7 lutego 2014

Tam daleko widać - czyli co widać z Pachołka?

    
     Jeśli chcesz zobaczyć Oliwę z góry to obowiązkowo musisz wybrać się na Pachołka!

     Wzniesienie to ma 101 metrów wysokości. Na niektórych mapach możesz znaleźć urzędową aczkolwiek nieużywana nazwę "Góra Kościuszki". Przed wojną był to pięknie zagospodarowany teren z murowaną wieżą widokową. Górkę nazwano "Karlsbergiem" na cześć Karla von Hohenzollerna, który był w Oliwie opatem. Wieżę tę strategicznie zniszczyli Niemcy w 1945 roku z obawy przed wojskami radzieckimi. Po wieży ostały się tylko fundamenty, ale na szczęście 35 lat po wojnie coś się zmieniło. Wzniesienie w 1975 roku zwieńczono 20-metrową wieżą widokową. Prace wykonał gdański Mostostal. W latach dwutysięcznych wieża wyglądała z roku na rok coraz gorzej. Drewnianych desek na podeście zaczęło ubywać, natomiast konary drzew jak na złość zaczęły zasłaniać piękne widoki. Na szczęście przyszły lepsze czasy. Jesienią 2007 roku wieżę wyremontowano a deski zastąpiono blachą. Pełnia szczęścia nastąpiła rok później (VII 2008), kiedy to metodami alpinistycznymi przycięto konary drzew. Od tego czasu widok jest stąd piękny! W latach 2013/2014 Pachołek wygrał "co się da" w dwóch pierwszych edycjach budżetu obywatelskiego. Dzięki temu od grudnia 2014 roku możemy na niego wygodnie wejść po wyremontowanych schodach. 
    Widać stąd czerwone dachy Starej Oliwy oraz sąsiadujące z Oliwą dzielnice: Żabiankę, Przymorze oraz Zaspę. Dobre oko dostrzeże wyższe budynki Wrzeszcza, wieże Śródmieścia. Widoczne są też kominy Rafinerii Gdańsk, wiatrak w Bolechowie na Żuławach, hipodrom w Sopocie.

Widok z wieży wygląda mniej więcej tak:

marzec2013
Widok w marcu 2013 roku
Widok z kwietnia 2012 roku.


Wieża zaś wygląda tak:
pacholkowawieza
Tak wygląda wieża od 2007 roku.

    Jeśli przyjrzymy się bliżej to zaobserwujemy pewne charakterystyczne punkty panoramy z Pachołka. Dla wyjaśnienia dwa zdjęcia:

    Na pierwszym planie widać neogotycką wieżę Kościoła Najświętszej Marii Królowej Korony Polskiej na Leśnej, na lewo (z wysokim czerwonym dachem) V Liceum na ul. Polanki. W centralnej części zdjęcia budynki uniwersyteckie. Na horyzoncie po lewej szerokie sylwetki wysokościowców - Zieleniaka, Organiki (Proremu) i Hotelu Hevelius.  Pod oznaczoną na czerwono jedynką widać wrzeszczański "Dolarowiec", czyli wysokościowiec Olimp. Cyframi oznaczono (w nawiasie odległość z Pachołka):

1. wieża Bazyliki Mariackiej (9,5 km)

2. wieża Ratusza Głównego Miasta (9,7 km)

3. komin pralni Uniwersytetu Medycznego (7,5 km)
4. wieża RTV na Jaśkowej Dolinie (6 km), sieci Orange, Era, Plus

5. bloki mieszkalne na Suchaninie na ul. Paganiniego (7,3 km)


Nocą przy dobrej pogodzie można zobaczyć takie coś:
PacholekNocaZdjeciePaniRaciborskiej
 Po lewej zaraz za ciemnym lasem kościół św. Jakuba i Katedra Oliwskapanczdjecie
Widok w stronę centrum Oliwy
nocazdjecieilony
Widok w stronę Żabianki i Przymorza. Najjaśniejsza ulica to Opacka i dalej Pomorska.


Widok pokazany za pomocą innej techniki:

Widok z kwietnia 2010 roku. Nie było jeszcze Oliva Biznes Center

Wskazówki i pozostałe informacje:
1. Na Pachołka można wejść na kilka sposobów:
- ulicą Tatrzańską w górę cały czas po utwardzonej drodze, (najwygodniej) 
- schodami w górę od ul. Spacerowej. Droga oznaczona szlakiem zielonym. Schody te wyremontowano w grudniu 2014 roku, (najszybciej)
- niebieskim szlakiem turystycznym od ul. Spacerowej na przeciwko zajazdu "Pod Olivką" (kompromis),
2. Nie ma możliwość wjechania pod wieżę samochodem,
3. Wstęp bezpłatny
4. Na północ od Pachołka znajduje się Wzgórze Królowej Luizy z pomnikiem Bitwy Pod Oliwą. Jest to dawny pomnik Królowej Luizy, który po wojnie przemianowano na pomnik Bitwy Pod Oliwą. Dzięki przetrzebieniom stamtąd także można podziwiać widok w kierunku morza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...