10 czerwca 2014

Wskazówki dla szukających w parku Oliwskim tulipanowców


Trójmiasto pełne jest parków i zieleni. Ja na sobotę przygotowuję mały quiz albo grę parkową.  Podczas tej gry, uczestnicy przy okazji spaceru po parku, będą mogli z mapką i pytaniami poznać co ciekawsze drzewa. Wszystko w ramach Viva Oliwa - na stoisku szkoły ZKPiG nr 17. Serdecznie zapraszam!

Dzisiaj byłem w terenie i zobaczyłem czy drzewa jeszcze stoją. Okazało się, że przez rok sporo się zmieniło. Nie ma już brzozy uznawanej za najstarszą w Polsce, nie ma topoli wielkolistnej koło wozowni. Od ponad roku mamy za to nowe tabliczki na drzewach. Ale nie na wszystkich. I w tym sęk.

Tej brzozy już nie ma
Tej topoli wielkolistnej też już nie ma

Tej tabliczki już nie ma
Chodzi mi o magnolię drzewiastą. Piękne drzewo o niesamowitych owocach, które można zobaczyć we wrześniu. Jeszcze dwa lata temu na poniższym drzewie była tabliczka. Dzisiaj jej nie ma. Robiąc dzisiejszy obchód usłyszałem przewodniczkę, która przy rzeczonym drzewie mówiła przez głośnik, że to tulipanowiec amerykański. Bolało to me uszy, bolało również panie siedzące na ławeczce na dziedzińcu przed wejściem do muzeum. Dalej przewodniczka mówiła o pięknych, żółtych kwiatach tego drzewa, które jeszcze niedawno tu były. W rzeczywistości owoce tego drzewa (magnolii drzewiastej!) są czerwono-koralowe i można je będzie zobaczyć około września.

Owoce magnolii drzewiastej - zdjęcie z września (link do lokalizacji)
Magnolia drzewiasta
Grupa kupiła ten dowcip gdyż widziałem zachwyt pań. Oczyma wyobraźni widziały już kwiaty wybuchające wśród zielonych liści. Zabawiłem się w przyrodnika i gdy grupa szła do grot szeptów to zagadnąłem przewodniczkę i powiedziałem na osobności, że też jestem przewodnikiem i to o czym mówiła to nie był tulipanowiec amerykański. Sympatyczne dziewcze było przekonane, że mówiło prawdę. Posiłkowała się planem z tablicy parkowej. Musiała się pomylić. A mi przyszło chyba pierwszy raz w życiu pouczać kogoś z przyrody. Nigdy nie był to mój konik, ale oprowadzanie zmusiło mnie do nauczenia się kilku rzeczy. Pozdrawiam ją. Mam nadzieję, że przeczyta ten wpis. Ja też uczę się na błędach. Lokalizację zdjęć drzew umieściłem w serwisie panoramio.

Tulipanowiec amerykański - zdjęcie z lipca 2013 roku
Tulipanowiec amerykański i jego liście- zdjęcie z września 2012 roku (lokalizacja)
Tulipanowiec z Ogrodu Botanicznego - zdjęcie wykonane z okolic wejścia do Palmiarni
Dla porównania zamieszczam też zdjęcia naszego oliwskiego tulipanowca. W parku Oliwskim rosną dwa tulipanowce. Jeden przy płocie od strony Rybińskiego, drugi w Ogrodzie Botanicznym blisko Alpinarium. Tulipanowiec amerykański robi wrażenie na osobach, które szukają informacji o parku Oliwskim. Ze mną też tak było. Też szukałem tych pięknych kwiatów, jednak znalezienie ich graniczy z cudem.

2 komentarze:

  1. Tulipanowiec tez rosnie przed (duzy) http://reichel.pl/bdp/tree/view/1272

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się. Widziałem nie raz. Dziękuję za informację.

      Usuń

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...