Ostatnio "zwiedzam":

12 lutego 2014

Te same bloki, ten sam pomysł z przełomu lat 50. i 60. Punktowce: Derdowskiego, Grunwaldzka, Rybaki Górne, Gnilna i Wałowa.

   Trójmiasto jest pełne ciekawych budynków wielomieszkaniowych. Bardzo polecam lekturę starych przewodników i wydawnictw o Trójmieście. Mój ulubiony przewodnik to "Ilustrowany przewodnik po Gdańsku wraz z terytorjum Wolnego Miasta" dra Mieczysława Orłowicza z 1928 roku. Bardzo dokładny, ponad 200-stronicowy, pisany barwną polszczyzną. Podoba mi się szczerość z jaką autor pisze o rzeźni miejskiej, o tym jak wejść do krematorium, pisze o Oliwie, że jest dzielnicą starych, niemieckich emerytów. Ale o tym może kiedy indziej. W każdym ze starych przewodników można znaleźć jakiś smaczek. Te przedwojenne pisane są z perspektywy zagranicznej, przywołują dawne lata polskiej świetności miasta. Te powojenne natomiast widzą nasze miasta w czarno-białych barwach (to co polskie dobre, co niemieckie złe). Smaczkiem nazwałbym to co pisano o teraźniejszości. Budowały się wówczas osiedla, powstawały nowe dzielnice. W dzisiejszych przewodnikach czasem wspomina się o falowcach, może ktoś napomknie o blokach na Zaspie gdzie wymalowano ponad 40 murali. W VIII rozdziale "Rozwoju urbanistycznego i architektonicznego Gdańska" napisanym przez Janusza Kowalskiego (w: Gdańsk jego dzieje i kultura, pod red. F. Mamuszki) znalazłem wzmiankę o zwykłych, szarych blokach, które mijam codziennie w Oliwie. Dzięki tym dwóm akapitom, miałem nowy, ciekawy cel - sfotografować, zwykłe szare bloki, których nikt nie fotografuje. Niech te zdjęcia będą ubarwieniem słów pana Kowalskiego.

A napisane tam jest tak:

   W kolejności powstawania pierwsze były trzy 8-kondygnacyjne punktowce nad Kanałem Raduni, zrealizowane w l. 1958-1960. Na każdej kondygnacji tych punktowców zaprojektowano po 5 małych mieszkań (...). 
Punktowce nad Kanałem Raduni


   W latach 1959-1960 powstały prawie takie same punktowce we Wrzeszczu przy al. Grunwaldzkiej. W stosunku do prototypu zmieniono w nich rodzaje mieszkań, bez zmiany rodzaju elementów konstrukcyjnych. 

   Szczytowym osiągnięciem tej serii budynków są trzy 11-kondygnacyjne punktowce w Oliwie, przy rogu ul. Derdowskiego i Grunwaldzkiej z lat 1959-1961. Rozplanowanie kondygnacji mieszkalnych jest tu takie same jak we Wrzeszczu. Punktowce te są jednak znacznie smuklejsze od swoich poprzedników.
Bloki na ul. Grunwaldzkiej róg Derdowskiego 
   Na typie "oliwskim" oparto projekty punktowców zastosowane w osiedlu im. Obrońców Poczty Polskiej (1959-1962) i przy ul. Wałowej (l. 1961-1962), zmieniając tylko cokolwiek w niektórych budynkach tej ostatniej inwestycji (...).


Koniec cytatu.

Punktowce te opracowali inż. J. Nowosadski i A. Karwowski i inni. Budynki z Oliwy budował Transbud i jak na owe czasy były to bardzo dobrze zaprojektowane budynki. Na starcie mieszkańcy otrzymywali wyposażoną kuchnię oraz szafy w przedpokoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz dziękuję.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...