7 lutego 2014

Położenie geograficzne jest nudne...

  Położenie geograficzne jest nudne, ale nie u nas. Nasze miasta leżą na styku różnych prowincji geograficznych. Mamy tu różne typy wybrzeża od klifowego w Orłowie i Oksywiu po mierzejowe w Sopocie i Gdańsku. Mamy tereny pogórkowate, równinne oraz depresyjne. Oprócz sportów wodnych można u nas też uprawiać narciarstwo, może nie alpejskie - choć wyciąg mamy, ale spokojnie biegowe. Świetne trasy rowerowe potrafią zmęczyć każdego amatora dwóch kółek. Mimo bliskości morza różnice wysokości sięgają tu ponad 200 metrów. Najwyższym wzniesieniem Trójmiasta jest Góra Donas w Gdyni mierząca 205 metrów. Najwyższym punktem Gdańska jest Studencka Góra 180 metrów, a Sopotu górka koło wiaty Borodziej - 152 metry.

Wieża widokowa na górze Donas w Gdyni                    Mapka podziału fizycznogeograficznego wg prof. Szukalskiego

    Te najwyższe punkty Trójmiasta położone są na Wzgórzach Chwaszczyńskich (Donas i Góra Studencka) oraz w Strefie Krawędziowej Wysoczyzny Gdańskiej (na skraju Pojezierza).
    Trójmiasto jest położone w granicach 4 mezoregionów: Wysoczyzny Gdańskiej, Pobrzeża Kaszubskiego, Mierzei Wiślanej oraz Żuław Wiślanych. Granice między tymi obszarami przechodzą nieraz dynamiczne i są widoczne gołym okiem. Ogólnie można powiedzieć, że tereny mieszkaniowe to przede wszystkim płaskie tereny Pobrzeża, Żuław i Mierzei Wiślanej. Jednak 3 miasta już od kilkudziesięciu lat zaczęły się wdzierać na tereny Wysoczyzny Gdańskiej. Powstały osiedla mieszkaniowe m.in. na gdańskim Chełmie, w Pieckach, Osowie, gdyńskiej Dąbrowie czy sopockim Brodwinie.
    Krawędź Wysoczyzny Gdańskiej stwarza problemy komunikacyjne. Głównymi osiami transportowymi miasta są: ciąg Aleja Zwycięstwa (Gdańsk) - Grunwaldzka - Niepodległości - Aleja Zwycięstwa (Gdynia) - Morska oraz obwodnica miasta. Połączone one są w Trójmieście za pomocą 8 ulic (Estakada Kwiatkowskiego, Chwarznieńska, Chwaszczyńska, Spacerowa, Słowackiego, Kartuska, Świętokrzyska i Starogardzka). To właśnie tam najczęściej tworzą się korki.

A teraz wyobraźmy sobie, że zamierzamy kilkukrotnie przejść odcinek obwodnica-morze posuwając się cały czas od północnych granic Trójmiasta aż po Wisłę.


Profil wysokości tej trasy z mapki wyglądałby mniej więcej tak:Te trzy górki na wykresie to Chwarzno, Dąbrowa i Matarnia. Znajdują się one na wysokości 100-150 metrów. Płasko zaczyna się robić dopiero na Żuławach w Gdańsku. Parę miejsc znajduje się nawet w depresji. Dosłownie. Tereny Żuław w Gdańsku są położone 1 metr pod poziomem morza.

    Jeśli ktoś szuka odpowiedzi na pytania w jakim mezoregionie mieszka to mam dla niego taką mapkę:A na koniec parę pytań i odpowiedzi:

Czy daleko z Gdańska na Mierzeję Wiślaną?
- Nie. Część dzielnic Gdańska jest położonych na Mierzei Wiślanej. Ze Śródmieścia na Stogi - dzielnicę Gdańska położoną na Mierzei Wiślanej jest tylko 7 kilometrów.

Czy Sopot leży na Pojezierzu czy Pobrzeżu?
- Część leśna Sopotu leży na Pojezierzu Kaszubskim (inaczej Wysoczyzna Gdańska). Okolice mola z Parkiem Północnym i Południowym to Żuławy Wiślane (ale według profesora Szukalskiego Mierzeja Wiślana)

Na jakiej Kępie leży Orłowo?
- Gdynia-Orłowo leży w mikroregionach Kępa Redłowska oraz Obniżenie Redłowskie.

W jakim mezoregionie jest położone Śródmieście Gdańska?
- Na Żuławach Wiślanych.

W jakim mikroregionie są położone dzielnice Oliwa i Wrzeszcz?
- Mikroregion Platforma Oliwsko-Wrzeszczańska (część mezoregionu Pojezierza Kaszubskiego/Wysoczyzny Gdańskiej)

Gdzie jest położone śródmieście Gdyni?
- Jest położone w mezoregionie Pobrzeże Kaszubskie, mikroregion Obniżenie Redłowskie

Jakie Kępy znajdują się w granicach miasta Gdyni?
- Kępa Redłowska (ze sławnym klifem orłowskim) oraz Kępa Oksywska

Jadąc z Gdańska do Gdyni główną drogą jakie mezoregiony mijamy?
- Zaczynamy na Żuławach Wiślanych, które ciągną się do Wrzeszcza. Pojezierze Kaszubskie (Wysoczyzna Gdańska) zaczyna się na małej górce za skrzyżowaniem  Miszewskiego/Do Studzienki. Wjeżdżając do Gdyni wjeżdżamy też na Pobrzeże Kaszubskie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...