7 czerwca 2014

Już prawie mamy wspólny trójmiejski bilet

Trójmiasto jest podzielone. Przez to w całym obszarze okolic Trójmiasta mamy kilku prezydentów (Gdańsk, Sopot*, Gdynia, Wejherowo), kilku burmistrzów (Reda, Rumia, Pruszcz Gdański) i setki radnych. Mamy również wiele systemów komunikacji miejskiej. Do tego dochodzą koleje państwowe oraz nasza lokalna "kolejka", czyli Szybka Kolej Miejska. W efekcie mamy nieprzyjazny system przenikających się taryf i przepisów dotyczących kolei, trolejbusów, tramwajów i autobusów. Marudzić można by długo, ale pojawiają się nutki optymizmu.


Dla mnie pierwszą nutką był internetowy serwis jakdojade.pl, który od 2010 obsługuje Trójmiasto. Pozwala on na jednej stronie sprawdzić najkorzystniejsze połączenia między naszymi miastami. Przed tym serwisem musieliśmy otwierać schematy połączeń na stronach przedsiębiorstw komunikacyjnych każdego z miast osobno. Następnie było trzeba sprawdzić czasy odjazdów z kilku przystanków. Dla mnie ten serwis to ciągle podstawa poruszania się po mieście. Wszystko podane w formie, którą uwielbiam, czyli przez mapę.

Integracją taryf zajmuje się MZKZM, czyli Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. Dzięki temu "stworowi" powstały wspólne bilety metropolitalne ważne w kliku miastach i powiatach, ale niestety są one drogie. Najdroższy bilet jednodniowy integrujący wszystko kosztuje aż 20 złotych.

Dlatego dla mnie taką drugą nutką optymizmu jest rozszerzenie od czerwca 2014 roku działalności aplikacji SKYCASH na autobusy, trolejbusy i tramwaje całej konurbacji Trójmiasta. Ta aplikacja na telefon pozwala nam skasować bilet w autobusie i w Wejherowie i w Gdańsku. Co najważniejsze - pozwala także skasować bilet w SKM. Także po raz pierwszy mamy aplikację, dzięki której skasujemy bilety potrzebne do poruszania się między Tczewem (SKM) a Wejherowem. Można dzięki niej również opłacić parkowanie samochodu. Więcej można znaleźć na ich stronie.

Osobiście przez ponad rok korzystałem z ich konkurencji: Mobiletu - ten umożliwia nadal zakup biletów MZKZM (autobusy, trolejbusy, tramwaje od Gdańska po Wejherowo), ale niestety nie można za jego pomocą kupić biletu na SKM. Także z początkiem czerwca stracili zadowolonego klienta na rzecz jeszcze atrakcyjniejszej konkurencji.

Aplikację przetestowałem i poniżej przedstawiam wrażenia z użytkowania:

Plusy:
+ wygląd,
+ działa na różnych systemach (Symbian, Android, WP),
+ możliwość podpięcia karty płatniczej Visa i MasterCard (w praktyce wygląda to tak jakbyśmy za bilet płacili prosto środkami z karty),
+ nie musimy na dworcach i przystankach szukać kiosków lub biletomatów,
+ bilet normalny na autobus, tramwaj i trolejbus jest tańszy o 20 groszy

Minusy:
- dość uciążliwa rejestracja (masę jest PINów, haseł, zmian haseł, numerów kard, kodów CVV itp.),
- przelewy pieniędzy na konto nie należą do bezproblemowych (mamy wybór albo szybki przelew z 1,9% prowizją albo bez prowizji ale z długim czasem oczekiwania),
- dużo klikania w celu zapłaty za bilet,
- aby zapłacić za bilet z podpiętą kartą płatniczą trzeba podawać każdorazowo kod CVV,
- podpięcie karty płatniczej pod SkyCash nie pomaga w płaceniu za parkingi,
- nie da się kupować biletów czasowych (jednogodzinnych !, miesięcznych, 72-godzinnych itp),
- konieczność dostępu do internetu w komórce.

Jak przebiega płacenie za bilet:
1. Włączamy aplikację. Przy pierwszym uruchomieniu musimy podać swój login i hasło. Potem będą one zapamiętywane i od zobaczymy ten obraz:
Ekran startowy - wybór usług
2. Dalej trzeba wybrać ikonkę "Usługi".
Ekran po wybraniu - Usługi
3. Teraz widzimy jak duże możliwości ma aplikacja. Możemy płacić za bilety miejskie, kolejowe. Możemy również płacić za parkowanie w całym Trójmieście. Polecam zwłaszcza tę ostatnią opcję. To dużo wygodniejsze niż latanie co 2 godziny do parkometru. Oprócz tego możemy opłacać rachunki i kupować bilety do kin.

Samo płacenie za bilet, niestety wygodniejsze było w Mobilecie. W SKYCASHU bardzo dużo jest klikania, dotykania, przesuwania, wpisywania - trwa to cały przystanek... . Najgorsze jest to, że pomiędzy tymi ekranami widzimy ekran ładowania strony. Jest to dla mnie próba nerwów, bo wystarczy, że połączenie internetowe się przerwie i już jesteśmy narażeni na karę. Oby to uprościli, bo póki co zawsze warto mieć w zanadrzu  tradycyjny bilet papierowy.
Ekran po wybraniu - Bilety miejskie
4. Plusem aplikacji są logiczne opisy tego co wybieramy. Po wybraniu miasta (uwaga u nas trzeba szukać MZKZG Trójmiasto) wybieramy do jakiego pojazdu wsiedliśmy.

Ekran po wybraniu rodzaju pojazdu


5. Następnie wybieramy, który bilet chcemy kupić. Zaletą SKYCASHA jest logiczne nazewnictwo biletów. W moBilecie w tym miejscu wybieralibyśmy między "LZ A Jedn. U" a "LZ A Jedn. N".
6. Następnie musimy podać nr linii którą jedziemy oraz liczbę biletów.

Kolejny ekran wyboru środka płatności


7. Podpięcie karty płatniczej to wygoda. Nie musimy pamiętać o doładowywaniu naszej biletowej skarbonki. Wadą jest niestety wydłużenie samego procesu kupowania biletu. Musimy wybrać sposób płatności : VISA i dalej na kolejnym ekranie wpisać kod  CVV znajdujący się na karcie za podpisem. Wadą, którą odkryłem po kilku miesiącach było również to, że podpięcie karty pod SkyCash nie działa w usłudze mobiParking. Aplikacja pokazuje nam wówczas, by załadować konto.

Po wybraniu dalej - będziemy musieli jeszcze podać trzycyfrowy kod karty.
 Jak widać wyżej do zakupienia biletu przez komórkę trzeba wykonać minimum 7 kroków. Także ergonomia nie jest najsilniejszą stroną tej aplikacji. Możliwości zaś są wspaniałe. W końcu jeden bilet na kolejkę i tramwaj. W dodatku aplikacja potrafi ściągnąć pieniądze bezpośrednio z karty. Aplikację polecam tym którzy mają internet w telefonie i dość rzadko korzystają z komunikacji. Kolejną zaletą aplikacji w Trójmieście są tańsze bilety jednorazowe (o 20 groszy). Niestety SKYCASH nie umożliwia płacenia za bilety miesięczne. Aplikacji życzę konkurencji (np. MPay).


*mimo tego, że Sopot liczy znacznie mniej mieszkańców niż ustawowe 50 tyś. mieszkańców

2 komentarze:

  1. Ciekawy artykuł i na pewno przydatna rzecz dla osób, ktore jeszcze nie miały okazji korzystać z takiego biletu. Ze swojej strony dodam, ze w Skycash jest też zakładka "Ulubione", gdzie mozna zdefiniowac i dodac najczesciej kupowane bilety. Bardzo skraca czas zakupu. Na Androdzie można też kozystac z widżetów - zakup jest wtedy mozliwy bez konieczności odpalania aplikacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki! Ja dopiero niedawno odkryłem, że w skycashu świetnie kupuje się bilety dla całej grupy wycieczkowiczów. No i niestety za parkowanie nie da się płacić podpiętą pod skycash kartą,

      Usuń

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...