23 grudnia 2015

Ranking murali na Zaspie według ocen gimnazjalistów

Trójmiasto jest miastem, w którym ze ścian blokowisk uczyniono galerię. Uczniowie z klas turystycznych w Gimnazjum nr 24 w Oliwie (polecam) podczas zajęć z turystyki właśnie tę galerię podziwiają. Korzystam ze szczerości i bezpośredniości młodzieży z całej szkoły i od zeszłego roku zbieram ich opinie o muralach na Zaspie. Dzięki ich świeżemu spojrzeniu mam już ponad 1500 opinii na temat każdego z tych dzieł.

    Oceny młodych turystów są dla mnie bardzo zaskakujące. Uczniów proszę najczęściej o ocenienie w skali szkolnej jak największej liczby murali. Każdą ocenę należy krótko uzasadnić. Dzięki temu mam możliwość klasyfikacji murali ze względu na to jak podobają się one uczniom. Wyniki tej klasyfikacji przedstawiam właśnie w tym wpisie. Tworzą one "muralową listę przebojów", która aktualizuje się z każdą kolejną grupą ankietowanych [link do zestawienia tabelarycznego]. 

Murale uszeregowano od najgorszego do najlepszego wg mediany (najczęstszych ocen), a następnie średniej arytmetycznej. Opinie młodzieży przedstawiono w kolorze niebieskim. W sumie uczniowie oceniali 59/60 murali. Dyptyk potraktowałem jako jeden mural. Do klasyfikacji nie wciągnąłem malowideł na wiatrołapach. 

Dla ułatwienia odbioru podaję hasła corocznych festiwali:

2009 - upamiętniano rocznice wybuchu wojny, okrągłego stołu, pierwszego koncertu rock'n'rollowego, śmierci Witkacego
2010 - Wolność w czasach kryzysu 
2011 - Miłość jest pokusą
2012 - Czy wszystko jest na sprzedaż?
2013 - Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
2014 - Droga jest szczęściem
2015 - Każdy dzień jest ważny
2016 - Oczekiwanie

 No to zaczynamy!

Miejsce ostatnie czyli 59 - Jonas Zagorskas (Litwa) - mural z roku 1997

Osobiście nie wiedziałem co ten mural przedstawia. Z tytułów uczniów wnioskuję, że jest to jakaś machina na plaży. Od Marcina Szumnego dowiedziałem się, że autor to fan video-artu i filmów (ruch, maszyny, fantastyczne stwory itp.).

    Tytuły wg uczniów: Maszyna do zabijania, Kolorowa łódź, Miasto na pustyni, Łódź podwodna, Świnia, Rafa koralowa, Robot, Budowla nad morzem, Miszmasz, Transformers w wodzie, Dziwny młyniec, Kupa złomu, Mechanizm, Nowoczesne życie.
    Opinie uczniów o muralu: Obraz pomysłowy, kolory schodzą, Zbyt abstrakcyjny, Nie wiem o co chodzi, Nie wiadomo o co chodzi, Złom na plaży? - kolory schodzą, Nie rozumiem go, Brzydki dym, Nic nie widać ciekawego, Bez sensu, Brzydki, Brzydkie barwy brak pomysłu, 


    Najczęściej oceniany na tróję minus. Oceny wahały się od dwój (roczniki 1997 i 2000) po tróję plus (rocznik 1998). 

Miejsce przedostatnie (czyli 58.) Sylwester Gałuszka,  Mikołaj Jurkowski (PGR ART) - mural z roku 2009


W rzeczywistości mural ten przedstawia sentencję Witkacego wyrażoną za pomocą kodu binarnego: ”Sztuka jest odrębnym światem, jest ostatecznym odbiciem jedności bytu”.

Tytuł wg gimnazjalistów: Kropki, Kropki na białym tle, Kule koła, Szaro, biało i ponuro, Kropkowy układ, Scrabble, Apokalipsa, Dalmatyńczyki, Kropkomania, Kod binarny, Dot., Szachy, Szyfr z kosmosu.

Uzasadnienia ocen: Fajny pomysł; Fajny wzór; Lubię kropki; Inspirujące; Nieciekawe; Wszystkie takie same; Jednolite; Nudne; Zwykłe; Mało interesujące; Mało się dzieje,  Nudne; Głupie; Słabe; Oryginalne; Nic nie przedstawia; Nudne czarne kropki; Brak pomysłu; Nie wiadomo po co, Brzydkie; Pomysłowe; Niezbyt ciekawe; Zbyt proste; Działa na wyobraźnię

Najczęstsza ocena: dwója plus. Ostatnie miejsce to wynik tego, że młodzież nie przypuszczała, że poza kropkami mural ten ma jakiś sens. Zdarzały się również osoby, które mijały tę pracę myśląc, że to tylko zwykłe malowanie bloku.

Miejsce 57. Clemens Behr (Niemcy) - 2012

Tytuł wg gimnazjalistów: Abstrakcja, Ciemne kształty, Mętlik na dworzu, Pola figur, Kształty, Drewno, Wojskowe trójkąty, Pola figur, Abstrakcja, Inna ziemia, Iluzja, Trójkąty i kwadraty.

Uzasadnienia ocen: Nic nie oznacza, Abstrakcja, Smutny szary,  Nie lubię abstrakcji, Zbyt abstrakcyjne, Nie wiadomo o co chodzi, Bo go nie rozumiem, Bure-ponure, Nieciekawe, Średnie bez koloru.

Najczęstsza ocena: trója. Mural w poprzednich rankingach okupował ostatnie miejsce. 

56. ALEJANDRO SANCHEZ VIGIL (Meksyk) - 1997

Farba już schodzi, ale to co widać to dzieło artysty z Meksyku, który tu rozlicza się z Konkwisty. Postać u góry to Indianin z łzą, postać na dole biały człowiek. Pytanie czy jeden wybaczył drugiemu i kto jest właścicielem Meksyku. Komiksowa estetyka.

    Tytuły wg gimnazjalistów: Twarz, Twarze, Pocałunek Indianina, Pocałunek, Śmierć matki, Kłótnia, Płaczący, Ludzie na zielonym tle, 2 dziwne twarze, Indianin, Indianiec, Indian Conor, Płacz, Psycho
    Opinie uczniów: Inspirujące, Nieciekawe, Płacze białymi łzami, Fajne oczy, Dziwne przesłanie, Beznadziejny pomysł, Zbyt abstrakcyjne, Nie podoba mi się, O co chodzi?, Słaby pomysł, Niestaranny, Twórcze

    Najczęstsza ocena to trója


55. Pan Liping (Chiny) - 2009

Tytuły według gimnazjalistów: Dziewczyny, Panny, Murzynki, Lekkoatletyka, Scheisse, Grecy, Kółka-postaci, Zadowolone kobiety, Taniec androidów, Tańczące panie, Dziwni ludzie, Nie wiem co to jest, Wf dziewczyn, Ludzie w kratę, Krata, Zabawa w kratkach, Bieg, Bieg na kratce, Roboty kobiet, Skaczący ludzie, Anatomia.

Swoją ocenę gimnazjaliści tak uzasadniali:  Przemyślane i ciekawe, Ciekawe ale nieciekawe kolory, Normalne mało czytelne, Nieciekawy, Brzydkie kropki, Fajne kule u góry, Brzydki ale interesujący, Brzydkie nieinteresujące, Kółka, Za dużo szarawych kolorów, Za szary, W kółka, Zbyt kraciaste tło, Nieciekawe kratki, Za mało wyrazisty, nudne kolory, Brzydkie i nudne, Postacie greckie, Dość nieciekawe, Za styl, Mają głupie miny i sylwetki, Brzydkie sylwetki, Brzydkie kolory, Dziwna twarz kropki, Dziwne nieciekawe

Najczęstsza ocena: cztery minus.


54. Mural duetu Monstfur (Polska) - 2015

Mural duetu Monstfur z Częstochowy


Mural przedstawia łopian, który jest wszechobecny na naszych łąkach w miastach i wsiach. Mimo wszystko jest niezauważalny. Tu jest na tyle powiększony, że trudno go nie zauważyć.  Twórcy to duet z Częstochowy. W pracy korzystają z szablonów.

Tytuły: Owad, Czarna strona narodzin, Potworność natury, Moment zapylenia, Kwiat dla d, Współczesne kwiaty, Uliczny szyld, Nowoczesność bywa zgubna, Brązowe pnie, Wszystko na jednym, Cmentarz, Bałagan, Bazgroł, Zagrożenie, Bezład artystyczny, Szaro-bure owady na kwiatkach, Miejskie owady.


Uzasadnienia: Mało czytelne nudne niepokojące, Pomysł fajny praca dynamiczna ciężka do zrozumienia, Nieciekawe barwy ale fajny pomysł, Źle dobrana kolorystyka nic prawie nie widać, Małobarwna ciekawa praca, Bogatość wzorów zagospodarowany obszar kontrasty, Narąbane obiektów za nowoczesnie, Za dużo tego wszystkiego, Ładne, Straszny nieład, Brzydkie popisane, Ogólny bałagan, Łae kształty, Dobry pomysł z owadami ale jest brzydkie, Szaro-bure

Najczęstsza ocena: czwórka. Z murali z 2015 roku praca ta została oceniona najsłabiej.


53. Joanna Skiba - 2011

Mnie ten mural nie przypadł do gustu i za opisem młodzieży nazywam go sobie: 2 zwierzaki co skaczą do ptaka. Początkowo ściana ta była przeznaczona dla zagranicznego artysty. Ten jednak nie mógł przyjechać wobec czego do pracy zabrała się Joanna Skiba. Artystka podobno sama nie do końca wie co ten mural przedstawia. Może o piramidę zwierząt? Możemy też się wspomóc ocenami i tytułami gimnazjalistów. Wówczas uzyskamy łącznik teraźniejszości (ukazanej przez mechanizm zwierząt) z prehistoryczną formą muralu nawiązującą do dzieł jaskiniowców.

    Tytuły wg uczniów: Zwierzęta, Zwierzaki, Zwierzyna, Księżyc słucha skarg zwierząt, Metalowe zwierzęta, Jelonki, Byk, Jeleń lis pogoń, Leśne zwierzęta, Prehistoryczne zwierzęta, Łoś, Łoś z rogami, Szczur i koń, Polowanie na ptaka, Pomarańczowe świnie, Sawanna, Dzikość, Arka Noego
    Opinie uczniów: Ładne ozdoby, Ciekawy pomysł, Ciekawy pomysł ale przedstawia mało, Dość ciekawy, Obraz pokazuje że każdy ma nad kimś przewagę, Super esy-floresy świnia trochę podobna do minotaura, Nudny, Lubię zwierzęta, Nudna interpretacja, Dobrze wykonany, Ptak ma brzydkie skrzydła, Jak jaskiniowców, Oryginalne, Za mało obrazu, Dziwny łoś, Jakaś kula u góry, Zwierzętom nie widać wyrazu twarzy, Mało ciekawe, Nic nie ukazuje ciekawego


 Najczęściej oceniany na cztery minus.

52. Tomasz Bielak - 2010
     
Autor w centrum chciał podobno umieścić pieczoną kaczkę. Mural powstał zaraz po IV 2010. Jednym słowem mural należy do kontrowersyjnych, ale tylko gdy zna się kontekst. Młodzież tego nie wiedziała a więc oceniała go tak: 

    Tytuły wg gimnazjalistów: Niewolnictwo, Bryła, Idol, Wybuch, Nowy idol, Dominacja, Gwiazdka, Dziecko w czerni, Wybuch psychodelicznej fasolki, Wybuchowe dziecko nadchodzi, Dziecko, Wybuchowa dzidzia, Nowe poczęcie, Nowe Bóstwo nadchodzi, Nowonarodzone dziecko, Narodziny idola, Rewolucja, Szalone niemowle
    Opinie gimnazjalistów: Fajny, Zabawne, Bardzo ładny styl plakatowy, Ciekawy pomysł wyróżnienie centralnej części, Ładny styl trochę niezrozumiały, Jest za smutne ale ciekawe, Za dużo wolnego miejsca, To dziecko ma okropny, ohydny wyraz twarzy, Nieciekawy, Brzydkie bez uroku, Mało narysowane, Ubogi w rysunki, Nie podoba mi się ten pomysł, Za małe, Mały, Dzidzia się nie uśmiecha, Świetność, Małe, Bobas, Dziecko wygląda na sztuczne i nie pasuje do opisu, 

    Mural najczęściej oceniany na tróję. Ostatnia grupa oceniła go dość surowo, stąd tak duży spadek w rankingu.


51. Emil Goś - 2011

Mural ten ciekawie łączy świat zwierząt i ludzi. Ludzie jak ryby w puszcze zamknięci są w bloku mieszkalnym. Tak to przynajmniej widzę. Mural widoczny z kolejki SKM. A jak widzieli to uczniowie:

   Tytuły uczniów: Sardynki, Zdechła ryba, Zdechłe ryby, Zdechnięte ryby, Dywizjon 303, Prowiant wojskowy, Świeże sushi i w rolmopsach, Ryby w puszce, Puszka z rybami, Ryby, Ryby z listem, Rybki, Rybny układ, Brudne ryby. Mechaniczne ryby.
    Opinie uczniów: Górna część dobra dół słabszy, Nawet ładnie zrobione, Za dużo szarości, Bardzo szare, Brzydkie kolory, Nie pasuje do tematyki, Nie rozumiem, Nie podoba mi się gdyż jest za szare, O co chodzi?, Ryby ładnie komponują się z tłem, Ładne kolory, Ładne z przesłaniem, Interesujące, Mało ciekawe, Mało wyraziste, Ryby są ładnie skomponowane, Ryby są brzydkie, Ryby są realistyczne, Dużo elementów, Podoba mi się, Ciekawe, Smutne, Długo się zastanawiałem zanim odgadłem, Szaro-buro nic nadzwyczajnego, 

    Najczęstsza ocena cztery minus.


50. Piotr Schwabe vel Pisz - 2008

Mural umieszczono na ścianie bloku w którym mieszkał Lech Wałęsa. Piksele wskazują na wieloznaczność postaci byłego prezydenta. Obowiązkowy punkt, każdej wycieczki po muralach. Jednak w oczach gimnazjalistów wcale nie jest taki ciekawy. Przynajmniej tych, niezafascynowanych minecraftem... 

    Tytuły według gimnazjalistów: Minecraft, Pikselowy starzec, Wałęsa, Rozpixelowana twarz, Zpikselowany Wałęsa, Twarz, Rozpikselowana twarz, Portret Lecha Wałęsy, Lech Wałęsa, Plamy, Jezus z pikseli, Człowiek z minecrafta, Bez okularów, Twarz Noblisty, Złudzenie optyczne.
    Opinie młodzieży: Brzydkie kolory, Kwadraty, Ciekawe wykonanie, Za Wałęsę, Ciekawe, Oryginalne pomysłowe, Nie podoba mi się, Nic nie widać, Mało ciekawy, Nieciekawy,  Nieładne, Przypomina minecrafta, Lubię minecrafta, Pomysłowy


    Mural, mimo skrajnych ocen najczęściej oceniano na tróję plus. Najlepiej oceniany przez rocznik 99, który prezydenta skojarzył z grą komputerową "Minecraft".


49. Hołd Malarstwu Polskiemu - Gdańska Szkoła Muralu - 2012

Mural ten to pierwszy dyptyk w historii malowideł na Zaspie. Co ciekawe często widoczny jest na okładkach i zdjęciach prezentujących całą kolekcję murali. Autorzy to  Anna Taut, Anna Wrona, Alicja Czarna, Natalia Buza, Justyna Posiecz-Polkowska, Agata Kędra, Wojciech Woźniak, Emil Goś, Michał Węgrzyn. Mural powstawał pod kierunkiem Jacka Zdybla i Rafała Roskowińskiego. W mural wplecione są cytaty z malarstwa Tomasza Tatarczyka, Jana Tarasina, Stefana Gierowskiego i Jana Dombkowskiego.

Tytuł wg gimnazjalistów: Ćma Robotaszczur, Tajemniczość sztuki Kruchość ustroju, 3 facetów w czerni, Babcia i kojot, 3 mężczyźni, Kibole, Żołnierze, Teatr, Machina przemysłowa, Ustawka Nowoczesne skamieliny..
Uzasadnienia ocen: Ciekawy pomysł połączenia murali, Zastanawiające rozłożenie na 2 blokach, Ładne wykonanie ciekawy pomysł, Ciekawa tajemnicze,Nie moje klimaty, Brzydkie ryje, Nie rozumiem, Kolorowo, Nie rozumiem przesłania.

Najczęstsza ocena: czwórka. Przez wiele rankingów ten zespół dwóch murali okupował ostatnie lub przedostatnie miejsce. Być może było to spowodowane mało liczbą ocen. Doceniony został dopiero w 2015 roku przez większą grupę gimnazjalistów. 

48. Paweł Paulus Mazur - 2012


Mural nawiązuje wyraźnie do hasła festiwalu z 2012 roku "Czy wszystko jest na sprzedaż?" No bo czy warto postawić wszystko i ryzykować upadek dla tych kilku groszy? Nie ukrywam, ze mi się ten mural podoba, zwłaszcza przekaz. Autor Paweł Paulus Mazur to urodzony w 1968 roku gdański rysownik, radiowiec, poeta. Współtworzył telewizyjny program „Lalamido”, projektował okładki zespołu Big Cyc, Apteka. 

    Tytuły: Facet z groszem, Mężczyzna stojący na 5-groszówce, Pieniądze dodają skrzydeł, Człowiek na monecie, Człowiek na pieniążku, 5 groszy, Jaskółka na piątce, Wartość pieniądza, Mężczyzna na miedziaku, Piruet na groszu, Człowiek na kasie, Równowaga życia, Życie na pieniądzach, Oparcie na pieniądzach, 
    Uzasadnienie: Kolorowy, Nie ma zębów, Ma pomarańczową głowę, Pokazuje, że nie trzeba być bogatym, Zabawne, ciekawe, Grosz, Bardzo ciekawe, Fajny styl, wesołe, Nie ma sensu, Za nudne, Brzydka grafika, Średnie zwyczajne, Namalowane jak przez dziecko, Takie sobie mały urok, Nie podoba mi się, dziwne, Pokazuje prawdę, Słabe wykonanie, Pan z zamkniętymi oczami balansuje na pieniądzach.

Najczęstsza ocena to trója plus.

47. Donatas Pirselis (Litwa) -1997

    Długo nie wiedziałem o co chodzi. Zaskoczeniem było dla mnie, że mural ten bywał w pierwszej dziesiątce pierwszoklasistów. Podobno w tym wieku bardzo lubi się surrealizm. Od przewodnika lokalnego dowiedziałem się, że mural ten nawiązuje do Gdańska poprzez stoczniowców, lwy, fale morskie itd. Niektórzy widzą też nawiązanie do II wojny światowej i napaści hitlerowców.

    Tytuły: Inny świat, Wojsko, Wojskowy zamek, II wojna światowa, Żołnierze, Zniewolenie ludzi, Robotnicze szachy, Niebiescy ludzie, Gra w szachy, Dłonie wystają z wody, Dłonie, Niebieskie ludzie, Szachy robotnicze, Woda pod dziwną postacią
    Uzasadnienia: Ładnie zaprezentowane wojska, Miesza się w oczach, Kolorystyka, Nieciekawe, Super, Ładne kolory, Ładny, Dobrze namalowane, Mają wąsy, Nie wiem jakie ma przesłanie, Monotonny i niezrozumiały, Nieinteresujące,

    Najczęściej gimnazjaliści mural ten oceniali na czwórkę minus.

46. Edeltraut Rath (Niemcy) - 2009

Upamiętnia 50-lecie pierwszego koncertu rock’n’rollowego w klubie Rudy Kot. W marcu 1959 grupa Rythm & Blues po raz pierwszy w Polsce zagrała koncert rock’n’rollowy.

Tytuły według gimnazjalistów: Klub, Taneczne emocje, Break dance, Dancing pair, Zielony chód, Latający ludzie, Taniec XX w., Ludzie czarno-zieloni, Pozy, Dziwne pozy, Dziwne pozycje, Tańczący ludzie, Zakochani są wśród nas, Tancerze, Wiece (?), Hokeiści, 1959
Opinie uczniów: Super kolorowo mój styl, Zbyt proste ubogie w kolory, Zbyt proste i niejasne, Bez uroku, Lubię zielony, Podoba mi się, Ciemni ludzie, Lubię taniec, Takie sobie, Nieciekawy, Nic-zło-brzydkie-fuj,

Najczęstsza ocena - czwórka.


45. Jub Mönster (Niemcy) - 2010


Dzieło Juba Mönstera nawiązuje do hasła festiwalu z 2010 roku: "Wolność w kryzysie". Tytułowy "Sprzątający" to podobno znajomy autora. Prywatnie człowiek z muralu ma dobrą pracę i zadowolony z życia sprząta sobie podwórko. Twarz została oddana wiernie na podstawie zdjęcia jakie miał autor muralu. W zasadzie niewiadomo czy można to uznać za mural bo to tylko 1 postać. Można też to interpretować tak, że ów sprzątający sprzątnął przed chwilą całe malowidło. Miejscowi mogą też mówić, że jest w końcu ktoś tu się wziął za sprzątanie.

Tytuły według gimnazjalistów: Sprzątak, Sprzątacz, Sprzątanie, Woźny, Wielkie sprzątanie, Pan Zbysiu w pracy, Sprzątacz ścian, Puste zycie, Pan sprząta nieudany mural, Woźny w pracy, Sprzątający pan, Pan z miotłą, Stary sprzątacz, Ciężka praca chłopa
Wybrane opinie młodzieży o tym muralu: Prześliczny, Trójwymiar, Ciekawy pomysł z tłem, Mały, Prosty, Brzydki mało widoczny, Pomysł dobry wykonanie słabe, Proste i ubogie, Małe zagospodarowanie, Szybki ładne kolory, Przejrzysty ale zbyt proste, Puste mało widoczne, Za nudne ale ciekawe, Puste bez pomysłu, Strasznie nudny, Mały woźny na dużym tle, Ciekawy pomysł, Słaba kompozycja, Strasznie nudny, Nie pasuje, Nie wiem o co chodzi, 

Najczęstsza ocena: czwórka. Na początku moich rankingów, mural ten miał nawet pierwsze miejsce. Po zebraniu większej liczby opinii plasuje się w środku stawki.


44. Piotr Bondarczyk-1997

Ten jeden mural przedstawia dwie sceny na raz. Pierwsza to chyba najsłynniejszy pocałunek w historii kina ("Przeminęło z wiatrem", 1939 rok, aktorzy: Clark Gable i Vivien Leigh). Druga to podpisanie  przez Lecha Wałęsę, swoim wielkim długopisem,  porozumień sierpniowych. Żeby to zobaczyć wystarczy zmrużyć oczy.

Tytuły według gimnazjalistów: Świat w pikselach, Cenzura, Piksele, Bałe piksele, Pikselowa twarz v.2, Minecraft, Wypikselowana twarz, Minecraft, Człowiek z pikseli, Minecraft 2, Piksel, Pikseloza

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści: Ładny styl, złe kolory, Dużo kwadratów, Rozpikselowane, Fajne, ciekawe, Ciekawe, Dziwne, Przypomina minecrafta, Interesujące, Lubię minecrafta, Zbyt zgapiony, Nic na nim nie widać, Bezsensowny, Źle dobrane kolory, Nieciekawe kolory, Duży dobór kolorów


Najczęstsza ocena muralu: dobry.


43. Tim Portlock (USA) - 1997

Tytuły według gimnazjalistów:  Gdańsk, Mieszanka, Wieża Eiffla, Eiffel w Gdańsku, Pikieta, Świat, Wydarzenia, Stary Gdańsk, Wioska, Tysiąclecie, Historia Gdańska, Biegi, Gościu z flagą, Widok na Gdańsk, 

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Panorama abstrakcyjna, Niewiadomo o co chodzi, Za dużo kolorów, Mural bez składu, Ciekawy, kolorowy, Nie wiadomo o co chodzi, Nie rozumiem przekazu, Słaby krajobraz, Nasze miasto, Ciemnawe, Zaciemnawe, Ukazuje przeszłość, Niezbyt ciekawe, Dziwny nieład, Co tam robi wieża Eiffla?, Pomysłowy, Ładne kolory, nie mogę zrozumieć przesłania.


Najczęstsza ocena: czwórka.

42 . OZMO czyli Gionato Gessi (Włochy)

Ozmo to włoski artysta z Mediolanu. Smok był malowany z ręki. Nawiązuje do 50-lecia pierwszego w Polsce koncertu rockowego w Rudym Kocie. Chiński Smok ma tu przekazywać pozytywne emocje a czy pałeczki batuty celowo układają się w krzyż - tego nie wiadomo. Wszak obok jest kościół, ale podobno proboszcz nie miał nic przeciw. 

Tytuły: Smok z gitarą, Człowiek z maską byka, Szalony chińczyk z głową smoka, Bestia, Rytuały bestii, Potwór z gitarą z białym zębem, Stwór rozwalający gitarę, Diabeł gitarzysta, Rock, Kraciasty szkot ozmo, Rock’n’roll, Dziwne stworzenie, Krokodyl z gitarą, Bez sensu, Wszystko i nic, Czerwony smok, 
Uzasadnienia: Zbyt kolorowy, Fajne, Dziwne pomysłowe, Jest wesoły uśmiechnięty, Ładny rysunek, Kolorowo, Za rokowo, Trochę nie za bardzo fajne, Interesujący, Strasznawe, Bardzo brzydkie wykonanie bez żadnego sensu, Zbyt satanistyczne, nieładnie, nic nie oznacza, Nic do siebie nie pasuje, Złozony jest z elementów nie pasujących do siebie np. krzyżCo to jest?, Bez sensu, Śmieszne, fajne barwy i pomysł.

Najczęstsza ocena: czwórka. Mural plasował się najczęściej w górnej części stawki. Dopiero ostatnia spora grupa gimnazjalistów oceniła go bardzo krytycznie. Stąd tak duży spadek.

41. San (Daniel Muñoz, Hiszpania) - 2013Mural nawiązuje do hasła festiwalu w 2013 roku: "Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?". Widzimy 5 ludzi z różnych kultur. Może chodzi o globalizację? Oto co uważają o nim gimnazjaliści:

Tytuły według gimnazjalistów:   Człowiek - władca natury, Narada błaznów, Rozmowy posagów, Ludzie ZiemiZakonnicy, Drewniani poszukiwacze, Ludzie ziemi, Góry, Ludzie z piasku, Style życia, Pomiar ziemi.
Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści: Ciekawy pomysł i wykonanie, Dobre, Piasek, Smutne, Za mało kolorowe to, Nie ma sensu, Nic ciekawego, Zbyt małe i szare, Ludzie jak wulkan.

Najczęstsza ocena: czwórka.

40. Piotr Schwabe vel Pisz- 2010

Swobodna aluzja do "I love you" na budynku po lewej od zdjęcia. Tylko, że tu Chopin mówi do George Sand od niechcenia i po francuski. Do dzieła Włocha wyraźnie nawiązują czerwone dmuchawce

Tytuły według gimnazjalistów:   Chopin, Fortepian i Fryderyk Chopin, Fryderyk, F. Chopin, Pianino, Worek, Muzyka, Rozmowa z Chopinem, Klawisze, Muzyczny świat, Muzyczne drzewo, Fryderyk gra na drzewie, Fryderyk w kosmosie, Muzyka kołem się toczy, Kosmiczny komiks, Karuzela życia - Chopinek, Francuzi, Fortepian 2 ludzi, Pianino i drzewo (Fryderyk), Pianiści, Muzyczna abstrakcja

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Za dużo zostawionego wolnego miejsca, Nie rozumiem tego dialogu ale chyba jest zabawny, Mało się dzieje, Słabe wykonanie plus za głębie, Dobry pomysł, Kreatywne, bezsensowne, Barwy źle dobrane, Fajne, Fajny pomysł,  Cytat rozmowy, Ciekawy, za mało kolorów, Ładne, Kolorowe, Ładne klawisze, Fortepian jest krzywy, Zabawne, Nudny, Ciekawy, Nie rozumiem, Pani obok drzew, Dziwny, Słabo wykorzystana przestrzeń.


Najczęstsza ocena: czwórka.


39. Justyna Posiecz-Polkowska (Dziechciarska) - 2010

Dywizjon 303 (jednostka lotnicza)- osoby na muralu są podobno wiernie przedstawione na podstawie fotografii z 1940 roku. Współcześni rycerze, walczący z determinacją.

Tytuły według gimnazjalistów:   Włoska mafia, Rycerze podniebnego królestwa, 303, Biznesmeni, Łódź podwodna, Ludzie, Rakieta, Statki podwodne, Piloci, Dywizjon 303, Samolot, Upamiętnienie Dywizjonu 303, Batyskaf, Ludzie adorujący UFO, Lotnicy, Grupa mężczyzn, Helkut, Ludzie samolotu, Ludzie kosmosu, grupa pilotów.


Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Uczy i upamiętnia, Idealne kolory, Dobry pomysł ale za dużo niebieskiego, Smutne kolory, Ładny ale przestarzały, Ciekawy motyw, Niewyraźny, Fajne barwy, podoba mi się, Nie wiem co dokładnie oznacza, Ładne kolory, Dobra grafika, Za dużo niebieskiego, Dopasowane tło, Ładne kolory związane z morzem, Ładny odcień, Ładne kolory, lekko niemrawy, Prosta budowa mocna różnorodność kolorów, Zbyt proste graficznie, Intrygujące, Nie wiem o co chodzi z tymi ludźmi i 303, Ci mężczyźni tu nie pasują, Brzydkie, Głupie, Mało interesujące, Ładna kolorystyka, Ładnie skomponowane kolory, Dziwne kreski, Nie rzuca się w oczy

Najczęstsza ocena: czwórka.

38. Ryszard „Inwazja” Niedzielski - 2010

Mural o tym że powinniśmy sobie pomagać, a wolność to komunikacja międzyludzka różnych ludzi bez względu na wygląd, rasę. Są to podobizny znajomych autora plus znak charakterystyczny autora - ludzik ufoludka "Inwazja" na górze.  

Tytuły według gimnazjalistów:   Zgoda, Przyjaźń, Ludzie, Społeczeństwo, Jedność, Jedność mimo różnic, Portretowiec, Zgoda ludzi, Nowe znajomości, Twarze, Obrazy ludzi, Drużyna, Uściski dłoni, Ręce i twarze, Znajomość, Podanie ręki, Podaje rękę, Facebook, Ludzie twarz podają dłoń, Ludzie w kwadratach, Okna ludzkie, Pojednanie, Żółtość na obrazach, Zielone twarze, Pokój łączy ludzie, Twarze w kratkach, 

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Podoba mi się, Dużo pracy, Ciekawe, Dziwne te twarze, ale fajne barwy, Oznacza pokój między ludźmi, Trochę zwyczajne, Facebook, Trochę zwyczajne, Słaba kompozycja, Dużo i dziwne i stwory, Brak emocji na twarzach, Dziwne twarze, Strasznie życiowe, Ładny, Ładnie namalowany, Ładne ale za mało ciekawe, Ładny styl, Dziwne kwadraty, Za dużo twarzy, Nudne, pusto, Mało ciekawa forma, Średnie mało kolorów, Za mało zapełniona.

Najczęstsza ocena: czwórka.

37. Ekta (Szwecja) - 2009

Mural ten nawiązuje do hasła ówczesnego festiwalu "Miłość jako pokusa" i przedstawia działania mitologicznego Narcyza.

Tytuły według gimnazjalistów:   Duża łapa, Mozaiczna łapa, Ręka urywa tęczę, Ręka urywająca tęczę, Ręka chce dopasować element, Ręka w kolorowej zupie, Ręka i mozaika, Malująca łapa, Trójkątna tęcza, Pani je truskawkę, Dopasowany element, Kolorowa ręka,  Kradnąc abstrakcję, Abstrakcja, Wykończenie, Puzzle, Układanie puzzli, Pazury, Skarpeta, Dentysta, Dobra, Narcyz, Kobieta wsadzająca coś do buzi, Kobieca układanka, Smak kolorów, Ręka, Dłoń, Czarna ręka, Rozłam w społeczeństwie, Drzazga, Ręka z kawałkiem szkła, Czarna dłoń, Murzyńska ręka, Dłoń z papryczką chilli, Ekta - dobra nazwa.

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Ciekawy pomysł ładne barwy, Nudne, Ładne kolory i styl wykonania, Nie wiadomo co wyraża, Tęcza, Nie wiem co to, Kolorki !!!, Nudne, Mało ciekawe, Nieoryginalne, Ładnie dobrane kolory, Ciekawy, Dużo zdobień, Epickie,  Nieregularna tęcza, Układa brakujący puzzel, Ciekawe, Ucięta dłoń, Kolorowe, Nie lubię puzzli, Ma dużo kolorów, Co to jest w ogóle?, Fajne kolory, Brzydki, Dużo kolorów, Fajny pomysł, Ładna kolorystyka, Kolory do siebie nie pasują, Ciekawy pomysł z ‘kredką’, Za mało detali, Mało kontrastu, Kobiece palce są trochę kanciaste, Praca jest bardzo kolorowa dokładnie wykonana.

Najczęstsza ocena: czwórka.


36. DEM (Włochy) - 2011

Mural należy do tych trudnych do rozszyfrowania. Może chodzi o wartości rodzinne (gniazdo-matka)? Może opinie gimnazjalistów pomogą: 

Tytuły według gimnazjalistów:   Indianka, Kobieta z jajkiem, Kobieta z jajkiem na głowie, Kobieta ptak, Kobieta ptak, Kobieta w rodzinie, Kobieta w krzakach, Pisklę ludzkie, Szałasy, Człowiecze gniazdo, Babka, Babka i ćmy, Babcia i różki (ważki?), Królowa ptaków w gnieździe, Panna z jajem, Gniazdo, Dama z jajkiem na głowie, Matka ojczyzny polskiej, Niebieskie oko?, Twarz, Kura domowa.

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści: Dobry pomysł humor i w miarę OK wykonanie, Proste w budowie nic specjalnego, Dopracowane ale nie potrafię wydobyć sensu, Bardzo ciekawe i kolorowe, Jest dziwna, Zbyt prosty, Ładne, Beznadziejny, Śmieszne, Pęknięte jajko, Bez sensu, Dziwne, Na około dużo drewna, Nowe życie, Nieciekawe, nudne, Podoba mi się, ładne kolory, Łatwy, prosty i śmieszny, Znów nie wiadomo o co chodzi, Kobieta jest kurą


Najczęstsza ocena: czwórka.

35. Paweł Karczewski - 1997

Przykład na to że schodząca farba w tym przypadku może pomóc dziełu. Architektura na architekturze. Budynek na współczesnym bloku mieszkalnym, połączenie starożytności z nową architekturą.

Tytuły według gimnazjalistów:   Koloseum, Kawałek koloseum, Rozwalone koloseum, Rzym, Resztki potęgi rzymskiej,  Rzymska atrakcja, Czas niszczy, Stary budynek, Starożytne Koloseum, Smutna szkoła, Połamany Rzym, Colloseum, Igrzyska,

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Brzydkie kolory, Nie ma głębi, Dobrze narysowany, Zniszczony, Taki sobie, Symboliczny, Koloseum zostało odwzorowane bardzo dobrze, Realistyczny, Brzydki, Fajne, Ruiny budynku, Dobrze dobrane tło, Ładne, Ładnie narysowane, Zwyczajne, Mało wypełnione, Dziwne stare, Ubogi obrazek, Pięknie wykonany, Fajnie przedstawione

Najczęstsza ocena: czwórka.


34. Run (Włochy) - 2011

Może tu chodzić o to, że kultura balansuje na krawędzi piramidy. Mieszanie współczesności ze starożytnością. 

Tytuły według gimnazjalistów:   Grubas na piramidzie, Indianin z głową, Pan z wachlarzem, Kolana i łokcie, Taniec, Człowiek z wachlarzami, Człowiek bez tułowia, Człowiek na piramidzie, Niebieski Pan, Niebieski człowiek, Niebieski Japończyk, Niebieski koleś, Niebiańska istota, Niebieska postać, Bogini Egiptu, Bóg egipski z wachlarzem, Błękitny Bóg, Abstrakcja, Wachlarz i łokcie, 2 nogi, Tresura akrobatki, Słabość człowieka, Równowaga myśli.

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Stoi na piramidzie, Ładne wachlarze, Stoi na niewiadomo czym, Trochę chaotycznie dobrze zrobiony wyraz cierpienia, Ma błękitną stopę, Dobrze dobrane kolory, Duża wyrazistość, Ma nogę w głowie, Stoi na czubku piramidy, Fajne poliki, Niedobrane kolory, Brzydkie kolory, Mało kolorów, Ciekawy pomysł, Jest niebieski, Nie ma sensu, Dziwny, Są kolana i łokcie, Lubię niebieski, Jest artystyczny


Najczęstsza ocena: czwórka.

33. Mural Piotra Szwabego -2009

Dla mnie znaczenie tego muralu to największa niespodzianka. Miałem nadzieję, że pomysł podsuną mi gimnazjaliści, ale pomógł Marcin Szumny. To są obrady okrągłego stołu namalowane w konwencji a'la Witkacy. No i wszystko jasne. W rocznicę urodzin i wydarzenia. 

    Tytuły wg gimnazjalistów: Słoń wokół ludzi w wodzie, Cmentarz w wodzie, Łączący staw, Żydzi nad miską, Kolory ziemi, Wielki pokaz, Kolor ziemi, Ludzie, Ludzie w kręgu, Zgromadzenie, Ludzie dookoła czegoś Gd 2016, Okrągły paw, Ptaki jelenie, Ring, Zwierzęta w niewoli lub władza człowieka, Wielki pokaz, W dążeniu do zgody, Jezioro w płomieniach, 
    Uzasadnienia: Ciekawe, Ciekawy pięknie wykonany, Nieczytelne ale ciekawe, Ładne przejrzyste i przemawiające, Ładne bardzo jasne, Ciekawe kolorystyczne wielotematyczne, Dziwny stawek, Nie rozumiem, Niefajne, Mało interesujące, Ciekawy, Ciekawa interpretacja, Nie mogę rozszyfrować twarzy, Nie wiem o co chodzi, Za dużo kolorów, Kolorowe.

Najczęstsza ocena to trója plus.

32. Jacek Wielebski - 2010

Tytuły według gimnazjalistów:   Człowiek robot, Solidarność, Budowa jednostki, Solidarność-człowiek-kołatka, Człowiek pracujący, Mechaniczny robotnik, Człowiek w zębatkach, Człowiek zębatka, Człowiek w zębatkę, Człowiek legenda, 1980 NSZZ, Windows zawiecha, Człowiek pracujący, Jednostka, Maszynowy człowiek, Reklama, 30-lecie Solidarności, Klepsydra


Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Za klepsydrę, Ciekawy, Ładne, Porównanie do komputera - śmieszy, ale to nie jest śmieszne, Bez sensu, Nudne, Wygląda jak reklama, Mało ciekawe, Dziwne, Słaba kompozycja, Ciekawy pomysł i dobre wykonanie, Nie podoba mi się w ogóle, Człowiek jest do połowy, Są białe pasy, O co chodzi z tą klepsydrą?, Solidarność, Bardzo dobry.

Najczęściej oceniany przez gimnazjalistów na czwórkę.


31. Rafał Ewartowski - 1997

Autor zafascynowany grami komputerowymi. 

Tytuły według gimnazjalistów:   Rewolucja robotów, Roboty, Star wars, Przyszłość, Robot, Stalowy gigant, Transformersy, Transformers (roboty), Wojna, Wojna robotów, Walki robotów, Wojna wojna nigdy się nie zmienia, Praca magisterska z futurologii,  Nowe oblicza wojny.

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Interesujące, Dobry pomysł i wykonanie, Dobre kolory, Dziwne roboty, Fajne, Robot ma dziwną szyję, Trochę dziwny, Nie moje klimaty, Ładny rysunek, Ładnie namalowane, Budzi emocje, Za dużo agresji, Mają spluwy, Pokazuje przyszłosć, Nie rozumiem, Źle dobrane kolory, Mają spluwy, Za dużo agresji, Nie moje klimaty, Trochę dziwny, Tło zbyt rzuca się w oczy, Powtarzalny pomysł ale fajne wykonanie, Smutne prawdziwe lecz za mało ciekawe.

Najczęstsza ocena: czwórka.

30. Mariusz Waras - 2009

Mariusz Waras stworzył coś na kształt fabryki wojennej mielącej budynki na gruz. Potworna maszyneria ze sterowcem nawiązującym do tego, że Zaspa była kiedyś lotniskiem.

Tytuły według gimnazjalistów:   Fabryki, Fabryka, Sterowiec z 12, Sterowiec śmieci, Był sobie świat, Szara rzeczywistość, Klęska, Ceglane miasto, Bocian, Deszcz, Zniszczony budynek, Samolot, Wysypisko śmieci, śmietnisko, Kosmiczne miasto, Wysypisko, Miasto, Sterowiec, Śmigłowiec, Koniec świata, Sterowiec kosmitów, Bombant,  Kapitalizm, Sterowiec nad fabryką, Klocki lego, Małe domy i ‘samolot powietrzny’

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Ciekawa interpretacja, Ładna kolorystyka, Ciekawy, Przygnębiający kolor, Pokazuję potęgę kapitalizmu, Monotonny, Ładny, Ładniej bym nie namalował, Ładny samolot, Ładne budynki na dole ale ten duży brzydki, Dobry pomysł dolne budynki ładniejsze od pozostałych, Dobry przekaz ładne kolory, Niepotrzebne żółte na dole, Ukazuje przyszłość, Jest na nim balon, Uderza w mój gust, Szary, Barrrdzo interesujący, Ciemny, Straszne, Jeśli się przyjrzeć ma dużo szczegółów, Ciekawy, Robi wrażenie jakby byś był mały.

Najczęstsza ocena: czwórka.


29. Rafał Roskowiński, Wojtek Woźniak - 2011

Mural na 100-lecie urodzin Miłosza, stworzony na podstawie zdjęcia Janusza Kobylińskiego [link], który dokumentował pobyt poety na terenie stoczni w 1981 roku. Owo zdjęcie zostało uzupełnione o całą dolną część. Dzięki temu widzimy Miłosza, który przekazuje rewolwer Lechowi Wałęsie.

Tytuły według gimnazjalistów:   Ludzie, Koncert, Solidarność, Oczekujący na zbawienie z tłumu, Zebranie, Obrady, Lud

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Są nierozpoznawalni, Lekki chaos, pomysł ciekawy, Kolorystyka ładna, Ładne przedstawienie ludzi, Rozmazani ludzie, Ciekawe wykonanie


Najczęstsza ocena: czwórka.

28. SAME84 (Grecja)- 2013Tytuły według gimnazjalistów:   Gorszy sort, Człowiek zobaczył świat pisnął: "Jak tu pięknie zrobię tu wysypisko", Plażowicz, Miejska dżungla, Toksyny, Równoległy świat, Wyższa kultura, Morze fantazji, Sen stwory, Smutna rzeczywistość, Bogacze i biedacy, Chaos marzeń, Strefy życia, Estetyczność kolorów.

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Ciekawy kolorowy głęboki, Aktualne, Ładne ale strasznie skomplikowane, Oprócz kolorystyki to mi się nie podoba, Świetna kolorystyka, Ciekawy sposób przekazania, Kolorowa może być niezrozumiała, Nowocześnie pokazane, Ciekawe, Za jaskrawe nierealne, Bardzo kolorowe, postaci bardzo dziwne, Fajna kolorystyka mało ze sobą się łączy, Zbyt chaotyczny, Za dużo elementów które powodują nieład, Nie widać co oznacza ten mural i nieład, 

Mural średnia oceniany na czwórkę.

27. Wojciech Woźniak -1998


Tytuły według gimnazjalistów:   Samoloty na niebie, Latanie, Ptaki, Samoloty w ataku, Samolot w słońcu, Lecący samolot, Bombowce, F16, Nalot napalmu, Samolot, Lot 303, Baśń, Przestworza, Lot, Czerwony nalot, Promienie słońca


Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Intensywne barwy, ciekawy, Bo czerwony dominuje, Pomysłowość, Oryginalność, Pomysłowe, Trochę nudne, Ładna kolorystyka, Ciekawa kompozycja, Fajny, Fajnie zrobiony, Dwuczęściowy, 2-czesciowy i fajny efekt, Czerwony dominuje, Złe barwy, Ładne kolory, Ładny samolot, Ładnie wykonany, Całkiem ciekawie zrobiony, Dziwne słońce, Bo napalm wygląda jak promienie słońca, Mało figur, Za syntezę obrazu z historią, Nudny, Pomarańczowe niebo

Najczęstsza ocena: czwórka.

26.

pięć minus
25. Krzysztof Wróblewski - 2009


Tytuły według gimnazjalistów:   Westerplatte, Wojna, Wojenne obrazy, Życie Westerplatte, Przebieg wojny, Różne figury, Życie w wojsku, Stara wystawa, Mozaika, Ubraniowa wojenka Westerplatte, Nigdy więcej wojny,
Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Niby nic a przykuwa wzrok, Ładne kolory Ciekawe, Ciekawy temat, Nieciekawe, Nudne życie ładne obrazki, Interesujące, Fajnie przedstawia patriotyzm, Średnie dziwne, Dobrze skomponowany, Dobra kompozycja, O wojnie, miłe, ładne

Najczęstsza ocena: pięć minus.

24. Klaus Klinger (Niemcy) - 2012

Mural z 2012 roku Klausa Klingera z Niemiec (ur. 1954 r. artysta z Düsseldorfu, autor ok. 150 murali z całego świata od Brazylii po Namibię).

Tytuły według gimnazjalistów:   Reklama Biedronki, Wózek z Carrefoura, Kolejka w Biedronce, Pani z wózkiem z Biedronki, Łąka, Łąka w Biedronce, Gosposia, Złodziej wózka, Łąka w Realu, Zakupy na łące, Zakupy, Zakupy.. . w nietypowym miejscu, Wiosenne zakupy, Supermarkety są takie przereklamowane, Ekologiczny supermarket, Pani z wózkiem, Kobieta z wózkiem, Babcia na łące z wózkiem, Baba z koszykiem, Wyprzedaż na łące, Wolność, Takie tam z wózkiem

Opinie gimnazjalistów o tym muralu: Ładna łąka, Ładne, Brzydkie, Śmieszne, Fajny pomysł z koszykiem, Dużo elementów, Bardzo fajne zbyt 3D, Ładne wykonanie słaby pomysł, Wesołe miłe dla oka, Pomysł taki sobie, Wesoły brak głębi, Bez sensu, Kwiaty, Bardzo kolorowe, Fajna kompozycja, Kobieta malowana w stylu retro, Realistyczna, Człowiek i wózek jest wyraźny i są kwiaty, Realistyczne, Ładny, Nudny temat, Ciekawy ale mało zrozumiałem, Dobre wykonanie, Po prostu mi się nie podoba. Maki, trawa, niebo.

Najczęstsza ocena: pięć minus.


23. Jan Kalab (Cakes/Point, Czechy) - 2013

Mural o którym trudno napisać coś poza to, że gra on trójwymiarowością i abstrakcją.

Tytuły wg gimnazjalistów: Bębny, Balony, Kosmiczne jaja, Pawie, Emo, Tunele, Kule, Kulki, Dziury w dziurach, Pogłębiająca się pustka, Pokemon, Abstrakcyjne kulki, Abstrakcja kółek, Oczko w oczku, Oko w oku w oku, Koła w kołach, Kolorowe oczy, Kółka i półkola, Kręgi i koła, Bąbelki pełne kolorów, Incepcja, Dzień? w rzeczywistości, Oczy.

Uzasadnienie oceny gimnazjalistów: Ciekawe dobrze wykonane, Refleksyjne proste dałbym na tapetę, Pomysł taki sobie mogło być lepsze, Ładny obraz ale nieciekawy, Słaby pomysł niejasny przekaz, Ciekawa praca ale nie przyciąga, Ciekawy pomysł dobry dobór kolorów, Bardzo dopracowane proste i przejrzyste, Pomysłowe, Dziwne, Fajnie zrobione, Kolorowe, Ciiekawa perspektywa, Biedne, Ciekawa forma jednak trochę nudna, Oryginalne, Fajne, Ciekawe, Nic ciekawego, Emo, Głębia tunel, Słabe

Najczęstsza ocena: pięć minus. Podczas ostatniej wycieczki oceniony znacznie lepiej niż wcześniej.

22. David Petroni - 2016 

Autor lubi i zajmuje się flagami. Tu starał się nie tylko zamieścić wśród flagę Polski i swojego kraju, ale przede wszystkim flagi krajów mniej znanych. Flagi tworzą drabinę w stronę słońca. 

Tytuły: Kraje, Gra we flagi, Układ flag, Flagi świata, Flagi schodów.

Uzasadnienia ocen: Ciekawe, ale to tylko kraje, Flagi świata, Ładne, nowe, ciekawe, Nic ciekawego, smętne kolory, Piękny, ładne kolory, Idealny, Pomysł, kolory, Słabe, Takie sobie, Wiele flag świata.

Najczęściej oceniany na piątkę.

21. Kamil Kuzko - 2016
Tytuły: Napad na pociąg, Pociąg w lesie, Ninja na dnie oceanu, SKM, Witraż SKM, Dres w krzakach, Atak Ninja, Przyczajony Ninja, Ninja uciekający przed społeczeństwem, SKM w plenerze.

Uzasadnienia ocen: Bardzo ładne kolorystycznie, Dobry pomysł, fajna kolorystyka, Dość dziwne, Fajny pomysł, Interesujące, ale brak pasażerów w autobusie, Kolory bardzo ładne, ciekawie pokazane, Kontrastujące kolory, Nie podoba mi się wykonanie, za dużo kolorów, Ogólnie mi się nie podoba, ale dam dwa za ninje, Pomysł dobry, ale słabe wykonanie.

Najczęściej oceniany na piątkę.
20. Zosen Bandido (Hiszpania/Japonia) - 2014


Tytuły według gimnazjalistów:   Impreza, Dziecięca wydmuszka?, Świat w różowych okularach, Impreza, Zabawki, Palma słodyczy, Świat widziany oczami dziecka, Niemożliwy związek, Miasto, Kontrola telewizji, Życie w innym wymiarze, Zwierzyniec, Karnawał, Cytrowe spostrzeżenia, Dzieciństwo, jedele? miasto. 
Opinie gimnazjalistów o tym muralu: Ciekawe, Szczegółowe, Miłe dla oka, Bez treści, Wydaje mi się że to trochę przerost formy nad treścią, Fajne przyjazne dla dzieci, Świetne kolory, Kolorowy i bardzo rzucający się w oczy, Kolorowe, Zabawna praca, Ciekawe, Nietypowe, Przerost formy nad treścią, Czyste kolory ale straszny i o wiele zbyt jaskrawy, Ciekawy pomysł, Dobrana kolorystyka, Ładne kolory ale nie podoba mi się, Mało uporządkowane Dobrze skomponowane elementy, Nie ogarniam wszystkiego co jest namalowane.

Najczęstsza ocena wśród uczniów: czwórka plus.


19. Key Detal (Białoruś)- 2013


Mural namalowany w 2013 roku przez duet Key Detal z Białorusi, który tworzą Andriej i Julia. Jakby manga, nagość, tropiki, wyłania się z wody.


Tytuły wg gimnazjalistów: Bogini ognia, Wir cię wciągnie, Pani w płomieniach, Bogini złości, Egipt, Szamanka, Ogień,Żywioły, Ogień, Syrena, Kobieta na plaży, Super kobieta, Gorący dotyk, Dzikość, Wakacje na Hawajach, Kąpielisko, Czas na :), Boginie stworzenia, Kobieta w masce, Kobieta superman, Różne wzory, Szamanka, Egipt, Hawaje, Muza, Zew natury, Winetou.


Opinie uczniów: Piękne z głębią, brzydka kobieta, ciekawe, interesujące, takie se, ładne, bo tak,
Ciekawy dobrze wykonany, Ładne kolorowe zmysłowe ciekawe lecz bez treści, Świetna kolorystyka bardzo dynamiczne, Ładne kolory, żywe kolory które rzucają się w oczy, Dynamika kolorów i postaci, Zagospodarowany obszar ciekawy styl, Idealnie trafia w mój gust, Bardzo mi się podoba te kolory i ten wygląd, Pomysłowe i ciekawe, Niewyraźne, Kobieta mogłaby mieć ładniejszą twarz, Średnie , Nie wiadomo co tam jest, Nie zrozumiełem, Bogate kolory, Ciekawy pomysł, świetnie wykonane, Fajnie kolorowe, ciekawe.Mural najczęściej oceniany na piątkę. Przez ubiegłoroczne grupy oceniany był dość krytycznie, lecz była to mała, niereprezentatywna grupa. Dopiero ostania wycieczka i liczne pozytywne opinie spowodowały wielki awans tego muralu w rankingu.

18. Trio Wallride (Szwecja)- 2012

Tytuły według gimnazjalistów:   Totem, Wieża, Norweska rakieta, Totem oczu, Totem przyszłości, Totem w przyszłość, Indiańska rakieta przyszłości, Rakieta, Totem i rakieta, Rakieta, Totem w kształcie rakiety, Maszyna, Bóstwo powinno być wysoko, Stara przyszłość Nowa przyszłość, Porządek Nowego świata, Cel-przyszłość, Rakieta invinati.


Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:   Bardzo ładne, Ładny wzór proste kształty, Ładna kolorystyka, Ładny wzór i kolory, Bardzo ładnie skomponowane, Bardzo starannie zrobione, Dużo kolorów i coś wyraża,  Fajne, Fajna rakieta, Wygląda jak rakieta, Ciekawa tabliczka, Nie rozumiem przekazu, Prostota wykonania, Ciekawe oczy, Ma kształt rakiety, Za duże oczy, Głupie, Zbyt abstrakcyjne, Ciekawe, modne wzory, Może być modne wzory, Fajne gały, Ładne kolory.

Najczęstsza ocena: piątka.

17. Rafał Roskowiński - 1999


Mural ten miał być symboliczny. Lech Wałęsa miał tu być ikoną prawie jak Che Guevara na koszulkach. Po krótkim czasie od namalowania muralu (wyciąganie teczek, oskarżenia) okazało się, że prezydent jest postacią dyskusyjną związku z czym w tle domalowano Jana Pawła II który złagodził wymowę tego muralesu. Kolorystyka nawiązuje do lewicowych źródeł muralu z Ameryki Południowej.


Tytuły według uczniów: Sławy Polski / papież i Wałęsa / Wolność / Symbol Solidarności / Solidarność /  Patrioci / Dwaj panowie / Jan Paweł II i L.Wałęsa / Wielcy Polacy / Patrioci
Wybrane opinie młodzieży o tym muralu: Ładne, dużo szczegółów, nic z tego nie rozumiem, super, papież ma niebieskie oczy, jest patriotyczny, brzydki, budzi emocje, złe kolory, po prostu, moi ulubieńcy, super, miły gest, podoba mi się, znakomite przedstawienie papieża,


Najczęstsza ocena - piątka. 

16. Prozak (Brazylia) - 2011

Być może mural to symbol tego, że wszystko kwitnie i wybucha. Tak jak w miejscu gdzie żyje autor  - brazylijskim Sao Paulo.

Tytuły według uczniów: Magiczny wodospad / Abstrakcja umysłu / Wymioty tęczy / Abstrakcja / Tęcza / Kolorowa tęcza / Kolorowe stwory / Mozaika / Abstrakcyjny chaos / Wieża barw / Góra / Wodospad rzeka / Tęcza / Fala / Węże / Skitelsy / Szkittelsy / Wieża kul / Jedzenie / Wszystko i nic / Farbiasta pałka wodospad / Kolorowy obraz / Jaskrawe malowidło / Kolorowy orszak / Wyżyna tracji / Wieża żelek / Kolorowy chaos / Artystyczny nieład / Kolorowy wodospad / Droga w innym wymiarze / Kolory do nieba.

Opinie młodzieży o tym muralu: Jest ciekawy, Nie widzę w tym prawie nic, Genialne (pokazanie wszystkiego, zadziwiają mnie kolory), Nie za ciekawe, ładne, Fajne skitelsy, Pomysłowy, Za dużo różnych kolorów, Mało widać, Wiele emocji, Bardzo podobają mi się te stwory, Uspokaja i rozśmiesza, Dużo kolorów, Bo jest kolorowy, Mogło to narysować dziecko, Mało wyraźny, Granica między tęczą a białym, Estetyczny kolorowy, Uspokaja i rozśmiesza, Ma dziwne kształty, Bo jest znaczek plusa, Bardzo zwyczajne, Ładne zróżnicowanie koloru, Jest bardzo kolorowy nowoczesny, Chaos ładne barwy, Mural nie ma sensu i przekazu, Bardzo dobry pomysł z wieloma fantastycznymi postaciami, Dużo kolorów.


Bardzo długo ten mural był w czołówce. W ostatnim, decydującym rankingu spadł z 8 na 16 miejsce. Najczęstsza ocena - piątka.

15. Gdańska Szkoła Muralu (m.in Justyna Posiecz-Polkowska <Dziechciarska>, Michał Węgrzyn z Wrocławia) - 2012

Tytuły według gimnazjalistów: Powódź / Podwodny świat / Nurek / Zielony nurek / Dno oceanu / Życie nurka / Zanieczyszczenia / Powódź w mieście / Śmierć planety / Apokalipsa / Przeszłość wody / Pod głębinami / Podwodna apokalipsa / Katastrofa ekologiczna / Nurkowie / Las / Świat jego walory i złe strony / Pod wodą / Jest (?) ciekawe / Zieleń / Dno oceanu / Zielony nurek / Życie nurka / Podwodny wrak/świat/ Głębia nad wodą/ Postęp cywilizacji/ Głębia / Wina ludzka/ Przyszłość / Ewolucja.

Wybrane opinie młodzieży o tym muralu:  Ukazuje przyszłość, odzwierciedlenie rzeczywistości, ciekawy, niektóre elementy nie pasują, ładnie namalowane, za dużo zielonego, wszystko jest w nieładzie, jest ciekawy, Bo stoi obok Lidla, za ciemne kolory, ładnie zrobiony, ładnie dobrane kolory, ciekawy, ciekawa interpretacja, słonie tu nie pasują, ponieważ nadzy ludzie tu nie pasują, bo nurek wygląda źle, bo ma pomysł, fajny wzór, piękny, b. ciekawe, ładne, fascynujące, Ładne żywe kolory, Nie razi w oczy im "nowocześniej" tym ciemniej, Zawiera bardzo dużo elementów starannie wykonana, Ładna gra barw, Za dużo koloru zielonego i chaosu, Bardzo ładnie estetycznie elementy nie mają sensu, Tylko jeden kolor, Dobre wykonanie ładna kolorystyka.

Najczęstsza ocena - pięć. 

14. Węże - Rafał Roskowiński - 1997


Dzieło Roskowińskiego z 1997 roku. Miało być podobno kolorowe by zmienić oblicze szarzyzny osiedla. Na dole napis Gdańsk stworzony przez grafficiarzy na zlecenie Roskowińskiego. Farby jakimś cudem przetrwały lata. Może przez to że po 2 dniach pracy artysty przyszedł deszcz i zmył jego całą dotychczasową pracę. Ponadto stworzyły się zacieki i całość musiano pokryć białą farbą i malować od nowa. Ciekawostką jest to że dostarczyciel farb nie miał w palecie odcienia czerwieni i artyści musieli kombinować.

Tytuły według gimnazjalistów: Węże, Afryka dzika, Snake, Dżungla, Ptaki na majtaż (?), Bohomaz, Kolorowo, Rośliny morskie, Kolorowe węże, Tukany wśród węży, Tukany i węże, Coś..., 

Tak swoją ocenę uzasadniali uczniowie: Dużo pracy i db pomysł, Piękne kolory, świetnie namalowane; Węże i tukany, twarze; Bo fajne; Bo jest kolorowy; Jak w Rio; Za dużo kolorów; Bo kolorowo; Bo wąższ; Zakręcony; Ciekawy, dużo ładnych kolorów; Fajne tukany, bardzo wyraźne; 
Fajny pomysł; Zbyt abstrakcyjne 

Najczęstsza ocena - pięć.


13. Lucas Lasnier aka Parbo / Kidgaucho (Argentyna) - 2012
Rycerz ów walczy, ale chyba do końca nie wie o co. Na chorągwi ma "zwyciężyć czy przegrać" a na tarczy symbol wspólnej europejskiej waluty.

Tytuły według 13-latków: Shrek na koniu / Nie piękno zdobi człowieka tylko jego czyny, Zielony karzeł o imieniu "Wolny Rynek" / Euro na czerwonym koniu/ Koń / Koń z dziwnym człowiekiem / Małpa na koniu / Małpa rycerz na koniu / Dziwadło na koniu / Zwycięska małpa na koniu / Ktoś na koniu / Koń z zielonym ludzikiem / Kuń / Rycerz na swoim rumaku /  jeździec / jednorożce / rycerz na jednorożcu.

Wybrane opinie młodzieży o tym muralu: Fajny koń, Lubię konie, Ciekawe, Przyjemne dla oka, Za konia, Wyraźne kolory, Ładna grafika, Dokładny i starannie wykonany rysunek, Brzydkie w ogóle mi się nie podoba, Bardzo dokładny rysunek, dDkładny koń wygląda jak prawdziwy, Za tarczę, Śmieszny ciekawy kolorowy, Bardzo śmieszne i wesołe, Ładny pomysł, Pomysłowe, Brzydkie, Fajne kolorowe, Ładnie ciekawy zamysł, Super pomysł za dużo białego tła.

Najczęstsza ocena - pięć.

12. Dariusz Milczarek, Jan Podgórski i Tomasz Prymon - 2016 

Tytuły: Latarnicy, Malarze, Poszukiwacze zwłok, Poszukiwacze, W poszukiwaniu.

Uzasadnienia: Ciekawe, pobudza wyobraźnię, kolorowe, fajne, Ciekawe, ukryte, fajne, Ładne, Mało ciekawe, nie przyciąga, mało kolorów.

Najczęściej oceniany na piątkę.

11. Piotr Schwabe (Polska) - 2017

Mural ten jest nietypowy bo powstał poza kolekcją z 2016 roku. Nie brał przez to udziału w ówczesnym wernisażu. Nawiązuje do najsłynniejszego obrazu znajdującego się w Gdańsku - Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Mural składa się z 4,5 tysiąca pikseli oraz 40 kolorów. Nawiązuje do wcześniejszych prac Piotra Szwabe.

Tytuły według gimnazjalistów: Przypomina mi grę Minecraft, Piksel, Piksele, Pikselowy las, Mozaika, Pixele, świat pikseli, Maincraft, Retro, Pixel art o aniołach, Pixel art.

Opinie uczniów: Bardzo fajny pomysł, Bardzo ładny, świetny styl, Chcrześcijanie modlą się, Ciekawe ale mogło być lepsze, Ciężkie do odczytania, mało przedstawia, Dużo kolorów, ciekawy, Fajne, żywe kolory, Fajny pomysł, Kreatywne, Kreatywne przedstawienie świata komputerów, Ładne kolory, Nie wiadomo co to jest, Niezrozumiałe, dobre zagospodarowanie miejsca, Pokazuje z innej perpektywy naturę, ale trudno jest zobaczyć o co chodzi w tym obrazie, Pomysłowe, Świetne wykonanie, Świetny pomysł.

Najczęściej oceniany na piątkę.

10. David de la Mano i Pablo Sanchez Herrero (Hiszpania) - 2015
Mural przez pół roku zasłaniają drzewa. Sam też je przedstawia.

Tytuły wg gimnazjalistów: Drzewce, Dół szaleństwa, Połączenie, Bestiusz, Pinokio - człowiek z drewna, Drzewa, Ludzkie drzewa, Jedność, Marsz cieni, Drzewo genealogiczne, Nieskończona powieść, Ludzka przepaść, Stare ludzkie drzewo, Drzewa też czują, Korzenie człowieka. 

Uzasadnienie oceny gimnazjalistów: Ciekawe, Niepokojący czarno-biały mój styl, Bardzo dobre we wszystkich moich kryteriach, Pomysł świetny kojarzy mi się z ulubioną kreskówka, Nie podoba mi się, Oryginalny pomysł ciekawa kompozycja, Ciekawe zastanawiające ale mało kolorów, Brak kolorów, Piękna kompozycja kształtów, Bez jaskrawych kolorów dobra spirala świetny pomysł, Obraz pomysłowy, Obraz ma głębie i pomysł, Za bardzo się powtarza, Dobry pomysł z pokazaniem że drzewa to też istoty żywe, Ładnie się komponują dwa kolory.

Mural najczęściej oceniany na czwórkę z plusem.

9. Maciej Salamon (Polska) - 2014
Mural z drogą


Mural Macieja Salomona nawiązuje wyraźnie do hasła festiwalu: "Życie jest drogą".


Tytuły według uczniów: Autostrada do nieba,  Perspektywa, Droga przez czas, Świat oczami ludzi pijanych, Szalony świat, Od wody do kosmosu, Technologia, Rzeczywistość, Nienormalność dnia codziennego,Droga śmierci, Miasto przyszłości, Komunikacja Gdańsk, Autostrada przyszłości, Morze wyobraźni, Transport, Praca i podróż, Droga przez kosmos, Miasto wszystkiego

Opinie młodzieży o tym muralu: Ciekawy pomysł świetne wykonanie, Mało kolorów, Pomysł gorszy niż wykonanie, Pomysł sam w sobie fajny ale wykonanie 2/10, Brzydkie to jest, Jest bardzo abstrakcyjny i szalony, Jednolita ale kreatywna, Prostsze i ciekawe fajny styl, Dzisiejszy świat i jego technologie, Intrygujące, Ciekawe ładne, Fajna abstrakcja, Monotonne kolory, Nieciekawa forma, Zbyt niebieskie, Dobra kolorystyka, Piękne dwa kolory wybór? Dobra estetyka, Dobre ale tylko dwa kolory.

Najczęstsza ocena - piątka. Mural miał w tym zestawieniu bardzo dobry debiut. Od razu był w pierwszej trójce. Teraz gdy do muralu dotarła większa grupka oceniających spadł nieco na 7 miejsce.

8. Tribute to Szymborska - Opiemme (Włochy) 2014


Mural ten powstał w hołdzie dla Wisławy Szymborskiej.

Tytuły według gimnazjalistów:   Black Dot, Wspaniałość słowa, Słowa , Świat słów, Gra liter, Świat liter, Świat prawdy i powagi , Świat w słowach i obrazach, Kontrast, Świat książek, Ludzie, Anagram, Kolorospad, Barwy spływające na ciemny świat, Deszcz(…), Ziemia otoczona literami, Prawda i powaga, Deszcz tęczy, Koło kolorów i czerni, Pomalowanie myśli, Tęcza i deszczowe lato, Świat pełen słów, Kolorowe koło, Niepoważna powaga,Trybut dla Szymborskiej, Czarna dziura literatury, Prawda i powaga, Kłamstwa, Potężna moc planetarna, Słowa i litery 

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:  Ciekawy ale średnio wykonany, Miło się na niego patrzy, ciekawy, Dobre kolory, dizajn, głębokość, Pomysł dobry, ale nie przemawia do mnie jakoś specjalnie, Wybitny pomysł na naukę alfabetu, Oryginalny pomysł, dobrze dobrane kolory, Bardzo kreatywna i przemawiająca do człowieka praca, Dużo elementów, Ładne kolory, Wesołe, Nic się nie dzieje, Fajny pomysł wykonanie kolory, Super kolory, Troszkę smutne, ale piękna różnorodność kolorów, Ładne wykonanie, Dobrze namalowany, Ładny kolorowy, Jest ciekawy i kolorowy, Bardzo ładne kolory, Ładne i nowoczesne, Bardzo ładnie wykonany, Ładne, kolorowe dużo barw, Głęboki przekaz, Brzydki obraz, Bardzo ładnie, ciekawy pomysł, Bardzo fajne, ale tło pod zdaniem zbyt kolorowe, Ciekawe wykonanie, Piękne kolory i barwy także przekaz, Dobre, ale smutne kolory. 

Najczęstsza ocena: pięć plus.


7. Jacopo Ceccarelli (Włochy) - 2010

Psychodeliczna wizja ewolucji, która my być jedyną możliwością wyjścia z kryzysu (info od Marcina Szumnego) nawiązująca do hasła festiwalu: Wolność w czasach kryzysu.

Tytuły wg gimnazjalistów: I love you, I ♥ U,  you różne dziwne rzeczy, Pegaz, Spacer z psem, Kolorowy człowiek, Love, Żaba-człowiek, Wszystko, Drzewo mustang, Tęczowy świat, Pies drzewo, Kolorowe drzewo, Kolorowe drzewo, Potwór, Bestia głowa ptak i koszulka, Abstrakcyjny świat, Ptaszek, Bestia. Zmiany, Tęczowa żaba, Fanaberia, Świat jak rumak, Wyobraźnia ze stali, Kosmici z ziemi, Ptak drzewa, Połamanie z poplataniem, Kochanie ptaków, Bardzo mocny haj, Rośliny zwierzęta ludzie.

Opinie gimnazjalistów: Lubię, Sweet, Ma koszulkę z napisem, Fantastyka, Bardzo ładny, Ciekawy, Nie ma sensu, Jest kolorowe, Ładna koszula, Tęcza, Śmieszne i kolorowe, Ładny napis, Bardzo śmieszne i kolorowe, Za meduzo-sowę, Za kolorową sowę, Bo pies (zwierzę) jest drzewem, Za bardzo kolorowy i niezrozumiały, Nie lubię abstrakcji, Ciekawy, fajne barwy, Niezrozumiały, Psychodeliczny, Nie lubię abstrakcji (ładne kolory), Brzydkie ale może ma głęboki sens, Fajne kolory, Wszystko jest super, Bardzo fajne wielka różnorodność kolorów, Dużo elementów i kolorów ciekawa kompozycja, Brzydki kolor, Oryginalny pomysł, Średnie bez uroku, Kolorowo ciekawie czego chcieć więcej?, Kawałki metalu źle wyglądają poza tym fajne.

Najczęstsza ocena: piątka. 

6. David Petroni (Argentyna) - 2016


Z wernisażu dowiedziałem się, że mural ten symbolizuje między innymi Gdańsk. Geometryczne diamenty tworzą drzewo, przypominać mogą też obecny w Gdańsku bursztyn. Ten bursztyn na zewnątrz drzewa chroni je, tak jak Gdańsk wielokrotnie w swojej historii. Na dole mamy chłód, u góry słońce. Jeszcze więcej i głębiej jest to wytłumaczone na stronie murali

Tytuły według gimnazjalistów: Kolory, Geometryczna tęcza, Sklep z farbami, Tęcza, Cukierek.

Opinie gimnazjalistów: Brzydkie, Dobry pomysł, Fajny pomysł, kolorowy, Intensywne kolory, miłe dla oka, Kolorowe, ładne, Ładne kolory, Piękny, ładne kolory.

Oceny były tylko dwie: 2 trójki i 5 szóstek, stąd ogólna ocena bardzo wysoka.

5. Shai Dahan and Guy (USA/Izrael) - 2013


Mural z 2013 roku namalowany przez Amerykanina Shai Dahana and Guya (do 1989 mieszkał w Hajfie w Izraelu). Podobno mural przedstawia pilota z początku wieku a na jego korpusie widać widok lotniczy (pola, rzeki, morza, lasy). Namalowany bardzo szybko bo w 3 dni a normalnie to trwa około 10 dni. Dodam też, że jest to najlepiej oceniany mural spośród tych namalowanych w 2013 roku. 

Tytuły według gimnazjalistów:   Żołnierz bez twarzy, Lotniarz, Człowiek stojący z ptakami na ramieniu, Kolorowy człowiek, Człowiek planeta, Lotnik w sikorkach, Żołnierz planety, Żołnierz z planety, Pilot, Pilot matki natury, Żołnierski los - droga do nieba, Artysta, Poszukiwacz życia, Rozmazane wspomnienia, Stwórca Ziemi, Człowiek bez twarzy z ptakami, Lotnik wojskowy, Pan Ziemi, Subkultura Azji, Latanie w przestworzach, Nowe życie, Rozkład człowieka, As przyrody, Ziemski człowiek, Człowiek w błękicie, Człowiek Japonii.

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:  Ładny, Dziwny, Jest bardzo starannie wykonany  widać że pracochłonna, Oryginalny ale nie zachwyca, Kolorowy, Zielone kolory, Ładne ptaszki, droga, Ale niesamowity, Ładny kontekst odlatujących ptaków, Żołnierz, Pomysłowe przedstawienie Ziemi, Kompozycja kolory temat, Słabo nic, Ciekawe, Ładne, Motyw + kolor, Dobry pomysł, Piękne kolory, Czesciowo ludzki częściowo nieziemski, Piękny ubiór symbolizujący Ziemię, Ładnie estetycznie.

Najczęstsza ocena: pięć plus.


4. Gaulicho (Argentyna) - 2014 
Argentyński muralTytuły według gimnazjalistów:   Władcy czasu, Stara myśl, Władcy dnia i nocy, życia i śmierci, Głowa otwarta na doświadczenia, Dzień i noc, Władcy dnia i nocy, Tajemnice Wszechświata, Potok myśli, Głębokie?, Abstrakcja, Stworzyciel, Nadludzie i ich świat, Bogowie w hydrantach, Bogowie życia i śmierci, 2 magów, Lodowe stwory, Dwaj władcy państw, Los w słoiku, Miasto w słoiku, Równowaga, Rozmowa królów.


Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:  Świetne wykonanie, Ciekawe, ładny styl rysowania, trochę niepokojące, Dobre, głębokie, Pomysł jest świetny, ale kolorystyka słaba, Bardzo ładny przekaz, Bardzo ciekawy i dobrze przekazany, Piękne kolorowe wesołe praca ciekawa, Ciekawy pomysł bogatość szczegółów lekka symetria, Dopracowane graficznie trzeba się w to uczuć, Ciekawe, Ładne kolory, Ładne kolory, ciekawy pomysł, Super te kolory wszystko ten malunek jest wspaniały i ciekawy, Dużo elementów, ładne kolory, Ciekawy, zimowy, Ciekawy pomysł, Zwyczajne, Postaci są brzydkie, Średnie, bez sensu.

Najczęstsza ocena: pięć plus.


3. Rustam Qbik (Rosja) - 2015


Mural Rustama Qbika

Mural Rustama Qbika pochodzącego z tatarskiego Kazania to realizacja jego dawnego projektu. Jak mówił sam autor mural ten ma przesłanie. Chodzi tu o wartości i wychowanie dzieci przez rodziców. Rodzice mają wielki wpływ na dzieci, jednocześnie sami muszą być gotowi do tego by stać się rodzicami.


Tytuły według gimnazjalistów:   Incepcja, Układanie potomstwa, Edukacja, Dorosły ma dobrze poukładane w głowie, Nauka dziecka, Dążenie do dobrego ułożenia dziecka, Wiedza pokoleniowa, Życie to układanka, Zabawa w klocki, Klockowe myślenie, Ojcowskie ułożenie, Ludzie z kostkami na głowie, Matematyczna rodzina, Rubikowi ludzie, Ułożenie, Kostka Rubika a wychowanie, Kostki rubika, Edukacja, Mądrość starszych przekazywana młodszym, Nauka, Układanie w głowie. 

Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:  Dobry pomysł, Kolorowe, fajna przenośnia, Dobry pomysł. Tylko on, Pomysł genialny, brak wad, Wspaniała kompozycja, Żywe kolory, które rzucają się w oczy, ciekawy pomysł, Kolorowa i przyciągająca do człowieka, Bardzo ciekawy pomysł, duży wkład, Brak mi słów, Dziwne, nieciekawe, Najlepszy mural, pomysłowy i ciekawy, Ciekawy pomysł, drażniący kolor pomarańczowy, Bardzo kreatywne, Za dużo jednego koloru, Ładne, pełne koloru, Ładne kolory, Ładne wykonanie, ciekawy pomysł, Fajny, jesienny klimat, Bardzo dobrze wykonany, Piękne wykonanie, widać trud włożony w pracę, Dobre, wiadomo o co chodzi, Mocno dające do myślenia. 

Najczęstsza ocena: pięć plus.

2. Kolektyw Licuado & AlfAlfa (Urugwaj) - 2015
Mural z Gdańskiem, Polską i Urugwajem.
Mural Urusów przedstawia koguta (symbol wyobraźni) z grzebieniem przedstawiającym miasto/Gdańsk. Dziewczyna to Polska, nad nią chłopak to Urugwaj. Na nim są namalowani artyści i symbol Urugwaju. Klucz to możliwość osiągnięcia marzeń. 


Tytuły według gimnazjalistów:   Rodzina Twardowskiego, Jedzenie - źródło życia i pomoc szczęściu, Wspólny cel, Z przyjaciółmi razem w świat, Przez miłość do nieba, Ciekawość świata, Gdańsk u stóp, Ujeżdżanie kurczaka, 
Marzenie polskich dzieci - trochę swobody, Klucz do szczęścia, Siostrzana miłość, Klucz do lepszego życia, Do miasta na baranach.
Tak swoją ocenę uzasadniali gimnazjaliści:  Wspaniały pomysł, Ładny, kolorowy, ciekawy, Pomysł i wykonanie na średnim poziomie, Pomysł mało mi się podoba, jedynie fajna jest grzywa koguta, Bardzo ładny, Dobry pomysł i życiowy, Ciekawa i kolorowa praca, Ładne zabawne, Realistyczny, Czyste, ładne, czytelne, Postacie są bardzo ładnie wykonane, bardzo pomysłowy, Ciekawy pomysł, ładne barwy, Kogut słabo wygląda, Podoba mi się śrublement? Ludzi doładonego? Do dziury, bardzo fajny pomysł, Ładnie estetycznie i coś wyraża 

Najczęstsza ocena: pięć plus.

1. Narodowe Siły Zbrojne - Michał Węgrzyn - 2012

Mural powstał w 70 rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Autor to student wrocławskiej ASP. Jego murale można będzie zobaczyć także we Wrocławiu.

Tytuły według 13-latków: Wojna Polski, Kraj podległy, Front wojenny, NSZ, Żołnierze, Syberia, II wojna światowa, Dywizjon 303, Partyzanci, Nińdzia, Ninja, Żołnierze , Wojna, Wojsko Polskie, Virtuti Militari - oznaka patriotyzmu, Wojsko Polskie, Wojna, Polska Walcząca, Powstańcy, Zimna wojna, Ostatni Polacy na Sybirze, Śmierć (gangsterom?...gstan?), Atak na (Polaków?), Krwawa wojna, Wojenna bitwa, Na polu bitwy, Napad na wodzie, Waleczni, Opór,Wierność aż do śmierci, Powstanie Polskie, Powstanie, Odwaga bohaterstwo, Bitwa, honor, ojczyzna.
Wybrane opinie młodzieży o tym muralu: Realistyczny, Podoba mi się, Oddaje klimat, Realistyczne, Znów nie wiadomo o co chodzi, Za dużo agresji w tym widać, Upamiętnia, Głupia nazwa, Ciekawy, Znakomicie przedstawiony, Pokazuje Polskę zaatakowaną z 2 stron (Niemcy, Rosja), Patriotyzm, Ciekawy ale dziwne, Ciekawe ale ciemne, Podoba mi się pomysł, Pięknie narysowany, Emocjonalny, Podoba mi się pomysł, Piękny, Bardzo starannie wykonany, Piękny, dokładny, mocny, Malarstwo patriotyczne. Lubię to, Dużo szczegółów, Jasno ukazane losy na wojnie, Okrutne, Smutne, Powiązany z …?historią, Ciekawe, poważne, Brzydkie ale bardzo ciekawy, Dobrze namalowane, realistyczne, Fajnie zrobione, Czytelne, pełne emocji, Za przekaz patriotyczny, Dobra kompozycja, Dobrze wykonane, dobry pomysł, Super, tematyka narodowa, Dobre przesłanie i wykonanie, Przepiękny obraz pokazujący oblicza wojny, Świetne, ładna estetyka. 

Najczęstsza ocena - sześć minus. Od początku był to zdecydowany faworyt gimnazjalistów. Dopiero po dwóch latach miał konkurencję. Wyraźnie budzi zachwyt wśród uczniów. Podchodząc pod niego, bądź pokazując zdjęcie w klasie zawsze słyszę: "łaaał". Średnia arytmetyczna, mediana - wszystkie wskaźniki wskazują na zwycięstwo tego muralu w rankingu.


Na koniec kilka słów podsumowania. Ranking ten aktualizowałem wraz z każdą nową grupą. Oceny te nieraz różnią się znacznie. Możliwe są też pewne nieścisłości. Na przykład dopiero dwa lata temu udało mi się wyrównać liczbę ocen każdego z muralu. Wcześniej miałem problem zwłaszcza z nowymi muralami, które posiadały dajmy na to tylko dwie oceny. Przez to momentalnie znajdowały się na pierwszym miejscu zestawienia. Dla przykładu podam, że trójwymiarowy mural ze sprzątającym człowiekiem po pierwszej grupie był oceniany najlepiej, a teraz jest w trzeciej dziesiątce. Tak samo było z muralami z 2014 roku. Aby zobaczyć jak zmieniała się klasyfikacja polecam zobaczyć moją muralową listę przebojów. Widać tam wyraźnie, że co innego lubili pierwszoklasiści rok temu, a co innego teraz. 
Można również wysnuć wniosek, że młodzież lubi żywe, intensywne barwy oraz łaskawiej patrzy na surrealistyczne malowidła. Lepiej też są oceniane dzieła nowe, te których nie zniszczyły jeszcze warunki pogodowe.
Młodzież najczęściej nie zna kontekstów historycznych, nie wie dlaczego dane murale powstały. W pierwszych klasach pojawiają się problemy z rozpoznaniem Lecha Wałęsy. Nieraz ich oceny wydają się być bardzo infantylne. Uczniowie lubiący taniec stawiają szóstki tańczącym parom, lubiący konie muralom z końmi itp. Jednak czy my dorośli patrzymy inaczej? 
Zupełnie inaczej oceniamy murale gdy coś o nich wiemy. Najlepszym przykładem jest mural z "Kropkami", który młodzież potraktowała bezlitośnie - ma ostatnie miejsca. W prasie natomiast można znaleźć zachwyty jak dobrym pomysłem było przedstawienie sentencji Witkacego za pomocą kodu binarnego.

Mam nadzieję, ze z każdym rokiem przybywać będzie ciekawych murali bo chciałbym kontynuować te badania. Dopiszę w 2018 roku, że kontynuować TYCH badań nie będę bo już w zasadzie nie ma gimnazjów.

Korzystałem z:
- wielu własnych wycieczek po muralach (arkusze z 913 opiniami uczniów o muralach)
- wycieczek z przewodnikami lokalnymi po Zaspie
- własnych zdjęć (wszystkie można zobaczyć w "Galerii" na stronie)
- twórczej analizy gimnazjalistów z Oliwy (Gim. nr 24)
- pomocy przewodnika Marcina Szumnego, który pomógł mi rozgryźć te najtrudniejsze.
- artykułów w sieci, głównie http://ibedeker.pl/relacje/murale-na-zaspie-nocne-zwiedzanie/ oraz oficjalne profile  http://www.monumentalart.eu https://www.facebook.com/MuraleGdanskZaspa

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe zestawienie! :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny pomysł, zmusza młodych do refleksji

  OdpowiedzUsuń
 3. Młodzi po wycieczce zmęczeni, ale jeszcze bardziej ciekawi kolejnych przygód.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jeszcze proszę o cierpliwość! Nowe ciekawe oceny pojawią się w ciągu miesiąca. Niestety ugrzązłem w sprawdzianach dla podstawówki, a zależy mi na tym, żeby ten ranking był dobrze policzony.

   Usuń

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...