21 września 2015

Jedyne wybory, które rzeczywiście coś zmieniają. Zagłosuj w budżecie obywatelskim!

Trwa kolejna, trzecia, edycja budżetu obywatelskiego w Gdańsku. Głosujemy jeszcze przez kilka dni, do 27 września. Głosowanie odbywa się przez internet. Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, to może się udać do Rady Dzielnicy lub poprosić kogoś o pomoc. Ja w ten sposób pomogłem tacie. Trzeba być zameldowanym w Gdańsku, potrzebny jest również nr PESEL. W celu weryfikacji danych potrzebny jest również adres email lub nr telefonu. Masz jeden głos na projekt ogólnomiejski oraz pięć głosów na projekty dzielnicowe. Jeśli jeszcze nie zagłosowałeś to kliknij tu: Zagłosuj w BO

Póki co frekwencja jest dość niska. Z jednej strony to smutne, że nie obchodzi nas to co może zostać zmienione za naszym oknem. Z drugiej strony, głos tych, którzy głosowali liczy się jeszcze bardziej. 

 
Dynamika liczby głosujących w tegorocznym i zeszłorocznym budżecie obywatelskimDlaczego warto zagłosować?

To jedyne wybory gdzie realnie widać efekty głosowania. Mniej więcej rok po zwycięstwie danego projektu zostanie on zrealizowany. Zobaczysz go na własne oczy. Dzięki takim plebiscytom możesz pokazać radnym co dla Ciebie jest najważniejsze. To często jedyna szansa by wspólnie z sąsiadami z dzielnicy wymóc na urzędnikach realizację inwestycji o którą prosiliście od lat.

Dodatkowo, trwająca trzecia edycja BO jest najlepsza. Dlaczego? Zniesiono absurdalny podział na 6 okręgów wyborczych rozciągających się np. od Świbna do Brzeźna lub od Jelitkowa do Kokoszek. Dzięki temu w każdej z dzielnic coś wygra! Nie będzie chorego współzawodnictwa między dzielnicami. Najmniejsze dzielnice w końcu zwyciężą. To Ty możesz zdecydować co to będzie. 

W pierwszej edycji wzięło udział 51 tyś. mieszkańców. Dzięki głosom zrealizowano 28 projektów [tu link do spisu]. Rok później w głosowaniu wzięło udział prawie 38 tyś. mieszkańców. Trwa właśnie realizacja zwycięskich 21 projektów [lista zwycięskich projektów]. 

Powtarzam, to głosowanie jest ważne. Rzekłbym nawet, że najważniejsze. Dzięki nim faktycznie decydujesz co będzie zbudowane, który chodnik naprawiony, gdzie postawi się plac zabaw a gdzie przedłuży linię autobusową. Po roku od głosowania, zobaczysz to na własne oczy. Nie w telewizorze, ale podczas codziennej drogi do sklepu lub pracy.

To moje ulubione wybory. Według mojej skromnej opinii:

- w wyborach prezydenckich wybieramy głowę państwa. Widzimy ją później w TV, reprezentuje nas na arenie międzynarodowej. Jesteśmy z tej osoby dumni lub się jej wstydzimy. Po za tym jej wpływ na nasze życie jest niewielki. Chyba, że emocjonujemy się sporami, które transmituje nam telewizja. 
- w wyborach parlamentarnych wybieramy posłów i senatorów. Jedna parta wygrywa, druga przegrywa. Widzimy ich później w TV jak się kłócą. Uchwalają ustawy, które pośrednio oddziałują na nasze życie. Jednocześnie mamy bardzo ograniczony wpływ na to co uchwalają. Niestety, ale często głosujemy jedynie na aktorów, których przez następne 4 lata będziemy widzieć w TV.
- w wyborach samorządowych wybieramy tych, którzy decydują o tym co zrobić z naszą okolicą. Telewizja mało mówi o tym co dzieje się lokalnie. Chyba, że sami sięgamy do innych mediów (telewizja i prasa regionalna, portale miejskie i dzielnicowe) . Wpływ wyborów samorządowych na nasze życie jest spory. Mamy jednak niewielki wpływ na to co zrobią wybrani przez nas radni.

Dlatego właśnie wybrać co to chcemy zmienić w naszej najbliższej okolicy. Nasza rodzinka w tym roku wybrała z projektów ogólnomiejskich:
- poprawę jakości i bezpieczeństwa dróg rowerowych (nr 4),
- zagospodarowanie wejść do lasu (nr 10).

A z projektów dzielnicowych:
- budowę placów zabaw, zielonych skwerów i siłowni zewnętrznych w 4 lokalizacjach Oliwy,
- dokończenie odnawiania okolic Pachołka oraz
- budowę fontann na oliwskich stawach.

Pałną listę projektów znajdziesz na tych stronach:
Oficjalna strona BO
Teraz Dzielnice

Tym razem wybór należy do Ciebie. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...