15 maja 2014

Najdziwniejszy Sąd Ostateczny w Gdańsku

Trójmiasto jest pełne malarstwa. Nie tylko tego zamkniętego w galeriach, ale również tego ulicznego. Najsłynniejszym obrazem w Gdańsku jest z pewnością "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga prezentowany w Muzeum Narodowym przy ulicy Toruńskiej. Miłośników ulicznych murali zapraszam natomiast do zapoznania się z moim zaspiańskim eksperymentem z młodzieżą.

Sąd Ostateczny Memlinga to obraz z bardzo burzliwą historią. Jest to gdańska zdobycz piracka. Zdobył ją Paul Beneke płynąc swym okrętem "Peterem von Danzig" w 1473 roku. Obraz to dużych rozmiarów tryptyk pełen dokładnych i ciekawych szczegółów, które można dostrzec patrząc na niego. Do tego zachęcam. Nie zachęcam natomiast do oglądania marnej kopii Memlinga w kaplicy św. Rajnolda w Kościele Mariackim.

Sąd Ostateczny. Hans Memling. 1471 (zdjęcie z Wikipedii link z 15.05.2014)
Sądy ostateczne innych autorów zdobią również kilka gdańskich kościołów (m.in. Katedra Oliwska, Kościół św. Jana) oraz innych placówek (Dwór Artusa, Ratusz Głównomiejski). Dla mnie odkryciem było poznanie współczesnego Sądu Ostatecznego. Tak on wygląda(ł):


Autorem tego muralu z 2010 roku jest Ozmo (Gionata Gesi - Włochy) oraz MCity (Mariusz Waras - Polska). Mural jest trudny do odnalezienia, mimo że znajduje się między Długim Targiem a Bazyliką Mariacką. W celu znalezienia muralu odsyłam do moich zdjęć w galerii (Wyszukiwarka: Ozmo) z zaznaczoną lokalizacją.

Początkowo nie wiedziałem, co przedstawia ów mural. Dzieciom zwracałem uwagę na postać z bajki, którą można tam znaleźć. Sami natomiast zwracali uwagę na frytki z MacDonaldsa. Od gimnazjalistów dowiedziałem się że D&G na gaciach to nazwa marki odzieżowej (Dolce&Gabbana). Dopiero jakiś rok temu dowiedziałem się, że obraz ten przedstawia Sąd Ostateczny!

Tylko jak go interpretować? Które postacie pójdą do piekła, które do nieba? Czyżby dzisiaj wszystko było tak zagmatwane i zmechanizowane, że już nic nie wiadomo? A może Ty drogi czytelniku znasz odpowiedź te pytania?

Posłowie:
Niestety w 2016 roku mural przestał istnieć wraz z końcem kina Neptun. Zachowała się jedynie mozaika ze ściany z drugiej strony kina. Muralu widocznie nie uznano za wartego zachowania. Szkoda.

1 komentarz:

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...