25 sierpnia 2015

Co się stało z wycinanymi "na potęgę" lasami w TPK? Rosną.

Zimą trójmiejskie media zalane były protestami w sprawie "rabunkowej gospodarki" w lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Przypominam, że "obrońcy przyrody" sprzeciwiali się wycinkom w lasach TPK. Żądali też wstrzymania ścinki zdrowych drzew, uporządkowania pozostawionych przez drwali gałęzi oraz naprawy szlaków rowerowych. Ich protest to głównie media społecznościowe gdzie zebrali ponad 4 tysiące głosów poparcia. Akcja ta wyszła również poza ekrany komputerów. Zainteresowała się nimi telewizja oraz radio. Wielokrotnie pisano o tym na portalu trojmiasto.pl. Sprawa dotarła do urzędników miejskich, nadleśnictwa a w końcu nawet ministerstwa oraz sejmu RP.

Moje zdanie w tej kwestii jest różne od protestujących.
Uważam, że akcja ta jest szkodliwa, a zapał protestujących jest skierowany w zupełnie błędną stronę. Lasami opiekują się leśnicy i robią to w sposób profesjonalny. Poparty naukowymi dowodami, w oparciu o dokumenty, analizy i wieloletnie plany urządzania lasów. Ta wiedza jest trudna do zrozumienia, bo widok ścinanego drzewa nikogo nie cieszy. W zorganizowanym świecie i społeczeństwie należy jednak na takie problemy spojrzeć bardziej wnikliwie. Należy postawić sobie pytanie: "Dlaczego las jest wycinany?" i przygotować się na odpowiedź dłuższą niż jedno zdanie.

Pisałem o tym w tekście z zimy: "Czy lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego będą wycięte?". Polecam przeczytać te krótkie pytania i odpowiedzi. Po głębszą analizę odsyłam do stron w bibliografii.

Zauważmy, ze protesty te nasilają się w okresie zimowym, gdy w lesie jest szaro a na drogach jest błoto. Wówczas spacer po TPK, rzeczywiście może być przygnębiający. Nadużyciem są jednak zdjęcia wycinki z podpisami:"Szwedzka Grobla znika - pewnie zaraz wejdzie tu deweloper". To zwykły populizm, nie podparty żadnymi dowodami.

Dlatego korzystając z lata, chciałem w tym miejscu pokazać jak dobrze wygląda las o który dbają leśnicy. Proszę bardzo:

Szwedzka Grobla
Lasy przy Szwedzkiej Grobli. Zimą "facebook obrońców lasów" grzmiał, że miejsce to będzie łyse, a na polanach zapewne zaraz pojawią się deweloperzy (!). W lipcu drzewa rosły a miejscach przerzedzeń rosną małe drzewka, którym właśnie wtedy zapewniono swobodny dostęp światła.

Po prawej płot, po lewej płot już zdjęto
Trudniejszy przykład: Wężowa Dolina. Po prawej za płotem rosną dęby - ogrodzone płotem by zwierzyna ich nie zniszczyła. Po lewej drzewa zasadzone kilka lat wcześniej. Też były otoczone płotem. Obecnie nie jest już potrzebny.

Dolina Wężów - zielono tu, mimo tego co piszą lovelasy. Las w trakcie odnowy
Dolna Wężów nieco wyżej. Stare i młode drzewa obok siebie. Te drugie stopniowo zastępują te pierwsze. 
Pozdrawiam i zachęcam do pozytywnych spacerów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...