24 lipca 2014

Gdańskie punkty widokowe - Westerplatte

Gdańsk obfituje w miejsca z pięknymi widokami. Duża zasługa w tym położenia geograficznego. Żyjemy na styki morza i lądu. Błękit Bałtyku łączy się z czerwienią dachów i przechodzi w zieleń lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Ten tekst to część cyklu opisującego gdańskie miejsca z ładnymi widokami. Takich miejsc w które zapraszam jest kilkadziesiąt. Niektóre bardzo znane. Sprzedawane są tam nawet bilety wstępu. Inne to zapomniane pagórki na obrzeżach dzielnic.

Zaczynamy!

Westerplatte - pomnik Obrońców Westerplatte

O Westerplatte słyszał chyba każdy Polak. To miejsce gdzie rozpoczęła się II wojna światowa zwiedzają bardzo licznie wszystkie grupy turystów. To miejsce trzeba odwiedzić. Z rzeczy związanych z obroną półwyspu w dniach 1-7 IX 1939 chciałbym tu tylko zaznaczyć na co szczególnie zwracam uwagę omawiając te walki:
- była to świetnie zorganizowana placówka obronna z wspierającymi się placówkami i wartowniami,
- koszary przetrwały wojnę, zniszczono je po wojnie,
- walki na Westerplatte nie trwały 24h/dobę, ale było to kilka szturmów dziennie,
- wielka rola kpt Franciszka Dąbrowskiego, który faktycznie dowodził obroną.

Kiedy w latach sześćdziesiątych zaczęto prace upamiętniające obronę Westerplatte, postawiono na monumentalizm i symbolizm. Centralnym obiektem tego placu pamięci stał się wielki pomnik na kopcu oraz pusty plac przed nim z przejmującym napisem: "Nigdy więcej wojny". Zwracam uwagę na to, że pomnik ten upamiętnia nie tylko Obrońców Westerplatte, ale głównie żołnierzy polskich walczących na wszystkich frontach. Można nawet powiedzieć, że znaczenie walki Westerplatczyków minimalizowano. W miejscu gdzie zginęło ich najwięcej (cmentarz w miejscu Wartowni nr V) przez lata władze ustawiały radziecki czołg. W ten sposób najważniejsze miejsce na półwyspie stało się placem zabaw.
                         
                                                                                   SUWAK PRZEŹROCZYSTOŚCI

Powyższa "nowa-stara mapa" pozwala się przełączać między dzisiejszą mapą a planem obrony Westerplatte wziętym z komiksu "Westerplatte - załoga śmierci". Zwracam uwagę na to, że kopiec z pomnikiem dawniej znajdował się na polu walki w pobliżu placówki Przystań, a wartownia nr I została przesunięta - gdyby nie to mieściła by się na parkingu za płotem. Wojny i PRL nie przetrwały Kasyno, Willa Oficerska oraz Wartownia nr V.

Dopiero od kilku lat czynione są starania by Westerplatte oddychało historią. Stąd kilka miejsc z planszami historycznymi oraz nowy szlak turystyczny wzdłuż dawnych torów. Droga jest daleka, ale kierunek słuszny.

W ten sposób, prócz historii, Westerplatte jest pełnym zieleni parkiem. Możemy tu spacerować po betonowych wygodnych alejkach i czuć morski klimat Gdańska. Bo rzeczywiście Westerplatte to półwysep. Z trzech stron woda.

Z ponad dwudziestometrowego kopca roztacza się ciekawy widok. Na pierwszym planie mamy Martwą Wisłę, Nabrzeże Oliwskie w Nowym Porcie z Latarnią Morską i Kapitanatem Portu. Dalej widać kościoły Franciszkanów i św. Jadwigi oraz stadion PGE Arena.Dojazd na Westerplatte od strony Wrzeszcza i Oliwy jest dość trudny. Możemy go sobie skrócić płynąć promem Nowy Port - Wisłoujście, ale ulgę poczujemy dopiero po wybudowaniu w pobliżu tego miejsca tunelu. Dojście pod sam pomnik też zajmuje kilka minut, dodatkowo wejście na kopiec poprowadzone jest "ślimakiem" także dla osób o słabej kondycji może być sporym utrapieniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...