12 lutego 2014

Te same bloki, ten sam pomysł z przełomu lat 50. i 60. Punktowce: Derdowskiego, Grunwaldzka, Rybaki Górne, Gnilna i Wałowa.

   Trójmiasto jest pełne ciekawych budynków wielomieszkaniowych. Bardzo polecam lekturę starych przewodników i wydawnictw o Trójmieście. Mój ulubiony przewodnik to "Ilustrowany przewodnik po Gdańsku wraz z terytorjum Wolnego Miasta" dra Mieczysława Orłowicza z 1928 roku. Bardzo dokładny, ponad 200-stronicowy, pisany barwną polszczyzną. Podoba mi się szczerość z jaką autor pisze o rzeźni miejskiej, o tym jak wejść do krematorium, pisze o Oliwie, że jest dzielnicą starych, niemieckich emerytów. Ale o tym może kiedy indziej. W każdym ze starych przewodników można znaleźć jakiś smaczek. Te przedwojenne pisane są z perspektywy zagranicznej, przywołują dawne lata polskiej świetności miasta. Te powojenne natomiast widzą nasze miasta w czarno-białych barwach (to co polskie dobre, co niemieckie złe). Smaczkiem nazwałbym to co pisano o teraźniejszości. Budowały się wówczas osiedla, powstawały nowe dzielnice. W dzisiejszych przewodnikach czasem wspomina się o falowcach, może ktoś napomknie o blokach na Zaspie gdzie wymalowano ponad 40 murali. W VIII rozdziale "Rozwoju urbanistycznego i architektonicznego Gdańska" napisanym przez Janusza Kowalskiego (w: Gdańsk jego dzieje i kultura, pod red. F. Mamuszki) znalazłem wzmiankę o zwykłych, szarych blokach, które mijam codziennie w Oliwie. Dzięki tym dwóm akapitom, miałem nowy, ciekawy cel - sfotografować, zwykłe szare bloki, których nikt nie fotografuje. Niech te zdjęcia będą ubarwieniem słów pana Kowalskiego.

A napisane tam jest tak:

   W kolejności powstawania pierwsze były trzy 8-kondygnacyjne punktowce nad Kanałem Raduni, zrealizowane w l. 1958-1960. Na każdej kondygnacji tych punktowców zaprojektowano po 5 małych mieszkań (...). 
   W latach 1959-1960 powstały prawie takie same punktowce we Wrzeszczu przy al. Grunwaldzkiej. W stosunku do prototypu zmieniono w nich rodzaje mieszkań, bez zmiany rodzaju elementów konstrukcyjnych. 


Punktowce nad Kanałem Raduni
   Szczytowym osiągnięciem tej serii budynków są trzy 11-kondygnacyjne punktowce w Oliwie, przy rogu ul. Derdowskiego i Grunwaldzkiej z lat 1959-1961. Rozplanowanie kondygnacji mieszkalnych jest tu takie same jak we Wrzeszczu. Punktowce te są jednak znacznie smuklejsze od swoich poprzedników.


Bloki na Grunwaldzkiej róg Derdowskiego
Polecam także zobaczyć zdjęcie z lat 60 z tego samego miejsca: [link]

   Na typie "oliwskim" oparto projekty punktowców zastosowane w osiedlu im. Obrońców Poczty Polskiej (1959-1962) i przy ul. Wałowej (l. 1961-1962), zmieniając tylko cokolwiek w niektórych budynkach tej ostatniej inwestycji (...).

Bloki na Głębokiej

Blok na Wałowej


Koniec cytatu.

Punktowce te opracowali inż. J. Nowosadski i A. Karwowski i inni. Budynki z Oliwy budował Transbud i jak na owe czasy były to bardzo dobrze zaprojektowane budynki. Na starcie mieszkańcy otrzymywali wyposażoną kuchnię oraz szafy w przedpokoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...