7 lutego 2014

Spichlerze w Gdańsku

Trójmiasto jest bogate, dzięki towarom jakie u nas przechowywano. W dawnym Gdańsku spichlerzy było kilkaset. Znajdowały się one na Wyspie Spichrzów. Obecnie pokaźną część tej wyspy zajmują wojenny ruiny. Ciężko dostrzec zarysy dawnych budowli. Przeciętny spichlerz miał wysokość ok 12 m oraz głębokość ok. 35 m., był 5-kondygnacyjny i przykryty wysokim dwuspadowym dachem kryjącym dwie kondygnacje. Jeden spichlerz liczył około 2200 m2 powierzchni magazynowej.


Wewnątrz przechowywano i suszono zboże. Od strony Motławy znajdował się drewniany pomost ułatwiający załadunek do spichlerza przez bramy. Od strony wody spichlerze ozdabiano znakiem rozpoznawczym w postaci zdobionej płyty lub rzeźby. Od tego znaku pochodziły wymieniane poniżej nazwy. Wąskie i małe okna służyły głównie do wentylacji pomieszczeń. Zewnętrznych wind raczej nie stosowano.
Nazwy jakie nadawano spichlerzom charakteryzowały się wielką fantazją. Mamy nazwy miast, zwierząt, bohaterów oraz takie kwiatki jak np. Czerwona Mysz czy Trupia Czaszka. Wszystko to spisałem w tabelce poniżej. Obok jest też link do aktualnego zdjęcia danego spichlerza (luty 2013).


Opracowanie własne

A poniżej to samo nałożone na mapkę plus kilka informacji o samej wyspie. Chcesz się czegoś dowiedzieć klikaj! 

 i - informacje
zielony domek - spichlerze odbudowane
czerwony płomień - spichlerze nieodbudowane
żółty domek - spichlerze które przetrwały do dziś


Jeśli zauważyłeś jakieś błędy to daj znać. Przy tej liczbie spichlerzy jest to prawdopodobne, że coś się mi mogło namieszać.

Źródła:
- wycieczki z aparatem
- Gdańsk, jego dzieje i kultura
- Encyklopedia Gdańska
- Jacek Friedrich, Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII w.
- http://fotopolska.eu/55562,obiekt.html użytkownik yanek, jurekpogodno

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...