26 kwietnia 2014

Stereotypowy podział Trójmiasta

Trójmiasto jest pełne stereotypów i podziałów. Ostatnio mam dużo okazji do spacerowania po Trójmieście. Gdzie ostatnio byłem można zobaczyć na zdjęciach w serwisie panoramio. Niestety nie sposób znaleźć czas, aby opisać te wszystkie wycieczki i krótkie spacery. Materiału jest bardzo dużo, czasu (w sezonie) bardzo mało. Dlatego na tapetę biorę luźny temat granic dzielących Trójmiasto. 
Wszystko to przez to, że lubię mapy, a na mapach lubię granice. Granice fascynują. Przez nie stworzono podziały. Ludzie po różnych stronach granicy zachowują się inaczej. Mają też wymiar praktyczny. Poprzez strefy czasowe wyznaczają pozycję wskazówek zegara. Lokalni politycy mogą poprzez granice okręgów wyborczych tworzyć nową rzeczywistość (patrz budżet obywatelski w Gdańsku).  Granice stref płatnego parkowania wyznaczają miejsce, które musimy omijać chcąc zaparkować samochód.

Proponuję szkic podziału Trójmiasta według stereotypów. Zainspirowała mnie wesoła mapka z "internetu":

Czy takie samo coś można zrobić z Trójmiastem? Myślę, że tak. No bo gdy zapytamy: "Gdzie w Gdańsku śmierdzi?" to każdy gdańszczanin wymieni dzielnicę z wysypiskiem śmieci. Gdy spytamy: "Gdzie biją?" - to też usłyszymy o pięknych, starych, ale zaniedbanych częściach miasta. Także poniżej przedstawiam podział według tego co usłyszałem i widziałem przez moje skromne 17 lat mieszkania w Gdańsku. Zastrzegam, że starałem się by granice stanowiły jedną kreskę, bez większych zygzaków oraz bez wysp. Stereotypy pełne są kłamstw i krzywdzących uproszczeń także proszę to traktować jako żart. Mapę można zbliżać, oddalać, klikać. Stereotypy podziału Trójmiasta:

1)  Dolny i Górny Taras

Nieraz można spotkać sformułowanie Dolny i Górny Taras. Maksymalnie upraszcza to opis ukształtowania Trójmiasta tworząc z 3 miast leżących w 4 mezoregionach "dwa schody". Geografowie załamują ręce, ale podział ten ma wielki wpływ np na komunikację miejską.

2) Śmierdzi

Śmierdzi w okolicach Rębowa i wysypiska śmieci na Szadółkach. Tak, bez względu na wypowiedzi inwestorów, powie prawie każdy gdańszczanin. Dla mnie komedią jest położone bezpośrednio przy wysypisku centrum handlowe "Pomorski Park Handlowy" (Fashion Hause), które w nazwie ma 2 kłamstwa bo nie ma tam ani parku ani morza.

3) Śnieżnie - deszczowo

Zimą wjeżdżając poza obwodnicę widać, że klimat tam panujący jest surowszy od tego nad samym morzem. Stąd takie moje uproszczenie, że u góry mamy mrozy i śnieg a na dole deszcze i wilgoć.

4) Bogaci - biedni

Biedne osiedla to często stare, zaniedbane kamienice oraz wielkie osiedla z wielkiej płyty. Bogata część miasta to najczęściej prestiżowe turystycznie dzielnice, albo te z nowym budownictwem. Mapa znacznie upraszcza sytuację w mieście.

5) Kaszuby - Stolica Kaszub

To jest moja opinia na temat tego gdzie w Trójmieście są Kaszuby. Reszta jak dla mnie tylko je udaje.

6) Mieszkaniówka - tereny przemysłowe

Podział ten dzieli miasto na strefę w której przeważa zabudowa mieszkalna oraz na strefę z terenami przemysłowymi.

7) Młodzi - starzy

Ten podział mnie szczególnie boli, bo pokazuje dramat rozwoju naszych miast. Centra się wyludniają, a obrzeża puchną. Szkoły w mieście trzeba zamykać, a na obrzeżach budować.

8) Klasyczne - nowoczesne


Klasyczne części miasta to przede wszystkim Gdańsk (od Oruni po Oliwę) i Sopot. Nowoczesne są nowe osiedla mieszkaniowe oraz blokowiska.

A Wy co myślicie? Czy inaczej byście poprowadzili te granice? Czy w Waszych głowach są jeszcze jakieś podziały w Trójmieście?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...