24 stycznia 2015

Nazwy w lasach Oliwy - Szwedzka Grobla

Trójmiasto jest pełne grobli. W Śródmieściu Gdańska ślady po dawnych groblach znajdziemy w nazwach ulic. Są to ulice Kamienna Grobla, Angielska Grobla oraz po prostu Grobla (podzielona na cztery odcinki I-IV). Bardzo ciekawa jest kamienna grobla przy rezerwacie Ptasi Raj przy ujściu Wisły Śmiałej do morza. Tu chciałem krótko opisać leśną groblę. 

Trudno mi orzec czy wszyscy wiedzą gdzie jest ta leśna droga, ale jest na tyle ważna i główna, że przyjąłem, że wiecie... . Dawniej był to główny trakt z wioski Matemblewo do klasztoru w Oliwie. Usypali go Szwedzi w XVII wieku próbujących zdobyć Oliwę właśnie od strony lasu. Ślady ingerencji w krajobraz można dostrzec do dzisiaj. Dwa połączone nasypem ze sobą wzgórza to nie przypadek, lecz dzieło szwedzkich inżynierów. 
Szwedzka Grobla
Fragment Szwedzkiej Grobli

Nazwa ta jest ciekawym przykładem przekazywanej przez pokolenia historii o szwedzkiej inwazji. Po II wojnie światowej nazwę tę jedynie przetłumaczono. W takiej formie zachowała się do dziś.
Droga jest obecnie szerokim, wygodnym połączeniem Oliwy ze Złotą Karczmą. Posiada kilka głazów z niemieckimi napisami. 
Szwedzka Grobla Głaz z inskrypcją przy szwedzkiej grobli
Napis nie odczytany. Głaz znajduje się jakieś 5 metrów od drogi przy odcinku zjazdowym Szwedzkiej Grobli.


Szwedzka Grobla Głaz z inskrypcją(2) koło kapliczki szwedzka grobla
Głaz położony jakieś 10 metrów w dół od Szwedzkiej Grobli. Ścieżka na zdjęciu prowadzi do ulicy Bytowskiej na wysokości Dworu Oliwskiego.
Z jednego miejsca przy dobrej pogodzie dojrzymy też morze. Ukształtowanie terenu jest stosunkowo łagodne. Dopiero od strony Oliwy mamy dojść stromy podjazd. Dalej jest już stosunkowo płasko. Droga idealna dla rowerzystów.
Ze szwedzkiej dzisiaj było widać morze
Zdjęcie może tego nie oddaje ale z tego miejsca Szwedzkiej Grobli widać morze (jest do środek odcinku zjazdowego)Dokładniejsza mapka porównująca stan dzisiejszy z przedwojennym jest na tej stronie. Są tam wymienione wszystkie nazwy z powyższej mapy. Polecam zajrzeć i za jej pomocą odkrywać nowe znaczenia miejsc, które być może znają Państwo ze spacerów.


2 komentarze:

  1. Miejsce z którego widać morze znalazłem dzisiaj - drzewa jeszcze bezlistne, wiec mimo kiepskiej pogody widać było fragment zatoki na wysokości Brzeźna i falochron wschodni u wejścia do portu (Nowy Port) ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdradzisz co to za miejsce? Bo to są jedne z najciekawszych miejsc, te z widokami na morze. Czasem coś przebija z Widokowej Drogi koło Pachołka, sporo widać też z okolic żwirowni. W Sopocie też jest kilka punktów widokowych. Ze swojej strony polecam to miejsce pod Owczarnią: http://racibo.stronazen.pl/index.php?/tags/1018-widac_olivia_star&acs=Wida. Pozdrawiam

      Usuń

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...