28 stycznia 2017

Które centrum handlowe w Trójmieście jest największe?

        Największym centrum handlowym Trójmiasta jest od 2018 roku Forum Gdańsk. Przed powstaniem tego giganta była nim gdyńska Riviera lub centrum Handlowe na Szdółkach. Wszystko zależy od tego jak liczyliśmy powierzchnię. Centrum Riviera mieści się przy ulicy Kazimierza Górskiego 2 w Gdyni blisko przystanku SKM Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana. Jeśli jednak Morski Park Handlowy oraz bezpośrednio z nim sąsiadujący Fashion House Outlet Centre będziemy traktować jako jedno centrum handlowe to będzie ono miało większą powierzchnię handlową w Trójmieście. Liczby można zobaczyć w ikonografice poniżej.

        Jeśli chodzi o nazewnictwo to parę słów wyjaśnienia. Nie zawsze oficjalna nazwa się przyjmuje. I tak niektóre centra handlowe to nazwa największego sklepu w środku. Poniżej lista zasłyszanych nazw:

Riviera = Wzgórze
Morski Park Handlowy = Fasion Outleet = Szadółki;
CH Osowa = Real, dawny Geant
CH Morena = Carrefour
CH Oliwa = Leroy Merlin, nowy Media Markt
Familia = Piotr i Paweł
Galeria Przymorze = Leclerk
Forum Gdańsk = Forum Radunia = Forum Betonorum

        Znalazłem też informacje o tym jak ludzie oceniają te centra handlowe. W 2009 roku Klif został uznany za 7 najlepsze w Polsce centrum handlowe, Galeria Bałtycka w tym samym badaniu uzyskała 4 miejsce. Wśród 10 najgorszych centrów handlowych na 4 miejscu znalazła się Galeria Przymorze (PENTOR 2010 na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Najemców Powierzchni Handlowej - badania krytykowane przez Polską Radę Centrów Handlowych).
        Poniżej ikonografika przedstawiająca wielkość przestrzeni handlowej w centrach handlowych w Trójmieście. Możemy na niej porównać wielkość centrów handlowych.


Opracowanie własne.

Poniżej mapa rozmieszczenia centrów handlowych.

Pokaż Trójmiejskie Centra Handlowe na większej mapie
Opracowanie własne.

Z mapy wynika, że jedyne miasto bez hipermarketów to Sopot. Największe natomiast zagęszczenie centrów handlowych występuje w okolicach Wrzeszcza.


Opracowanie własne.    Tę tabelę można dowolnie sortować. Dzięki temu możemy zobaczyć w jakiej kolejności powstawały te świątynie konsumpcjonizmu. Dawniej były to malutkie ETC i Jantar, dzisiaj olbrzymie "Galerie".
    Pierwszym wielkim hipermarketem z prawdziwego zdarzenia był Auchan. Kiedy go otwierano w marcu 1998 roku był największym hipermarketem w Polsce. Był to drugi po Piasecznie Auchan w kraju. Drugim był osowski Géant (obecnie CH Osowa czyli potocznie Real). XXI wiek to odejście od hipermarketów i tworzenie "Galerii" i Parków Handlowych, mimo, że z parkami i sztuką nie mają one wiele wspólnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...