12 maja 2014

Tam gdzie kończy się świat - granica UE z Rosją w Piaskach

     Trójmiasto jest geograficznie bliskie Rosji! Z Gdańska do Rosji jest tylko 47 kilometrów w linii prostej. Województwo Pomorskie graniczy z Federacją Rosyjską na krótkim kilometrowym odcinku biegnącym przez Mierzeję Wiślaną. Przebieg granicy państwowej to zasługa Stalina, który stosował zasadę "dziel i rządź". W ten sposób powstała eksklawa Rosji między Litewską SRR a PRL (dzisiaj Litwą a Polską). Proszę zwrócić uwagę na to, że z obecnych granic Polski ta wspomniana jest najprostszą, wyznaczoną kreską na mapie rysowaną za pomocą linijki. To rzecz rzadko spotykana w Europie. Takie granice stosowali kolonizatorzy w Afryce. 
    Dzięki przebiegłości Stalina mamy dzisiaj podzieloną Mierzeję Wiślaną. Po polskiej stronie mamy turystyczne letniska (Mikoszewo, Jantar, Stegna, Sztutowo, Kąty Rybackie, Skowronki, Przebrno, Krynica Morska, Piaski) tętniące życiem, a po rosyjskiej zmilitaryzowany, lesisty pas lądu. Rosja uzyskała również najbardziej na zachód wysunięty kawałek lądu z niezamarzającym portem na Bałtyku. Granica uniemożliwiła również swobodne poruszanie się jednostek morskich po Zalewie Wiślanym, gdyż jedyna swobodna droga do niego prowadzi przez rosyjską Cieśninę Pilawską.

Granica Polski z Rosją liczy 232 kilometrów, w tym granica morska na zalewie to około 10,1 km. Przez wąski pas Mierzei Wiślanej przebiega zaledwie 915 metrów granicy. I ten odcinek pasa przygranicznego mam sfotografowany:

Ogrodzenie zabraniające wejścia na teren pasa granicznego
Ciąg dalszy ogrodzenia pasa granicznego od strony morza
Ciąg dalszy ogrodzenia pasa granicznego od strony plaży
Ciąg dalszy ogrodzenia pasa granicznego od strony plaży i pierwsza droga ze szlabanem
Droga do granicy z Rosją ze szlabanem i zakazem wstępu
Na białej tablicy widocznej po prawej napis:

Znajdujesz się na granicy miasta Krynica Morska, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej z Federacją Rosyjską. Informujemy że przekraczanie granicy państwa w tym miejscu jest zabronione i podlega karze (...) pozbawienia wolności do lat 3 i karze grzywny. 

Idąc kilkaset metrów dalej w kierunku zalewu trafiamy na drugą drogę leśną przecinającą granicę:

Druga droga leśna prowadząca do Rosji
Tu dodatkowo po prawej widoczny jest niebieski znak "Rzeczpospolita Polska / Granica Państwa / Przekraczanie zabronione". Stąd jest już blisko do zalewu:

W oddali widoczny Zalew Wiślany
Ostatnie kilkadziesiąt metrów siatki przy pasie granicznym
Granica schodzi do Zalewu

Całe przejście wzdłuż siatki przy pasie granicznym zajmuje jakieś 8 minut. Dla "przemytników" podaję taką informację, że cały czas byliśmy obserwowani przez Straż Graniczną poruszającą się samochodem. 

No i tytułem zakończenia napiszę, że granice są bez sensu. Wolę stare słupki graniczne porozrzucane w lesie, przy których możemy sobie zrobić piknik i analizować zachłanność dawnych władców. Zachwycam się swobodą przepływu osób w Unii Europejskiej. Oby było kiedyś tak i wypadku Obwodu Kaliningradzkiego. Keine Grenzen!

3 komentarze:

 1. tam nie ma jak przemycac po drugiej stronie wojskowy teren

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodałem cudzysłów bo to miał być taki lekki żarcik.

   Usuń
  2. a wojskowi nie przemycają? cool story bro

   Usuń

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...