę).


Frischwasser czyli Dolina Swieżej Wody/Kościerska
Dolina Świeżej Wody to wygodna, ale dość wymagająca trasa rowerowa.Idąc na spacer tą droga natkniemy się na studzienki kanalizacyjne. Jest to dość zaskakujące, gdyż będąc w pobliżu takiej studzienki wyraźnie słyszymy płynąca wodę.  Nieszczelność tej kanalizacji spowodowała właśnie plany remontu całej drogi, nawet z opcją jej wyasfaltowania. Dolina ta przebiega również wzdłuż rezerwatu przyrody.

Mimo nazwy Dolina Swieżej Wody (Frischwasser) tu śmierdzi
Dolina ta to chyba jedyna leśna droga ze studzienkami kanalizacyjnymi. Niestety są one nieszczelne i zdażają się tu nieprzyjemne zapachy.

Dokładniejsza mapka porównująca stan dzisiejszy z przedwojennym jest na tej stronie. Są tam wymienione wszystkie nazwy z powyższej mapy. Polecam zajrzeć i za jej pomocą odkrywać nowe znaczenia miejsc, które być może znają Państwo ze spacerów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...