Gdańsk jest podzielony na dzielnice. Podział ten kilkukrotnie już opisywałem (patrz etykieta: dzielnice). Wszystko przez to, że moim zdaniem, jest on w kilku miejscach dość kontrowersyjny (patrz tu). Raz, że dzielnice, jak sama nazwa wskazuje, dzielą miasto. Druga sprawa to to, że podział ten przebiega czasem między blokami i wewnętrznymi uliczkami. Stąd nieraz mieszkańcy nie wiedzą w jakiej dzielnicy żyją. Potoczne nazwy żyją swoim życiem. Do tego wkrada się polityka (podział na okręgi wyborcze) oraz biznes (nazwy stosowane przez deweloperów). W ten sposób w siatkę 34 dzielnic miasta, wplata się historia tych miejsc oraz współczesny ich rozwój.
Marzy mi się wielka ankieta, gdzie każdy z mieszkańców napisałby gdzie według niego mieszka. Gwarantuję że odpowiedzi były by ciekawe. Z mojego podwórka napiszę, że mieszkam w Starej Oliwie (takiego czegoś w oficjalnych spisach nie znajdziemy). Ale przymiotnik "oliwski" stosują osiedla położone na Strzyży oraz Przymorzu (dokładnie Przymorzu Małym).
Do lat 90. w mieście obowiązywał podział na jedynie 3 dzielnice:
- Śródmieście (tereny od Kiełpinka przez Emaus, Stare Miasto do Martwej Wisły i rafinerii oraz wszystko położone na południe od tych miejsc),
- Portowa (tereny od Brzeźna przez Letnicę tereny stoczniowe, Przeróbkę, Stogi aż do Świbna),
- Wrzeszcz (tereny od Kokoszek przez Matarnię, Migowo, Suchanino, Zaspę oraz wszystko na północ od tych miejsc).
Dzisiejszy podział miasta rozdrobnił je na aż 34 dzielnice. Poniżej prezentuję mapkę z opcją półprzeźroczystości (przełączanej za pomocą suwaka na lewo od przycisków "Mapa" i "Satelita") .
Proszę się przyjrzeć temu podziałowi i odpowiedzieć na pytanie, czy są tu nazwy o których słyszycie pierwszy raz w życiu? Ja się przyznaję, że kilka lat temu zadziwiały mnie Rudniki i Wzgórze Mickiewicza. Przedziwne są też twory językowe w stylu: Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia.
Ciekawy jest też podział na jednostki morfogenetyczne miasta. Opracowany na podstawie historii danego terenu wiele mówi o tym jaki był zasięg danej wsi/dzielnicy w dawnych czasach. Dostępny on jest na stronie mapa.gdansk.gda.pl. Można tam znaleźć wiele interesujących opisów. Zapraszam do odwiedzenia.
Ja postarałem się i jakimś cudem udało mi się połączyć te dziesięć mapek w jedną. Dodatkowo dodałem podpisy. W efekcie otrzymałem powyższą mapkę.
Porównując morfogenetyczny podział miasta ze współczesnym podziałem na dzielnice zauważymy pewne ciekawostki. Oto niektóre z nich:
- dzielnica Osowa obejmuje obecnie również teren dawnej wsi Wysoka,
- Oliwa obejmuje swoim zasięgiem Małe i część Wielkiego Przymorza,
- w Oliwie wyodrębniono Polanki,
- historyczne Przymorze jest ograniczone do jedynie małego terenu wzdłuż ulicy Piastowskiej i Dąbrowszczaków. Dzisiaj sięga ono aż do terenów historycznie należących do Oliwy oraz Zaspy,
- dzielnica VII Dwór mimo istnienia tam dworu, nie była w stanie stworzyć wokół niego prężnej wsi. Raczej ciążyła ku Strzyży,
- Strzyża Górna sięgała aż za dzisiejsze tory na teren Zaspy,
- obecnie rzadziej stosowana nazwa Brętowo, historycznie dominowała nad terenami dzisiejszych osiedli Niedźwiednik i Matemblewo,
- Zaspa była kiedyś wielką wsią sięgającą od Wisły po Oliwę,
- Chełm był małą obszarowo wsią. Dzisiejsza dzielnica obejmuje tereny innych wsi,
- dzielnica Wyspa Sobieszewska to nie tylko dawne Sobieszewo, ale również Orle, Wieniec, Komary, Przegalina i Świbno.
Dla bardziej wnikliwych "mapo-analizatorów" przygotowałem też półprzeźroczystą nakładkę. Średnio działa, ale może ktoś coś z tego wyczyta:
Można by jeszcze długo analizować te mapki, ale to już zostawiam Wam.
Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza
Dziękuję za komentarz.