7 lutego 2014

Nie ma Starego Rynku ale jest Długi Targ

Trójmiasto jest zagmatwane.


To co wyróżnia Gdańsk spośród innych wielkich miast w Polsce to jego układ przestrzenny. Nie mamy tu do czynienia z tradycyjną szachownicą, ale z podłużnych rusztem położonych przy rzece.
Układ grzebieniowy w Gdańsku charakteryzuje się podłużnymi placami położonymi w sąsiedztwie głównego szlaku handlowego w Gdańsku - czyli Motławy. Towary z barek i statków przeładowywano na Długim Nabrzeżu (Długie Pobrzeże) by po przejściu przez Bramy Wodne można go od razu wystawić na jednym z Targów Miejskich. 

    Na poniższej mapie zaznaczono podział śródmieścia Gdańska na mniejsze jednostki. Proszę klikać w mapkę by zobaczyć oznaczenia. Najbardziej znany i podziwiany obszar Głównego Miasta sąsiaduje od północy ze Starym Miastem. Można jeszcze wyróżnić Przedmieście, Osiek, Zamczysko, Wyspy: Spichrzów i Ołowiankę, Długie Ogrody, Dolne Miasto i zupełnie nieznaną w świadomości mieszkańców Knipawę. Do mapy można by jeszcze dodać Biskupią Górkę, Zaroślak, Nowe Ogrody i Górę Gradową.


Na koniec osobiste spostrzeżenia. Wydaję mi się że w świadomości mieszkańców nazwa "Główne Miasto" coraz mniej znaczy. Coraz bardziej skłaniam się do twierdzenia, że ta nazwa ustalona przez Komisję Nazewniczą się u nas nie przyjęła. Miałem niedawno w rękach sprawdziany z wycieczki po Głównym Mieście gdzie mówiłem o tym gimnazjalistom. Jedno z pytań na sprawdzianie brzmiało:

 W jakiej części miasta mieści się ulica Długa, Długi Targ, Ratusz Głównego Miasta?

Odpowiedzi były następujące:
 -6/15 odp. Stare Miasto (2 z tych osób piszą w innym pytaniu, że dowiedziały się na wycieczce, że nie mówi się Starówka)
 -6/15 odp. Główne Miasto (w tym jedna Prawe Miasto)
 -3/15 odp inne (Śródmieście czyli Stare Miasto; Stare Miasto <w nawiasie Główne Miasto>)

Także nie ma lekko. My przewodnicy mamy o czym mówić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...