7 lutego 2014

Dwa, trzy ciekawe i nowe kościoły


         Niektórzy uważają, że w architekturze sakralnej osiągnięto już wszystko. Były już strzeliste, sięgające nieba gotyckie świątynie, były kapiące bogactwem kościoły barokowe. Teraz w Polsce budują tylko klocki lub skocznie narciarskie. Znajdą się nawet tacy, którzy uznają, że "nowe kościoły udają kury".
          Niech ta strona będzie takim moim przekornym szukaniem piękna nowej architektury sakralnej. Nie jest to łatwe, ale w mojej głowie jest kilka wyjątkowych świątyń.

Moja kryteria to:
- ciekawa bryła kościoła, wyróżniająca się spośród tysiąca "kur" lub skoczni narciarskich,
- interesująca historia kościoła, działająca jak magnes, sprawiająca, że chcę tę świątynię np pokazać rodzinie podczas świąt


Ranking subiektywny. 

Nr 1. Kościół w Juracie

jurata
Kościół w Juracie. Zdjęcie Jakub Raciborski

Bardzo ładny. A przecież to nie częsty przypadek żeby nowy kościół był ładny. Dużo motywów rybackich, wkomponowany w las i zabudowę Juraty. Zamiast poręczy - liny marynarskie, kazalnica to fala morska, częsty motyw sieci. Słyszałem, że zaprojektował go Bruno Wandtke z Sopotu (ten od fontanny Rybaka), ale to wymaga potwierdzenia.
Cytat: "Charakterystyczny jest ołtarz główny w kształcie morskiej fali autorstwa lwowskiego rzeźbiarza Siergieja Majdanienko. Jednak największe wrażenie wywiera monumentalny fresk Chrystusa na frontowej ścianie prezbiterium utrzymany w stylu bizantyjskim. Autorem tego, oraz innych obrazów jest lwowski malarz Paweł Biełogorcew. Od 1994 roku w pomieszczeniach katechetycznych działa także przedszkole parafialne."


Nr 2. Kościół w Cetniewie (dzielnica Władysławowa)

cetniewo
Fot. Jakub Raciborski

Mieszanka starego neogotyckiego kościółka z lat 30. z nową bryłą z lat 57-61. Stara część została wpleciona w nową i stała się prezbiterium. Architekci to znani z Trójmiasta: Szczepan Baum oraz Andrzej Kulesza. Zbudowany szybko z elementów prefabrykowanych. Sylwetka podobno nawiązuje do żagli. Od 1987 roku zabytek. Obok dzwonnica z 1997 roku tych samych architektów z tarasem widokowym. 

Nr 3. Ciechocinek

Podobnie jak kościół w Cetniewie ten również został po wojnie przebudowany. Tu neogotycki kościółek powiększono zachowując jednak stary styl. 
Do dokończenia

Nr 4. 

Nie mam zdjęć a byłem i widziałem:
Parafia pw. Matki Bożej Królowej Męczenników - Bydgoszcz (tyle że chyba z 1938 roku  ze odpada)Mam wątpliwości czy pisać o tych kościołach:
Kościół św. Michała Sopot
Kościół św. Bernarda Sopot
Sanktuarium Miłosierdzia - Gdańsk VII Dwór 
Okrąglak - Gdańsk
Zakopane - Krzeptówki
Gdynia - Jezuci
Gniezno - Radzima Gaudentego
Łabiszyn - Zwiastowania (fara) - nie wiem na ile jest to świątynia nowa, stare jest chyba prezbiterium
Gdynia - Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Korzystałem z:
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/56,85301,13383144,Kosciol_Wniebowziecia_Najswietszej_Maryi_Panny_we,,8.html
http://www.cms.nad-morzem.kei.pl/index_szablon.php?id_str=504&id_kat=1630&szablon=szablon16

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...