14 lipca 2015

Na Zaspie przybyło nam pięć murali

Jakie cuda dzieją się na Zaspie, można się przekonać co roku w lipcu. To szare blokowisko od 1997 roku zaczęło przemieniać się w galerię sztuki. Co roku przybywało na tym osiedlu po kilka murali. Obecnie mamy ich już 54. Spacer wśród tych wielkich malowideł powinien w każdym wzbudzić jakieś emocje. 

W tym roku przybyło nam kolejnych pięć murali. Wszystkie w jakiś sposób nawiązują do hasła: "Każdy dzień jest ważny".

1. Monstfur (POLSKA)


Mural częstochowskiej grupy Monstfur przedstawia łopian.
Monstfur to dwóch artystów z Częstochowy. Mural przedstawia łopian, który jest tak powszechny, że aż go nie zauważamy. Dlatego go tak przeskalowano
i tu właśnie przedstawiono.

2. Rustam Qbik (ROSJA)

Mural Rustama Qbika

Mural Rustama Qbika pochodzącego z tatarskiego Kazania to realizacja jego dawnego projektu. Jak mówił sam autor mural ten ma przesłanie. Chodzi tu o wartości i wychowanie dzieci przez rodziców. Rodzice mają wielki wpływ na dzieci, jednocześnie sami muszą być gotowi do tego by stać się rodzicami.

3. Kolektyw Licuado i AlfaAlfa "Sięgając w wyobraźni" (URUGWAJ)


Mural Urusów przedstawia koguta (symbol wyobraźni) z grzebieniem przedstawiającym miasto/Gdańsk. Dziewczyna to Polska, nad nią chłopak to Urugwaj. Na nim są namalowani artyści i symbol Urugwaju. Klucz to możliwość osiągnięcia marzeń. 

4. SAME 84 (GRECJA)Mural ten to mieszanka stylów, charakterystycznych dla autora.

5. David de la Mano i Pablo Sanchez Herrero "Schronienie" (HISZPANIA)


Mural Schronienie


Ten czarno-biały mural przedstawia wir drzew oraz ludzi tworzących schronienie wśród ludzi. Ludzie i natura wkręcają się w krąg, który przemienia jedno w drugie i na odwrót.     

Ankieta:


***************************************
*****

Jak trafić do zaspiańskich murali? 
Wystarczy zerknąć na dokładną mapkę strony festiwalu Monumental  lub tez na ich ulotkę:


Świetna mapka pokazująca jak trafić do wszystkich murali na Zaspie.

Pokazuje ona ogrom prac na tym osiedlu. Swoją drogą gratuluję twórcy tej mapki! To wyjątkowo dobra i przejrzysta grafika bardzo ułatwiająca poruszanie się wśród 54 murali.

Smutną informacją może być fakt, że w przyszłym roku odbędzie się prawdopodobnie ostatnia edycja festiwalu. Tym samym galeria murali na gdańskim osiedlu zostanie ukończona. Artyści zapewne przeniosą się do innych części miasta. Oglądając Trójmiasto, kilkadziesiąt murali możemy także zobaczyć w Gdyni (Traffic Design), oraz kilka we Wrzeszczu (Port Wrzeszcz), Sopocie oraz Siedlcach.

Jeśli ktoś chce zobaczyć inne trójmiejskie murale, to najwięcej ich spotka w Gdyni. Odbywa się tam festiwal Traffic Design. Ostrzegam jednak, ze po oglądaniu wielkoformatowych murali na Zaspie, wszystkie pozostałe prace nie robią już takiego wrażenia. Zupełnie inna jest przestrzeń śródmieścia Gdyni, niż zwartego osiedla mieszkaniowego w Gdańsku. W Gdyni poruszamy się między ruchliwymi ulicami i przedwojennymi kamienicami portowego miasta. Mapka festiwalowa ułatwia nam odnalezienie gdyńskich murali, ale jest dużo mniej przejrzysta i nieraz wyprowadzić może na manowce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...