14 lipca 2015

W Gdyni też są murale

Trójmiasto od kilku lat to wspaniałe miejsce do podziwiania murali. Miłośników tego typu sztuki zapraszam przede wszystkim na Zaspę, gdzie szare ściany bloków zamalowane zostały 58 malowidłami.

Ale okazuje się, że murale to nie tylko Zaspa. W Gdyni też jest ich całkiem sporo. Gdynianie też mają swój festiwal (Traffic Design) i także co roku odbywają się tam wernisaże. No i warto zaznaczyć, że murale w Gdyni, także tworzą artyści z całego świata.

Mi poznanie i zobaczenie kilkudziesięciu murali zajęło 2 godziny. Moją trasę przedstawia poniżsa mapka:

Przykładowa dwugodzinna trasa śladami gdyńskich murali
Od razu zaznaczam, że nie jest to optymalna trasa. Prowadzi ona często wzdłuż hałaśliwych jezdni. Czasem na drodze stanie nam też metalowy płot. Kilkukrotnie wchodzimy też na teren podwórek. Niestety nie znalazłem muralu koło JumpCity. Szkoda, że oficjalna mapka jest tak mało czytelna.

Nie ukrywam, że po kilku latach obserwowania murali na Zaspie, te gdyńskie zrobiły na mnie mniejsze wrażenie. Może winna była pogoda, może hałas uliczny. Przede wszystkim zwracam uwagę na to, że jest to zupełnie inna przestrzeń od Zaspy. Murale też są nieraz mniejsze, wetknięte gdzieś w zaułki podwórek.

Poniżej kilkadziesiąt podpisach zdjęć z czerwcowej wycieczki po gdyńskich muralach. Polecam klikać w linki. Tam możemy poznać inne dzieła tych artystów. Opisy murali w znacznej części podałem za stroną Traffic Design.

1. Murale w Gdyni - Seikon (PL) - 2014
Ten geometryczny mural znajduje się na ulicy Warszawskiej 72 (róg Witomińskiej i Warszawskiej). Zupełnie inaczej wygląda w pełnym słońcu, dlatego odsyłam do zdjęć pod linkiem artysty.2. Murale w Gdyni - Tyrsa (FRA, 2015)

3. Murale w Gdyni - Basik (ITA, 2014)

"Włoski twórca rezydujący w Rimini. W połowie lat ‘90 określany jako jeden z trzech najbardziej wpływowych grafficiarzy w kraju. Jego styl ewoluował w kierunku prac figuratywnych, którym centralnym motywem są dłonie. Pociągnięcia pędzla zaczęły zatem przedstawiać kości, a farba stawała się ludzkim ciałem przedstawionym w sposób symboliczny. W Gdyni jego praca będzie widoczna z ul. 10 lutego na tyłach Gimnazjum nr 1." - Traffic Design

Mural ogrodzony płotami. Brak możliwości wolnego dostępu od strony ul. 10 Lutego i ulicy Szkolnej. I tylko taki problem mam z tym muralem. Ogólnopolską chorobę: płotozę.

4. Murale w Gdyni - Szyman SC (PL, 2014)

"Architekt, grafik, freelancer z Warszawy. W przestrzeni miejskiej działający od 2002 r. Od początku surowy graficznie w formie, wyrażający się głównie za pomocą szablonu i vlepki. Od 2010 r. skupiony mocno na nowym medium artystycznej ekspresji, plakacie i poszukiwaniu jego miejsca w przestrzeni miasta." (Traffic Design)    

5. Murale w Gdyni - M-City
"Mural odnosi się do legendy miejskiej o lądowaniu UFO w gdyńskim basenie portowym." (Traffic design).
Mural ten wyróżnia się na tle innych murali w Gdyni. Widać charakterystyczną kreskę autora, którego prace oglądać możemy na całym świecie. Jako, że całego świata nikt nie jest w stanie zobaczyć to polecam trójmiejskie realizacje tego artysty: Sąd Ostateczny na ul. Kaletniczej w Gdańsku oraz mural na Zaspie między ulicami Pilotów i Hynka.

6. Murale w Gdyni - Prozak (BRA)

"Kolorowy mural brazylijskiego twórcy Prozaka przedstawiający charakterystyczne dla niego twarz w dużym formacie." (Traffic Design)  
Przyznam, że pseudonim Prozak na mnie działał jak magnes i podczas tej wycieczki bardzo chciałem zobaczyć gdyńskie dzieło tego artysty. Kolorowy wulkan na Zaspie zrobił na mnie wielkie wrażenie, tego samego spodziewałem się i tu. Zawiedziony mogę być jedynie skalą muralu. Jest on ok. 10 razy mniejszy od tego na Zaspie... 

7. Murale w Gdyni - Mrufig (PL)

"Malarz, grafik, vlepkarz, artysta uliczny. Twórca o bardzo specyficznym, lirycznym i dekoracyjnym stylu. Oprócz realizacji bliskich dekoracyjnej ilustracji artysta wykonuje też radykalne, ekspresyjne gesty artystyczne w przestrzeni miejskiej. Ta praca zdobi ścianę Szkoły Podstawowej na terenie gdyńskiego Śródmieścia." (Traffic Design)  

8. Murale w Gdyni - Jacopo 2501 Ceccarelli (ITA) z roku 2013


"Artysta z Włoch. Jego realizacje, choć kolorystycznie skromne, dzięki użyciu cienkich, czarnych wirujących linii, mają halucynogenną moc oddziaływania. Jak określili to komentatorzy: w swoich pracach Jacopo operuje na własnych unikalnych częstotliwościach, które przekazuje widzom w swoim wyjątkowym stylu. Praca powstała podczas 3 edycji festiwalu Traffic Design i znajduje się na Placu Kaszubskim w Gdyni." (Traffic Design)   

Praca zupełnie inna od kolorowej, komiksowej realizacji na gdańskiej Zaspie.

9. Murale w Gdyni - Roem (Proembrion, PL)

"Abstrakcyjna praca Roema zwanego również Proembrionem przypominająca pikselozę. Wykorzystane w niej kolory artysta zaczerpną z otaczającego to miejsce krajobrazu." (Traffic Design)

10. Murale w Gdyni - Pener (PL)

"Abstrakcyjna realizacja Penera złożona z niebieskich trójkątów, którą tworzył w charakterystycznej dla siebie technice używając do tego... gumki do majtek podczas umiejscawiania linii"  (Traffic Design)  

11. Murale w Gdyni - Sainer - Golfista/Kupidyn (PL)

12. Murale w Gdyni - Seikon & Jacyndol (PL, Trójmiasto)

Według mnie otoczenie muralu (m.in. ta brudna reklama) psuje cały efekt pracy artystów. 

13. Murale w Gdyni - Inwazja (PL)


14. Murale w Gdyni - Wiur & Foxy (PL, Trójmiasto)

15. Murale w Gdyni - Autone (2011, PL)

16. Murale w Gdyni - Sainer "Birdy" (PL, 2012)

17. Murale w Gdyni - Otecki & Sepe (2012, PL)


18. Murale w Gdyni - Proembrion "Atraktor" - 2012 (PL)

19. Murale w Gdyni - Chazme & Pener (2012, PL)

Największa z prac tych artystów.

20. Murale w Gdyni - Lump&Krik Kong (PL)

"Krik namalował dwóch marynarzy, natomiast Lump stworzył rdzawą postać oraz domalował fragment budynku w postaci drabinki" (za Traffic Design).

21. Murale w Gdyni - Marynarz (PL) - War-C


22. Murale w Gdyni - Szumski (PL, 2013)

23. Murale w Gdyni - Kislow (UKR, 2013)


Praca przedstawia Sewastopolskich urzędników w postaci bezgłowych psów, które swymi ogonami spętały kotwicę -symbol nadziei.

24. Murale w Gdyni - Vera King (PL, Trójmiasto 2014)

25. Szmata reklamowa zasłania mural Wiur&Foxy (PL, Trójmiasto)

Foxy namalowała tutaj kobiecą postać, natomiast Wiur stworzył robota. (za Traffic Design).
Zdjęcie powyżej pokazuje jak traktuje się murale. Zasłonięte przez szmatę reklamową... Szkoda gadać.

26. "Transatlantyki " M-City (PL, 2012 lub 2013) Murale w Gdyni

"Autor kilkuset murali w ramach autorskiego projektu M-City. Jego prace można zobaczyć miedzy innymi w Warszawie, Gdańsku, Berlinie, Paryżu, Sao Paulo, Mediolanie, Londynie, Nowym Jorku, Jakarcie. Za pracę Transatlantyki powstałą podczas drugiej edycji festiwalu zdobył nagrodę Prezydenta Gdyni - Galion. Malował także podczas trzeciej edycji festiwalu podczas, której stworzył mural odwołujący się do legandy UFO lądującego w basenie portowym." (za Traffic Design)

To z pewnością jedna z wyrazistszych realizacji. Zwłaszcza, ze Gdynia słynie z transatlantyków. To o Gdyni pisano, ze jest to miasto w którym zamiast kamienic stoją statki. Według mnie ścisła czołówka murali trójmiejskich.

27. "Pro Good" - mural Pisa 73 (GER) (2012 lub 2013) oraz większy Remi Rough & Nawer (2013)

28. Murale w Gdyni - Blaqk (GRE) - 2012 lub 2013

Duet z Aten. Ten mural to ich największe dzieło. 

29. Murale w Gdyni - Elian (ARG) 2014

30. Murale w Gdyni - Knarf (AUS) - 2014

31. Murale w Gdyni - Ripo (2015)
Mural został zastąpiony w 2016 roku przez pracę Pawła Ryżki na zdjęciu poniżej:

32. Paweł Ryżko (2016)
Gdynia - Mural Pawła Ryżki nawiązujacy do herbu

33. Stan i Lex (2014)

Kolejne murale zobaczyłem podczas innych okazji i wycieczek.

34. Hopare "Tchnienie Wschodu" (Francja - 2014)


Mural ten namalowano w Redłowie na ścianie budynku, w którym siedzibę ma fundacja Adapa (Gdynia ul. Hallera 31A). Od Śródmieścia jest oddalony o około 3 kilometry, dlatego zobaczyłem go podczas oddzielnej wycieczki. Nie ukrywam, że trudno do niego dotrzeć. Mural ten można zobaczyć z placu zabaw przy bloku na ul. Batalionów Chłopskich 14. Budynek na zdjęciu po lewej stronie mieści się na ul. Hallera 33.

35. Hakobo (2015)
Mural Hakobo (PL)
36. Roman Bajtlik (2015)
Mural Jana Bajtlika
37. Blaqk (Grecja - 2015)
Mural greckiego duetu Blaqk


38. GR170 (HISZ - 2013)
Mural hiszpańskiego artysty GR170 z 2013 roku

Na koniec mam pytanie, które murale podobają się Wam najbardziej i dlaczego?

3 komentarze:

 1. ABCDF i Czarnobyl mi sie nie zgadza. Na pewno autorstwo pod muralami jest własciwe? Pod muralem Ripona napisałes, że to ABCDEF. Powinno być Nawer-i-Remi-Rough zamiast Czarnobyl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za uwagi. Sprawdzę i poprawię błędy. Przepraszam, sugerowałem się mapką.

   Usuń
  2. jeszcze raz dziękuję za zwrócenie uwagi. Naniosłem poprawki i dodałem kilka nowszych murali, które udało mi się sfotografować. Dodatkowo okazało się, że mural Ripona został zastąpiony muralem Pawła Ryżki.

   Usuń

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...