7 lutego 2014

Gdyński zakątek

    Jest w Gdańsku-Osowie osobliwość. Zwłaszcza jeśli kogoś interesują granice, podziały terytorialne, przynależności do gmin i miast. Granice, które spokojnie można przejść, nikt nie powie: "Hände hoch!" i nie będzie się prosił o diengi. Chodzi mi o enklawę Gdyńską w Gdańsku-Osowie.

    Osowę przyłączono do Gdańska w 1973 roku. Jest to dzielnica domków jednorodzinnych oraz niskich budynków wielorodzinnych. Położona na Pojezierzu Kaszubskim (dokładnie mikroregion Równina Chwaszczyńska) przy Obwodowej Trójmiasta. Zadziwiający jest przebieg granicy miasta Gdańska i Gdyni w tej dzielnicy. Mieszkańcy ulic Sarniej, Łosiowej i Jeleniej administracyjnie należą do Gdyni, dzielnicy Wielki-Kack. Wielki Kack przyłączono do granic Gdyni w 1953 roku.

 Zielonym kolorem oznaczono przebieg granic miast

    Pocztę odbierają w Gdyni-Dąbrowie, głosują w Wielkim Kacku, oświadczenia PIT składają na Hutniczej. W języku potocznym funkcjonuje Osowa i Gdańsk-Osowa. Gdynia-Wysoka mówi bardzo niewielu. Anomalia graniczna powoduje zapewne wiele problemów, ale z drugiej strony mieszkańcy trzech ulic mieszkają w zadbanym, zielonym osiedlu, a nie przy gruntowej drodze. Kilka lat temu w referendum spółdzielni mieszkaniowej opowiedzieli się za pozostaniem w granicach Gdyni. Przyczyną najprawdopodobniej były koszty administracyjne zmiany granic. Zgodę na zmianę przebiegu granic podejmuje premier RP (patrz problemy zmiany granic na terenie Hali Widowiskowo-Sportowej na granicy Gdańska i Sopotu) a mieszkańcy trzech ulic musieli by zmienić adres. Bowiem w Gdańsku są już ulice Sarnia i Jelenia a nazwy dublować się nie mogą.

    Co jakiś czas pojawiają się pomysły zmiany granic miasta, związane z budową przyszłej Szosy Kaszubskiej. Inicjatorami jednak raczej nie są mieszkańcy Sarniej, Łosiowej i Jeleniej. Zresztą zobaczcie sami jak zadbane i zielone są ich ulice:


Zalety i wady życia w enklawie (dowolny wybór):
- listy odbierać trzeba aż w Gdyni-Dąbrowie
- przynależność do Urzędu Miejskiego w Gdyni
- głosować trzeba aż w Wielkim Kacku (SP 20 ul. Starodworcowa - 10 km)
- PIT składać należy w Gdyni na ul. Hutniczej (17 km - 20 minut samochodem bez korków)
- przy zamawianiu np. taksówki należy wyraźnie wskazać miasto
- problem z rejonalizacją szkół/przedszkoli
- hałas samochodowy pobliskiej obwodnicy
- opieka komisariatu w Gdyni - Karwinach
- uciążliwy dojazd do centrum Gdańska
- zadbane domy, chodniki, wyasfaltowane ulice

Komentarze:
Maciej 30 listopada 2010 napisał:

Ulice te nie wyróżniają się w żaden sposób zielonością i zadbaniem od ulic sąsiednich. Raczej, tak samo jak gdańskie szeregowce sprzed dwudziestu, trzydziestu lat, rażą na tle obecnie budowanych w dzielnicy domów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...