7 lutego 2014

Dawne nazwy ulic (powojenne)

     Trójmiasto jest miejscem gdzie wielokrotnie zmieniano nazwy ulic. W wyniku przemian "Jesieni Ludów" patronami ulic przestali być Marszałek Rokossowski, Karol Marks, Feliks Dzierżyński, Hanka Sawicka, Ludwik Waryński, Lumumba, Róża Luksemburg, Prezydent Bierut i wielu innych. W zapomnienie poszły daty: 1 Maja, 20 Października i 22 Lipca.  Znikły czerwone ulice (Czerwonych Kosynierów, Czerwonej Armii, Czerwonego Sztandaru). Liczba zmian była znacznie większa. Zobrazowano to na poniższej mapce. Mapka służy nie tylko do oglądania, ale także do klikania. Zapraszam do przeglądania i komentowania, gdyż mapka poniższa nie wyczerpuje tematu.

Poniżej dane z mapki umieszczone w tabelce. Opierałem się głównie na starych mapach i planach Gdańska, które mam w domu. Oprócz tego na skanach planów ze strony:www.forum.dawnygdansk.pl. 


A informacje o dacie zmieny ulicy Pietrowa w Schopenhauera znalazłem w książce 
Piotra Olivera Loewa "Gdańsk Między mitami", s. 95. O ulicy Mieczysława Migały 
przeczytałem w starym przewodniku Lecha Krzyżanowskiego "Gdańsk Sopot Gdynia", Warszawa 1977

4 komentarze:

 1. Proponuję dodać dawny Plac Demokratów w Nowym Porcie przemianowany (od 1-go sierpnia 1999 r.) na Plac Ks pr. Jana Gustkowicza (krótkie info o księdzu: http://www.raciborsko.cba.pl/kosciol/jan.html)

  OdpowiedzUsuń
 2. Marchlewskiego kiedyś to obecnie Smidowicza, nie Wiśniewskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Naniosłem pewne poprawki. Z tego co znalazłem na starym skanie mapy to dawna Marchlewskiego zawierała w sobie dzisiejszą Wiśniewskiego oraz Śmidowicza.

   Usuń

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...